Łatwiejsza upadłość konsumencka?

Łatwiejsza upadłość konsumencka?

author
Aneta Jankowska
20 grudnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Rząd PiS ma pomysł na udrożnienie upadłości konsumenckiej. Mają z niej skorzystać również te osoby, które pożyczały, mimo, że wiedziały, iż nie będą miały z czego oddać.

Czy będzie łatwiej uzyskać upadłość konsumencką?

Z upadłości konsumenckiej zadłużony może skorzystać raz na 10 lat. Jedną z nowości jest możliwość oddłużenia po krótkim postępowaniu sądowym, bez spłat zredukowanego zadłużenia przez kilka lat, na czym polega typowa upadłość konsumencka.

Profesor Anna Hrycaj z Uczelni Łazarskiego, która pracowała przy przygotowaniu projektu, wyjaśnia, że z raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości wynikało, że połowa korzystających z tej upadłości nie ma majątku ani poważnych dochodów. Dlatego też “nie ma sensu określania planu spłat, a wyjściem jest jedynie szybkie oddłużenie“.

Zagwarantowano prawo konsumenta do nieodpłatnej pomocy prawnej przy upadłości. Ma zostać ona rozszerzona na przypadki:

  • umyślnej niewypłacalności
  • rażącego niedbalstwa dłużnika –  tu dodatkową sankcją będzie możliwość wydłużenia spłaty długów do 7 lat (aktualnie, ten okres wynosi do trzech lat,  wyjątkowo sąd może go przedłużyć o 1,5 roku)

Po tym okresie, reszta długów zostaje umorzona, czyli w praktyce przestaje istnieć – poza  alimentami, rentami, odszkodowaniami za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, zasądzone grzywny czy zadośćuczynienia i długi, które wynikają z przestępstwa. Jeżeli masz problemy finansowe, sprawdź także kredyty oddłużeniowe i pożyczki dla zadłużonych.

Nowa ustawa ma rozwiązać problemy

Jak ocenia Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, dzisiejszą upadłość konsumencką w Polsce trudno uznać za efektywną. Problemy z bieżącymi płatnościami mogą dotyczyć 2 mln obywateli. Szacowana wartość przeterminowanych długów sięga 50 mld zł.

Rozwiązanie, które dotyczy upadłości firm ma być zbliżone do tej konsumenckiej. Mechanizmem ochrony przed bezdomnością mają zostać objęci również jednoosobowi przedsiębiorcy na wzór upadającego konsumenta, któremu pozostawia się kwotę na wynajem mieszkania na okres od roku do dwóch lat. W obu przypadkach dłużnikowi będzie zostawiony majątek na poziomie zabezpieczenia socjalnego. Zobacz, czy możliwy jest kredyt po upadłości konsumenckiej.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Żurominie

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Żurominie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
01 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank nie może domagać się rekompensaty za korzystanie z kapitału

Tak jak lawinowo ruszyły pozwy frankowiczów wycelowane w banki udzielające im przed laty kredytów we frankach, tak samo w odpowiedzi lawinowo ruszyły także pozwy banków wycelowane w kredytobiorców. Teraz TSUE orzekł jednak, że takie pozwy są z góry skazane na przegraną na ławie sądowej. Kredytobiorcy, pozywając bank, mogą zatem czuć się w pełni bezpiecznie.

author
Dominika Byczek
16 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „CitiKonto. Finansowa Rewolucja – edycja VI” w Citi Handlowym

W Citibanku trwa promocja, w której w zamian za otworzenie konta oraz spełnienie bardzo prostych warunków Klienci mogą zgarnąć ciekawe nagrody. Promocja trwa do 19 czerwca 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
23 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwalczaniu zatorów płatniczych

Rząd postanowił powiedzieć „stop”. Zatory płatnicze są jedną z głównych przyczyn problemów z płynnością finansową firm w Polsce. Hamują jednocześnie ich rozwój. Efektem działań Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii jest przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy ograniczającej występowanie zatorów płatniczych.

author
Alicja Hirsekorn
17 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Koronawirus a dopłaty dla rolników

Rząd od wielu dni debatuje nad wprowadzeniem pomocy finansowej w obliczu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Czy przewidziano szczególne dopłaty dla rolników? Na jaką pomoc od państwa może liczyć rolnik, którego gospodarstwo na skutek wirusa znacznie ucierpiało?

author
Dominika Byczek
28 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Mieszkanie Plus w Wałbrzychu

Mieszkanie Plus to rządowy program zajmujący miejsce dotychczasowego Mieszkania dla Młodych. Rząd tym razem wyciągnął rękę nie tylko do rodzin młodych, ale do wszystkich, których nie stać na własne mieszkanie. Sprawdziliśmy, jak wygląda realizacja programu Mieszkanie Plus w Wałbrzychu.

author
Julia Wierciło
08 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj