Chiński rynek pieniężny stopniowo przekształca się w nowoczesny obszar bezgotówkowych transakcji płatniczych. Jedną z najważniejszych aplikacji, dzięki którym gotówka zaczęła odchodzić do lamusa, jest WeChat. 

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 28.06.2018
Udostępnij:

Spis treści:
1.  WeChat – co to jest?
2.  Funkcje WeChat. 
3.  WeChat w Polsce.
4.  Jak płacić?
5.  WeChat Wallet.

WeChat to nic innego, jak jeden z największych na świecie komunikatorów internetowych. Pełni on także funkcję quasi-portalu społecznościowego. 
 

Ta chińska aplikacja stworzona została w 2011 roku przez światowej sławy korporację technologiczno-holdingową – Tencent Holdings Limited.
 


 

WeChat jest powszechnie znany jako najbardziej innowacyjna i wszechstronna „aplikacja do wszystkiego”. Służy ona setkom milionów użytkowników na wiele sposobów: od dokonywania mobilnych płatności, przez komunikację ze znajomymi, aż po zakupy internetowe. 
 

Warto także dodać, iż do 2017 roku WeChat szczycił się tytułem najpopularniejszego komunikatora na świecie. W kolejnym roku został on jednak pokonany przez aplikację Facebook Messenger.
 

 

FUNKCJE WECHAT

WeChat jest powszechnie znany jako „aplikacja do wszystkiego”. Dzięki niemu można publikować zdjęcia, tworzyć indywidualne bądź grupowe czaty tekstowe, a także prowadzić konwersacje głosowe i video-rozmowy.
 

WeChat może pochwalić się bogatym zestawem emotikonów oraz naklejek. Ma on wbudowaną funkcję „Friend Radar”, która wyszukuje znajomych, jacy znajdują się w naszym pobliżu – a to wszystko dzięki śledzeniu naszej lokalizacji. 
 

Kolejną wartą uwagi funkcją WeChatu jest „Potrząśnij" – innowacja, która ułatwi nam nawiązanie kontaktu z nieznajomymi osobami z otoczenia.  Dzięki WeChatowi możemy także wygenerować specjalny kod QR do własnego czatu grupowego i udostępnić go wybranemu gronu odbiorców. 
 


 

Oprócz funkcji czysto społecznościowych WeChat proponuje wiele usług płatniczo-finansowych. Dzięki wbudowanemu „WeChat Walletowi”, a więc aplikacyjnemu „portfelowi”, możliwe jest dokonywanie szybkich transakcji bezgotówkowych.

Aplikacja WeChat ułatwia realizowanie płatności za stacjonarne zakupy bądź usługi. Idąc do sklepu nie trzeba więc zabierać portfela – wystarczy pamiętać o telefonie. Ten chiński wynalazek umożliwia także dokonywanie błyskawicznych przelewów do znajomego. 
 

Poza tradycyjnym przelewem warto wspomnieć o funkcji „Hongbao”, czyli „Czerwonej koperty”. Jest to usługa nadawania pieniężnego „prezentu”, który oprawiony zostaje w wybrane życzenia i pozdrowienia dla adresata. Owe „Hongbao" można także nadać grupowo – z odpowiednio wydzieloną kwotą na wszystkich odbiorców przelewu. 

 

WECHAT W POLSCE

Choć na chińskim rynku WeChat zdobył ogromną popularność, w Polsce wciąż jest on mało znany i nieufnie przyjmowany. Jedyną obecnie przyjętą w Polsce formą bezgotówkowych transakcji, jakie dokonywane są za pośrednictwem aplikacji mobilnej, jest BLIK

Mimo wciąż niewielkiego zainteresowania wśród polskich odbiorców, WeChat jest powszechnie dostępny w Polsce. Obsługują go platformy: iOS, Android, Windows Phone, Nokia oraz BlackBerry. 
 

Po pobraniu odpowiedniej aplikacji i zarejestrowaniu swojego konta można bez trudu korzystać ze wszystkich funkcji WeChatu. Grono znajomych można powiększać dzięki odnajdywaniu przyjaciół poprzez numer telefonu, nick, konto Facebooka albo przez atrakcyjny graficznie kod QR. 
 

JAK PŁACIĆ?

Dokonywanie płatności poprzez WeChat jest niemal tak proste i intuicyjne, jak płacenie tradycyjną gotówką. 
 

W celu dokonania transakcji należy jedynie otworzyć aplikację WeChat, w menu wybrać „Portfel” i zeskanować kod QR podany przez osobę, której chcecie zapłacić (np. sprzedawcę w sklepie). Następnie wpisujemy odpowiednią kwotę i zatwierdzamy ją PIN-em (lub odciskiem palca). 
 

Niektóre punkty sprzedażowo-usługowe posiadają także specjalny skaner kodów kreskowych. Urządzenie to jeszcze bardziej upraszcza dokonanie płatności – na ekranie smartphona pojawia się bowiem kod, który sprzedawca skanuje. I to wszystko! Transakcja została dokonana.
 

 

WECHAT WALLET

Specjalną funkcją WeChatu jest aplikacyjny „Portfel” – We Chat Wallet. Korzystanie z niego polega na podpięciu własnej karty bankowej do konta w komunikatorze, ustaleniu PIN-u (lub innego zabezpieczenia – np. odcisku palca) i korzystaniu z możliwości mobilnego płacenia. 
 

Program ułatwia dokonywanie wielu spontanicznych i nieplanowanych opłat. I choć pieniądze w „Portfelu” nie są bezpośrednio środkami z naszej karty, możemy je szybko i sprawnie przelewać, a następnie wykorzystywać do opłacenia własnych potrzeb. 
 

Poza skanowaniem kodów QR i korzystaniem z nich podczas płatności w stacjonarnych sklepach, możemy także przesyłać przelewy do wszystkich znajomych z aplikacji WeChat. Ciekawą funkcją jest również „Hongbao”, czyli „Czerwona koperta” – usługa nadania pieniężnego „prezentu” wybranym znajomym. 

Komentarze