Urlop bezpłatny – najważniejsze informacje
W życiu każdego z nas zdarzyć się może tak, iż znajdziemy się w potrzebie złożenia wniosku o przyznanie bezpłatnego urlopu. Sprawdziliśmy więc, w jakich przypadkach może on przysługiwać i z jakimi konsekwencjami się wiąże. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Czym jest bezpłatny urlop?
- Urlop bezpłatny a podstawa prawna
- Komu przysługuje urlop bezpłatny?
- Kiedy można wykorzystać bezpłatny urlop?
- Wniosek o bezpłatny urlop
- Ile trwa urlop bezpłatny?
- Urlop bezpłatny a urlop wypoczynkowy
- Urlop bezpłatny - ubezpieczenie
Czym jest bezpłatny urlop?
Bezpłatny urlop to przerwa w świadczeniu pracy, za okres której pracownikowi nie przysługuje prawo do otrzymywania wynagrodzenia.
Przywilej ten rozpatrywany jest na podstawie wniosku złożonego przez samego zainteresowanego. Urlop bezpłatny dotyczyć może nie tylko pracowników, którzy zatrudnieni są w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, ale także każdej większej grupy osób – na podstawie szczególnych i pozakodeksowych przepisów.
Mowa między innymi o zleceniodawcach czy osobach zatrudnionych na podstawie umowy o świadczenie usług. W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy trwa nadal, jednak ulega zawieszeniu. Wzięcie takowego urlopu wiąże się także z innymi konsekwencjami – m.in. z przerwaniem okresu ubezpieczeniowego. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.
Urlop bezpłatny a podstawa prawna
Kwestia urlopu bezpłatnego została poruszona i uregulowana w treści artykułów 174. oraz 174(1). działu siódmego pt. „Urlopy pracownicze” Kodeksu pracy. Dokument ten wszedł w życie 5 lipca 1974 roku, a jego treść znaleźć można w Dzienniku Ustaw na rok 1974 numer 24, przy pozycji 141.
Poniżej przestawiamy najważniejsze kwestie dotyczące urlopu bezpłatnego i ch prawnego omówienia.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 174. Udzielanie urlopu bezpłatnego
Źródło: Dz.U.2019.0.1040 t.j. – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy
Komu przysługuje urlop bezpłatny?
Na mocy polskich przepisów prawnych pracownikom zwyczajowo przysługuje bezpłatny urlop na wniosek pracownika. Nie ma potrzeby udowadniania przyczyny czy konieczność wzięcia urlopu bezpłatnego, choć z praktyk prawodawczej wynika, iż jest to mile wdziane.
Bywa też tak, iż urlop bezpłatny udzielany zostaje przez pracodawcę konkretnie w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Prawo dopuszcza tego typu działalność. Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 1741. Urlop bezpłatny na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy
§ 2. Okres urlopu bezpłatnego, o którym mowa w § 1, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Źródło: Dz.U.2019.0.1040 t.j. – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy
Urlop bezpłatny udzielany jest także na mocy szczególnych przepisów – np. w przypadku osób wykonujących działalność związkową, pełniących funkcje radnego, posła lub senatora, w czasie trwania dziennych studiów doktoranckich, a także w ramach pełnienia służby konsularno-dyplomatycznej i zawodu policjanta. Urlop przysługuje także pracownikowi, który uzupełnia swą wiedzę w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Co warto wiedzieć, pracodawca może – ale nie musi – udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego. Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.
Kiedy można wykorzystać bezpłatny urlop?
Pracownik, któremu zależy na uzyskaniu bezpłatnego urlopu, może złożyć wniosek do swego pracodawcy niemal w każdym momencie. Nie musi on uzasadniać swojego wniosku o urlop, choć każda tego typu informacja jest mile widziana i może pomóc w podjęciu przez pracodawcę pozytywnej decyzji urlopowej. Pracownik może więc składać odpowiedni wniosek o urlop bezpłatny w celu podjęcia innej pracy, w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, a nawet w celu odpoczynku (kiedy nie ma już prawa do urlopu wypoczynkowego).
Warto jednak mieć na uwadze, iż pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi przyznania urlopu bezpłatnego bez podawania jakiejkolwiek decyzji. Co więcej, przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące, pracodawca ma prawo odwołania pracownika z urlopu (przerwania jego wolnego i “ściągnięcia” go ponownie do pracy. W tym wypadku będzie on musiał jednak powołać się na ważne przyczyny (na przykład zbyt poważną dysorganizację pracy w zakładzie z powodu długiej nieobecności podwładnego).
Wniosek o bezpłatny urlop
Poprawnie przygotowany wniosek o przyznanie urlopu bezpłatnego powinien zawierać informacje na temat planowanego czasu trwania owego urlopu.
Najlepiej wniosek złożyć w formie papierowej, choć warto w tym miejscu dodać, iż Kodeks pracy nie wprowadza obostrzeń w kwestii formy dostarczonego wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego. Co ważne, pracownik nie ma obowiązku uzasadniania swego wniosku i podawania przyczyny ubiegania się o tej urlop.
Niemniej jednak odpowiednie uargumentowanie swego wniosku może przyczynić się do przychylnego rozpatrzenia go przez pracodawcę. Pracodawca, który nie wyrazi zgody na udzielenie urlopu bezpłatnego, nie ma obowiązku uzasadnienia swej decyzji – a pracownik nie może tejże decyzji zaskarżyć.
Ile trwa urlop bezpłatny?
Warto pamiętać o tym, że okres urlopu bezpłatnego nie jest wliczany do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia wszelkie pracownicze. Nie wlicza się go także do stażu pracy pracownika.
Przepisy Kodeksu Pracy nie wskazują jednoznacznie na żadną maksymalną długość trwania urlopu bezpłatnego. Mówiąc prościej – urlop bezpłatny nie jest limitowany czasowo.
Dodatkowo przebywanie na urlopie bezpłatnym nie jest uznawane za właściwy okres ubezpieczeniowy, co oznacza, iż czas przebywania na takim urlopie stanowi przerwę w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Z wyżej wymienionych powodów zbyt długie przebywanie na urlopie bezpłatnym nie jest zalecane. Ponadto jeśli urlop trwa dłużej niż 3 miesiące, pracodawca ma prawo w dowolnej chwili przerwać wolne. W takim wypadku konieczne będzie jednak podanie przez zakład pracy ważnego powodu przerwania urlopu (na przykład problemy z prawidłowym funkcjonowaniem firmy z powodu długiej nieoceności pracownika). Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.
Urlop bezpłatny a urlop wypoczynkowy
Choć czas, na jaki przyznany może być bezpłatny urlop, nie jest limitowany, warto pamiętać o tym, iż korzystanie z urlopu bezpłatnego wiąże się z koniecznością ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, co najmniej miesięczna nieobecność pracy (z powodu przebywania na urlopie bezpłatnym) skutkuje proporcjonalnym obniżeniem przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Zanim więc złożymy u swego pracodawcy wniosek o przyznanie bezpłatnego urlopu, powinniśmy zastanowić się, czy w przyszłości nie będziemy żałować tej decyzji.
Urlop bezpłatny - ubezpieczenie
Każdy, kto zdecyduje się skorzystać z bezpłatnego urlopu, powinien być świadomy konsekwencji, które płynąć będą z takiego posunięcia.
Jednym ze skutków udzielenia nam bezpłatnego urlopu przez pracodawcę jest zmiana w obrębie naszego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
Przebywanie na urlopie bezpłatnym nie jest bowiem uważane za właściwy okres ubezpieczeniowy. W związku z tym czas przebywania na urlopie stanowi przerwę w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeśli zachorujemy, nie będziemy mogli liczyć na darmową pomoc ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia – a to zaledwie jeden z długiej listy niekorzystnych skutków braku objęcia ubezpieczeniem.
Wszystkie komentarze
"Jeśli zachorujemy, nie będziemy mogli liczyć na darmową pomoc ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia" Wszystko pięknie tylko, że konsultanta z ZUS twierdzi, że jeżeli będę na urlopie bezpłatnym do jednego miesiąca to nadal mam prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Kto ma rację?
Wyczerpujący artykuł. Są w nim wszelkie informacje
to jest słabe że ten okres ubezpieczeniowy się przerywa, potem nagle po latach brakuje kilku dni przez takie urlopy
Dodaj komentarz