zadluzenia.com
zamknij

Jak sprawdzić, gdzie Zmarły miał konto

Ustalenie, w którym banku osoba Zmarła miała konto lub lokatę nie jest prostą sprawą. W Polsce nie istnieje jeszcze żaden rejestr pozwalający zdobyć takie dane. A Banki nie mają obowiązku sprawdzania czy posiadacz rachunku/lokaty nie żyje.

 

Dostajemy od naszych Czytelników wiele pytań o to jak sprawdzić, gdzie Zmarły posiadał konto lub lokatę. Nie istnieje żadna baza danych, zawsze musimy działać na własną rękę. Sposobów jest wiele, wybraliśmy te najlepsze i stworzyliśmy krótki poradnik.

 

 

JAK USTALIĆ KONTO ZMARŁEGO

 

1. Nabycie spadku i akt zgonu

 

Pierwszy krok to zdobycie postanowienia stwierdzającego nabycie spadku lub przyjęcie spadku u notariusza. Bez tego żadna instytucja nie udzieli nam jakiekolwiek informacji o produktach z których korzystał Zmarły. Drugi potrzebny dokument to akt zgonu

 

2. Wizyty w bankach

 

Najczęściej wybierana metoda to wizyta w bankowych oddziałach. Przedstawiamy dokumenty (potwierdzenie nabycia spadku i akt zgonu) i prosimy pracownika o sprawdzenie po numerze PESEL, czy Zmarły posiadał jakieś bankowe produkty. Czasochłonne.

 

Problem pojawia się, gdy mieszkamy w niedużej miejscowości z małą ilością placówek bankowych. Poza tym coraz więcej osób ma rachunek bankowy zakładany przez Internet.

 

 

3. Korespondencja Zmarłego

 

Przeważnie musimy zamienić się w Sherlocka Holmesa i rozpocząć własne dochodzenie. Najprościej zacząć od sprawdzenia korespondencji Zmarłego. Przy odrobinie szczęścia natrafimy na korespondencję z banku, SKOKu lub innej instytucji finansowej.

 

Banki najczęściej wysyłają miesięczne wyciągi z rachunku bankowego, propozycje kredytów gotówkowych lub pisma z windykacji.

 

4. Sprawdzenie zakładu pracy

 

Kolejna metoda to ustalenie w zakładzie pracy Zmarłego, na jaki numer rachunku bankowego przelewano wynagrodzenie. Warto to zrobić nawet wówczas, gdy Zmarły był już na emeryturze czy rencie. Jest duża szansa, że Zmarły nie zmienił od tego czasu rachunku bankowego.

 

5. Dostęp do komputera

 

Wiele przydatnych informacji znajdziemy także na komputerze należącym do osoby Zmarłej. Warto sprawdzić przeglądarkę internetową (zakładki do bankowości internetowej, historia przeglądania), pocztę elektroniczną (zestawienia transakcji, dokumenty dotyczące kredytu/karty kredytowej). Część osób przechowuje także informacje o loginie/haśle w dokumentach tekstowych.

 

6. Warto sprawdzić telefon

 

Telefon komórkowy (a zwłaszcza smartfon!) może nam dostarczyć cennych wskazówek. Szukajmy po aplikacjach bankowych, a przede wszystkim SMSach  z banku, wysyłanych celem potwierdzenia zrealizowania transakcji. Podpowiedzią mogą być także wiadomości reklamowe z banków – przeważnie tych, w których prowadzony był rachunek osobisty.

 

7. Wywiad w rodzinie

 

Warto popytać się wśród członków rodziny. Może Zmarły wspomniał komuś, w którym banku ma rachunek lub lokatę. Może pożyczał komuś pieniądze korzystając z przelewu internetowego.

 

8. Spółdzielnia mieszkaniowa

 

Pomocne mogą być informacje ze spółdzielni mieszkaniowej do której należała osoba Zmarła. Jest szansa, że rachunku opłacała ona ze swojego rachunku bankowego.

 

9. Zapytanie do ZUS/KRUS

 

Kolejny sposób to skierowanie oficjalnego zapytania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub KRUS z prośbą o wyjaśnienia.

 

10. Spis inwentarza

 

Na polecenie Sądu, komornik sądowy może przeprowadzić także spis inwentarza po Zmarłym. Organ egzekucyjny sam wówczas ustali, w którym banku Zmarły posiadał aktywa/pasywa na dzień zgonu.

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~karlxz

Trudny temat ale w mojej rodzinie zawsze długie miesiące się ciągnęło ściąganie pieniędzy z kont zmarłych. nie będę kłamać w banku że przyszedłem po pieniądze ojca. teraz to już mineło dużo czasu i chyba jakoś w drodze sądowej będę to musiał załatwić. majątku tam niemam ale zawsze to kilka tysięcy akurat na nagrobek będzie... :(   Odpowiedź

~amber

po 1 lipca 2016 ma być ponoć jakiś rejestr   Odpowiedź