Waluciarz.pl bez zezwolenia od KNF
Komisja Nadzoru Finansowego oficjalnie cofnęła spółce Waluciarz.pl SA zezwolenie na świadczenie usług płatniczych w charakterze instytucji płatniczej. Zastrzeżenia do działalności KNF miała już w 2018 roku. Komisja podjęła decyzję jednogłośnie.
Waluciarz.pl SA pod okiem KNF
Zezwolenie na świadczenie usług płatniczych Komisja udzieliła spółce Waluciarz.pl SA już w 2015 roku. Spółka na podstawie zezwolenia została uprawniona do świadczenia usługi przekazu pieniężnego.
KNF ustaliła, że w związku z działalnością Spółki w zakresie świadczonych usług płatniczych, zachodzi bardzo wysokie ryzyko popełniania lub ułatwiania popełniania przestępstw. Z tych względów KNF uznała, że wobec Spółki zachodzą określone w ustawie o usługach płatniczych przesłanki cofnięcia zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej.
– poinformowano w oficjalnym komunikacie z 45. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego w dniu 29 października 2019 roku.
Zarzuty nie są te same, co przy wpisie na listę ostrzeżeń
Komisja w komunikacie poinformowała również, że przesłanki, które doprowadziły do cofnięcia zezwolenia, nie są tymi samymi, które przed rokiem spowodowały, że Waluciarz.pl trafił na listę ostrzeżeń publicznych.
Wtedy KNF argumentowała wpis tym, że spółka narusza swoimi działaniami ustawę o obrocie instrumentami finansowymi (czyniła to poprzez świadczenie doradztwa inwestycyjnego bez wymaganych zezwoleń). Wpis usunięto jednak w dniu 30 września 2019 roku po licznych działaniach odwoławczych ze strony spółki Waluciarz.pl SA.
Cofnięcie zezwolenia nie ma z tym nic wspólnego i motywowane jest osobnymi przesłankami – działalność spółki Waluciarz.pl miała stwarzać ryzyko popełniania przestępstw. “Przeprowadzona ocena działalności Spółki oraz skala i natężenie ryzyka związanego z tą działalnością nie pozwalają uznać tych wątpliwości za usuwalne” – wskazuje KNF.
Odpowiedzialni są właściciele spółki
Odpowiedzialność za nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółki ponoszą, zdaniem KNF, osoby zarządzające nią. To w ich gestii leżeć powinna bowiem rękojmia ostrożnego i stabilnego zarządzania.
“W ocenie Komisji, kontynuowanie przez Spółkę jej działalności w zakresie usług płatniczych wpływałoby negatywnie na rynkową, społeczną i państwową percepcję prawidłowości i bezpieczeństwa usług płatniczych, a co za tym idzie, stanowiłoby zagrożenie dla ogólnego zaufania do systemu płatniczego w tym jego rozwiązań prawnych i instytucjonalnych” – podsumowano w komunikacie.
Źródło:
https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=67577&p_id=18
Dodaj komentarz