Klient czy bank – kto korzysta na wakacjach kredytowych?

Klient czy bank – kto korzysta na wakacjach kredytowych?

author
Alicja Hirsekorn
19 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Kategoria

W swoim najnowszym komunikacie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął się zadania sprawdzenia, czy banki nie korzystają na popularnych obecnie wakacjach kredytowych bardziej, niż klient. Popularny sposób odciążania kredytobiorców to tak naprawdę próba oszustwa?

Na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawił się w ostatnim czasie komunikat odnośnie tak zwanych wakacji kredytowych. Czy banki pod płaszczykiem chęci wsparcia klientów poprawiają swoją sytuację? I wreszcie, kto zyskuje bardziej na zamrożeniu rat – klient czy bank?

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut


Większość polskich banków komercyjnych podjęła w ostatnich tygodniach działania mające na celu rzekomo ochronę interesu klientów w tym niepewnym, dla wielu także finansowo, okresie pandemii. Prezes UOKiK zadeklarował, że dokona kontroli w bankach, by sprawdzić, czy nie wykorzystują one tej niezwykłej sytuacji dla własnego zysku.

Jak podkreślił organ stojący na straży praw polskich konsumentów, nie ma miejsca na wykorzystywanie trudnej sytuacji kredytobiorców dla własnego zarobku. Dlatego też Prezes UOKiK swoim komunikatem nawołuje banki do przekazania my dokumentów i wszelkich danych odnoszących się do udzielania wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe – klient najważniejszy dla banku?

Co więcej, prezes Urzędu na bieżąco analizuje i sprawdza postanowienia aneksów do umów kredytowych, jakie do podpisania banki przekazują swoim klientom. Oczywiście o ile dany bank zdecydował się na ruch w stronę transparentności i faktycznie stosowne dokumenty przesłał.

Sprawdź także: Koronawirus a wakacje kredytowe – jakie banki?

Nie chodzi bowiem o sprawdzanie na siłę każdego kolejnego kroku, jaki robią banki. Celem tej kontroli jest zapewnienie, że klient banku nie znajdzie się w ciężkiej sytuacji teraz, czy nawet po zakończeniu pandemii. Konsumenci pod wpływem panującego strachu i paniki są skłonni do podpisania wielu rzeczy wbrew własnemu sumieniu.

A banki jako podmioty potencjalnie silniejsze gospodarczo nie powinny w żadnym wypadku nadużywać tej przewagi. Powodem, dla którego Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, postanowił interweniować, są niestety sygnały od samych kredytobiorców. Co więcej, organ na bieżąco monitoruje sytuację na rynku bankowym.

Prezes UOKiK apeluje o wrażliwość i empatię ze strony banków

"

Wiele osób w związku z epidemią koronawirusa jest w trudnej sytuacji finansowej i korzysta z odroczenia spłaty rat kredytowych – czyli tzw. wakacji kredytowych. Jest to oferta banków, z którą mogą się wiązać późniejsze problemy dla konsumentów. Otrzymane przez Urząd sygnały wskazują, że niektóre banki próbują wykorzystywać  trudną sytuację, w jakiej znaleźli się klienci

– powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

Przede wszystkim, aby rozpocząć wakacje kredytowe, należy podpisać stosowny aneks do umowy kredytowej. Obiektem dezaprobaty prezesa UOKiK są chociażby różne postanowienia, które mogą utrudnić klientom dochodzenie przysługujących im roszczeń przed sądem, na przykład gdyby zamierzał unieważnić umowę kredytową.

Bazą do takiego stwierdzenia są chociażby postanowienia, że konsument złożył oświadczenie dotyczące uznania określonej kwoty zadłużenia. Tego rodzaju deklaracja nie ma jednak w praktyce nic wspólnego z odroczeniem spłaty spowodowanym epidemią.

"

Zdaniem prezesa UOKiK może ono naruszać dobre obyczaje, gdyż wymusza na słabszej stronie umowy złożenie oświadczenia nie mającego bezpośredniego związku z celem podpisania aneksu, którym jest odroczenie spłaty kredytu. W tym zakresie wątpliwości ma budzić treść niektórych postanowień zawartych w aneksach stosowanych przez Santander Bank Polska

– napisano w komunikacie UOKiK.


Źródła:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16364

author
Alicja Hirsekorn
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Koszty samochodu osobowego w firmie 2019

Rząd jest zdania, że przedsiębiorcy często używają samochodów firmowych jako luksusowych aut codziennego użytku. Z tego względu od 1 stycznia 2019 roku zmieniają się zasady rozliczania kosztów nabycia i używania pojazdów w działalności gospodarczej.

author
Dominika Byczek
30 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

KredytOK w Toruniu

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Toruniu.

author
Patryk Byczek
18 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Gliwicach

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Gliwicach – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Umowa o dzieło – najważniejsze informacje

Wiele Polek i Polaków choć raz w życiu spotkało się z czymś takim, jak umowa o dzieło. Dla jednych jest ona korzystną formą dorabiania, inni natomiast umowę o dzieło określają mianem „śmieciówki”. Sprawdziliśmy, czym tak naprawdę jest umowa o dzieło, w jakich przypadkach jest korzystna i na jakie przywileje może liczyć wykonawca dzieła.

author
Halszka Gronek
16 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Jan Arczewski – telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych

Człowiek, który pomimo trudności pomaga innym od ponad 31 lat. Jan Arczewski prowadzi Lubelski Telefon Zaufania dla osób niepełnosprawnych. Jako osoba z rdzeniowym zanikiem mięśni żyje i pracuje w Domu Pomocy Społecznej. Jest między innymi laureatem Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii Człowiek.

author
Aneta Jankowska
11 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Malborku

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Malborku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
22 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj