Jak sprawdzić, gdzie zmarły miał konto

Jak sprawdzić, gdzie zmarły miał konto

author
Julia Wierciło
18 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Ustalenie instytucji obsługujących rachunki bankowe, które posiadała osoba zmarła nie należy do łatwych czynności. Rodzina oraz bliscy zazwyczaj wiedzą, z usług których banków korzystał zmarły. Niestety, spadkobiercy, którzy nie mieszkali ze spadkodawcą lub żyją poza granicami kraju mogą być niewystarczająco poinformowani. W tej sytuacji będą musieli oni podjąć wiele kroków, które pozwolą na ustalenie koniecznych faktów.

Spis treści:

 1. Jak sprawdzić gdzie zmarły miał konto?
 2. Podstawa prawna a sprawdzenie konta osoby zmarłej
 3. Centralna Informacja o Rachunkach w KIR - czym jest?
 4. Kto może uzyskać informacje dotyczące rachunków zmarłego?
Zwiń spis treści

Jak sprawdzić gdzie zmarły miał konto?

Aby zweryfikować, która instytucja zajmowała się prowadzeniem konta osoby zmarłej możemy wykorzystać kilka sposobów. Najlepszym i najszybszym z nich jest skorzystanie z usługi oferowanej przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Zgodnie z prawem banki, a także SKOK-i mają obowiązek udzielenia pożądanej przez spadkobierców informacji dotyczącej rachunków osoby zmarłej. Zobaczmy jak sprawdzić gdzie zmarły miał konto.

Jak sprawdzić gdzie zmarły miał konto? Sposoby:

 • skorzystanie z raportu oferowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową,
 • wizyty w bankach – ten sposób jest bardzo czasochłonny. Podczas wizyt w kolejnych oddziałach należy przedstawić dokumenty, takie jak potwierdzenie nabycia spadku i akt zgonu. Na tej podstawie pracownik będzie mógł udzielić nam informacji dotyczących istnienia interesującego nas konta bankowego należącego do osoby zmarłej,
 • sprawdzenie korespondencji zmarłego – jeżeli wśród korespondencji odnajdziemy listy z banków lub SKOK-ów może oznaczać to, że osoba zmarła posiada konto w tych instytucjach,
 • sprawdzenie zakładu pracy – numer konta, na który wpływało wynagrodzenie z zakładu pracy określi bank, w którym zmarły posiada rachunek,
 • sprawdzenie komputera – wiele przydatnych informacji możemy znaleźć również na komputerze należącym do osoby zmarłej. Warto sprawdzić przeglądarkę internetową, zakładki do bankowości internetowej, historię przeglądania, pocztę elektroniczną (zestawienia transakcji, dokumenty dotyczące kredytu/karty kredytowej),
 • sprawdzenie telefonu – telefon może zawierać wiele przydatnych informacji. Po zweryfikowaniu zainstalowanych aplikacji mobilnych banku możemy bardzo szybko ustalić, który z nich prowadził rachunek osoby zmarłej,
 • rozmowa z rodziną – członkowie rodziny to także źródło informacji. Być może osoba zmarła wykonywała w przeszłości przelew lub powiedziała w jakim banku znajduje się jej konto,
 • spółdzielnia mieszkaniowa – istnieje szansa, że zmarły wykonywał przelewy do spółdzielni mieszkaniowej właśnie ze swojego konta osobistego. Dzięki temu dowiemy się, w jakim banku posiadał on swój rachunek,
 • zapytanie do ZUS/KRUS – oficjalne zapytanie do instytucji, w którym prosimy o informację może okazać się bardzo pomocne,
 • spis inwentarza – na polecenie Sądu, komornik sądowy może przeprowadzić spis inwentarza po osobie zmarłej. Organ egzekucyjny ustali, w którym banku zmarły posiadał aktywa/pasywa na dzień zgonu.

Podstawa prawna a sprawdzenie konta osoby zmarłej

Od dnia 1 lipca 2016 roku banki i SKOK-i mają obowiązek udostępniania informacji dotyczących rachunków bankowych zmarłej osoby. Dotyczy to także rachunków wspólnych, ale bez ujawniania danych drugiego posiadacza rachunku.

Prawo bankowe z dnia 1 lipca 2016 roku – obowiązki banków w zakresie tzw. rachunków uśpionych oraz identyfikacji świadczeń niepodlegających egzekucji:

„Centralna informacja o rachunkach jest rozwiązaniem umożliwiającym wypełnienie bankom i skokom obowiązku wskazanego w art. 92ba. pr. bank. oraz w art. 13d ustawy o skok. Umożliwia ona dostęp do informacji o rachunkach osób zmarłych, zapomnianych rachunkach osób fizycznych oraz rachunkach osób wskazanych przez sąd, komornika, policję lub inne uprawnione organy.”

Centralna Informacja o Rachunkach w KIR - czym jest?

KIR czyli Krajowa Izba Rozliczeniowa świadczy usługi, pośród których znajduje się właśnie Centralna Informacja o Rachunkach. Spadkobiercy, którzy szukają rachunków posiadanych wcześniej przez osobę zmarłą mogą skorzystać z tej usługi.


Dzięki tej informacji możemy sprawdzić rachunki:

 • we wszystkich bankach znajdujących się w Polsce,
 • we wszystkich SKOK-ach działających na terenie kraju.

Aby otrzymanie raportu dotyczącego posiadanych przez osobę zmarłą rachunków bankowych było możliwe, należy w tym celu złożyć odpowiedni wniosek. Musimy także pamiętać o uiszczeniu opłaty. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie i zależy od konkretnego banku. Wniosek do KIR możemy złożyć:

 • osobiście,
 • za pośrednictwem pełnomocnika.

Zbiorcza informacja o rachunku bankowym zawiera:

 • numery oraz nazwy instytucji, które prowadzą rachunki,
 • informacje dotyczące aktualnego prowadzenia,
 • informacje o typie rachunku: wspólny bądź indywidualny,
 • dane dotyczące umów wygasłych lub rozwiązanych z powodu śmierci posiadacza rachunku.

Mimo wielu ważnych informacji zawartych w raporcie KIR, nie odnajdziemy w nim danych dotyczących wysokości środków, które znajdują się obecnie na koncie osoby zmarłej. Aby uzyskanie tej informacji oraz wypłata środków były możliwe musimy podjąć dodatkowe kroki. W pierwszej kolejności należy udać się do banku, który został wyszczególniony w otrzymanym raporcie. Następnie przedstawić pismo, które wskazuje na nabycie przez nas prawa do spadku. Na tym etapie warto zastanowić się nad zatrudnieniem pełnomocnika, który pomoże nam w zebraniu innych potrzebnych dokumentów.

Kto może uzyskać informacje dotyczące rachunków zmarłego?

Nie każdy zainteresowany uzyskaniem informacji pochodzącej z KIR może ją otrzymać. Należy pamiętać, że prawo do danych dotyczących rachunków osoby zmarłej mają wyłącznie konkretne osoby.

Kto może uzyskać raport z KIR?

 • spadkobierca,
 • zarządca sukcesyjny.

Aby otrzymanie raportu było możliwe, konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów. W momencie składania wniosku musimy być w posiadaniu konkretnych pism.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?

Będą to przede wszystkim:

 • prawomocne postanowienie sądowe, które stwierdza nabycie przez nas spadku,
 • akt poświadczenia dziedziczenia.

Jeśli nie posiadamy wyżej wymienionych dokumentów, nasz wniosek nie zostanie przyjęty, a informacja dotycząca rachunków bankowych osoby zmarłej nie zostanie nam udzielona. Złożenie wniosku wiąże się najczęściej z koniecznością przeprowadzenia postępowania spadkowego. Jeżeli nie złożyliśmy oświadczenia o przyjęciu spadku lub przegapiliśmy termin składania oświadczeń, raport także nie zostanie nam przedstawiony.

Źródła:

https://www.knf.gov.pl

https://www.kir.pl/

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

karlxz
karlxz
2016-04-11 21:36:40

Trudny temat ale w mojej rodzinie zawsze długie miesiące się ciągnęło ściąganie pieniędzy z kont zmarłych. nie będę kłamać w banku że przyszedłem po pieniądze ojca. teraz to już mineło dużo czasu i chyba jakoś w drodze sądowej będę to musiał załatwić. majątku tam niemam ale zawsze to kilka tysięcy akurat na nagrobek będzie... :(

amber
amber
2016-04-11 09:31:05

po 1 lipca 2016 ma być ponoć jakiś rejestr

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Rumia

Poszukujesz kredytu hipotecznego w Rumi? Sprawdź ranking najlepszych ofert. Wnioskować o kredyt możemy bezpłatnie przez Internet lub w oddziale banku w Rumi. Najwyższa kwota kredytu to nawet 90% wartości nieruchomości ze spłatą do 35 lat.

author
Dorota Grycko
28 lutego 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

mBank placówki w Bytomiu

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Bytomiu.

author
Patryk Byczek
05 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Grójcu

Alior Bank posiada dwie placówki partnerskie w Grójcu – są one zlokalizowane niedaleko siebie, z czego jedna z nich w ścisłym centrum miasta. Sprawdź dane adresowe placówek.

author
Aleksandra Gościnna
08 kwietnia 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Nowa opcja spłaty długu z karty kredytowej w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski udostępnił usługę, dzięki której dług z karty kredytowej będzie możliwy do spłaty w ratach. Dodatkowym udogodnieniem jest opcja wnioskowania bez konieczności wychodzenia z domu, bowiem wszelkie formalności można załatwić przez Internet. Zapoznaj się ze szczegółami oferty.

author
Aleksandra Gościnna
13 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kolejny partner usługi Visa Direct

Spółka Visa poczyniła kolejny krok przybliżający ją do spełnienia swojego najważniejszego celu: połączenia tysięcy instytucji finansowych i miliardów użytkowników na całym świecie jedną, uniwersalną siecią płatniczą. W piątek 13 grudnia firma poinformowała o przyłączeniu do grona partnerów usługi Visa Direct kolejnego gracza na rynku finansowo-technologicznym. 

author
Halszka Gronek
15 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Płacimy przelewem na telefon więcej niż kiedykolwiek

Przelew na telefon BLIK robi furorę – od czasu rozpoczęcia pandemii używamy go częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Z BLIKA korzysta też aktywnie ponad połowa użytkowników bankowych aplikacji mobilnych. BLIK jest obecnie najchętniej polecanym sposobem płatności.

author
Dominika Byczek
21 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj