Uzasadnienie wniosku o ratalną spłatę zadłużenia – jak napisać?
Zaciągnięcie zobowiązania może wiązać się z późniejszymi problemami w jego spłacie. Jeżeli znaleźliśmy się w trudnej sytuacji materialnej możemy podjąć negocjacje z wierzycielem. Pozwoli nam to na ustalenie nowych warunków spłaty długu takich jak na przykład ratalna spłata zadłużenia. Aby móc skorzystać z takiego rozwiązania należy w tym celu złożyć wniosek, a także odpowiednio go uzasadnić. Sprawdźmy jak napisać uzasadnienie wniosku o ratalną spłatę zadłużenia, a także jak złożyć ten dokument.
Spis treści:
- Uzasadnienie wniosku o ratalną spłatę zadłużenia - jak napisać?
- Jak złożyć wniosek o ratalną spłatę zadłużenia?
- Przedawnienie długu
Uzasadnienie wniosku o ratalną spłatę zadłużenia - jak napisać?
Jeśli znaleźliśmy się w ciężkiej sytuacji finansowej należy podjąć odpowiednie kroki, które pomogą nam z niej wyjść. Bardzo ważnym z nich jest próba podjęcia negocjacji z wierzycielem. Dzięki temu możemy uniknąć przykrych konsekwencji, takich jak na przykład egzekucja komornicza. Etap rozmów jest bardzo ważny ponieważ pokazuje on wierzycielowi naszą chęć uregulowania zadłużenia, a nie unikania odpowiedzialności. Możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub darmowych konsultacji w fundacji, która pomoże wyjść z długów.
Przy pomocy fundacji lub doradcy finansowego możemy sporządzić plan spłaty zadłużenia.
Takie formy pomocy mogą wesprzeć nas w rozłożeniu długu na raty, we wstrzymaniu odsetek karnych czy w umorzeniu części zadłużenia. Mimo wielu możliwości sama rozmowa z wierzycielem nie będzie wiążąca. W celu gwarancji obowiązujących ustaleń należy sporządzić potwierdzenie w formie pisemnej. Oznacza to, że musimy złożyć odpowiedni wniosek. Sprawdźmy co powinno znaleźć się w tym dokumencie.
Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:
Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną
Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie
Co musi znaleźć się we wniosku o ratalną spłatę zadłużenia?
- nagłówek – jest to tytuł, w którym należy napisać: „Wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty”,
- datę sporządzenia dokumentu,
- miejscowość,
- nasze dane – imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu, numer spłaty długu,
- dane wierzyciela – są to dane firmy pożyczkowej albo firmy windykacyjnej,
- zdanie, w którym prosimy o rozłożenie długu na mniejsze części,
- szczegóły dotyczące naszego zadłużenia,
- uzasadnienie – należy w nim zawrzeć informacje i argumenty, przez które powstało opóźnienie w spłacie zobowiązania,
- propozycja uregulowania długu – możemy poprosić o rozłożenie długu na raty o jednej wysokości lub o rozłożenie na mniejsze raty.
Do wniosku o ratalną spłatę zadłużenia musimy dołączyć odpowiednie dokumenty. Mają one potwierdzić trudną sytuację, w której się znajdujemy. Mogą to być między innymi:
- rachunki,
- wysokość emerytury,
- wysokość renty,
- wyciąg z konta potwierdzający wysokość pensji,
- dokumentacja lekarska.
Dzięki tym załącznikom szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku o ratalną spłatę zadłużenia jest dużo większa. Takie dokumenty potwierdzają naszą sytuację materialną i są podstawą do rozłożenia zobowiązania na raty. Jeśli chcemy podjąć także inne kroki, które prowadzą do wyjścia z trudnej sytuacji możemy przeczytać o tym jak wyjść z długów.
Jak złożyć wniosek o ratalną spłatę zadłużenia?
Po prawidłowym sporządzeniu wniosku i skompletowaniu odpowiednich załaczników potwierdzających trudną sytuację materialną należy złożyć wniosek. Istnieje kilka sposobów dostarczenia go do adresata.
Sprawdźmy w jakiej formie możemy złożyć wniosek o ratalną spłatę zadłużenia.
Jak złożyć wniosek o ratalną spłatę zadłużenia?
- listem poleconym – pamiętajmy aby został wysłany za potwierdzeniem odbioru,
- na adres e-mail,
- osobiście do Biura Obsługi Klienta naszego wierzyciela – adres należy sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej wierzyciela czy firmy windykacyjnej.
W przypadku ratalnej spłaty zadłużenia u komornika sprawa wygląda nieco inaczej. Zadaniem komornika jest jak najszybsze wyegzekwowanie określonej kwoty. Oznacza to, że w zakresie jego obowiązków nie występuje nakaz polubownej negocjacji. Jedynym odstępstwem od normy jest sytuacja, w której kontakt z wierzycielem jest utrudniony. Mimo tego ustalenia i negocjacje z komornikiem nie mają mocy prawnej. Z tego powodu musimy być świadomi, że mimo podpisanej ugody nasz rachunek bankowy czy pensja mogą zostać zajęte.
Przedawnienie długu
Przestrzeganie warunków umowy jest obowiązkiem każdej osoby, która zaciągnęła zobowiązanie. Typ finansowania nie jest istotny ponieważ w przypadku kredytu gotówkowego, ale także przy pożyczkach musimy spłacać zaciągnięte środki w określonych przez umowę terminach. Mimo tego, w niektórych sytuacjach może nastąpić przedawnienie długu.
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:
Kredyt online – do 200 000 zł online
Pożyczki na dowód – minimum formalności
Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach
Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet
Przedawnienie długu:
- pożyczki prywatne – okres przedawnienia wynosi 10 lat,
- mandat – okres przedawnienia wynosi 1 rok,
- usługi telekomunikacyjne – okres przedawnienia wynosi 2 lata,
- dług spadkowy – okres przedawnienia wynosi 6 lat,
- zadłużenie czynszowe – okres przedawnienia wynosi 3 lata,
- karta kredytowa – okres przedawnienia wynosi 3 lata,
- inne zadłużenia, które zostały stwierdzone jako prawomocne – okres przedawnienia wynosi 6 lat.
Okres, który prowadzi do przedawnienia może zostać przerwany przez dążenie wierzyciela do odzyskania długu. Oznacza to, że każde upomnienie bądź mediacje przerywają ten okres, a czas odlicza się od początku. W tym wypadku mało prawdopodobne jest otrzymanie kolejnego zobowiązania. Mimo tego możemy sprawdzić możliwość kredytu dla zadłużonych.
Dodaj komentarz