Wiarygodność finansowa nienaruszona przez wakacje kredytowe

Wiarygodność finansowa nienaruszona przez wakacje kredytowe

author
Alicja Uzarowicz
02 kwietnia 2020

W poniedziałek na stronie Biura Informacji Kredytowej pojawił się komunikat zawierający stanowisko BIG InfoMonitor odnośnie tak zwanych wakacji kredytowych. Wiarygodność finansowa dłużników nie będzie w żaden sposób naruszona, jeżeli zdecydują się na nie w obliczu trwającej pandemii koronawirusa.

W poniedziałek 30 marca Biuro Informacji Kredytowej postanowiło jasno podkreślić, że skorzystanie z zawieszenia rat, które oferują obecnie banki nie sprawi, że pogorszy się wiarygodność finansowa kredytobiorców. Wiele osób wstrzymywało się z decyzją o zrobieniu sobie wakacji kredytowych, by nie zamknąć sobie drogi do dalszego pożyczania.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut


Obecna sytuacja spowodowała i będzie nadal powodować wiele szkód finansowych.  Banki, jak i Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor doskonale rozumieją, że pandemia koronawirusa może uniemożliwiać terminową spłatę kredytu. Epidemia choroby COVID-19 to tak zwany czarny łabędź dla gospodarki.

Mianem tym określa się sytuację, której nie dało się przewidzieć, a która istotnie odciska piętno na wielu gospodarkach na całym świecie. Zapewnienie, że wiarygodność finansowa nie dozna uszczerbku uspokoi zapewne wielu klientów banków, którzy mają do spłaty różne zobowiązania.

Wiarygodność finansowa niezależna od wakacji kredytowych

"

Banki, które zaoferują możliwość odroczenia (zawieszenia) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych nie będą zgłaszały do BIG InfoMonitor korzystających z tego rozwiązania jako niesolidnych dłużników. Nie będą bowiem uznawały „wakacji kredytowych” jako opóźnienia w płatności zobowiązań

– czytamy w poniedziałkowym komunikacie BIG InfoMonitor.

Tak stanowcze stanowisko instytucji odnotowującej problemy z rzetelną i terminową spłatą zobowiązań jest niezwykle ważne w obliczu obecnej sytuacji. Większość banków komercyjnych, które działają w Polsce, oferują wakacje kredytowe swoim klientom. Dzięki temu nie będą musieli martwić się o wpisanie do rejestru BIG InfoMonitor.

Sprawdź także: Jak sprawdzić, czy jestem w BIG InfoMonitor?

Wakacje kredytowe to nic innego, jak opcja zawieszenia albo odroczenia spłaty kredytu. W tej kwestii nie pojawiło się zarządzenie władzy, jak w przypadku Włoch czy Węgier. To banki decydują o tym, jakie warunki odciążenia z kredytu będą proponować swoim klientom.

Wiarygodność finansowa a wakacje kredytowe

Biuro Informacji Kredytowej już w zeszłym tygodniu poinformowało, że skorzystanie z ulgi proponowanej przez banki nie będzie miało złego wpływu na historię kredytową kredytobiorcy. Mimo tego faktu wielu kredytobiorców zmartwiło się o swoją wiarygodność finansową.

Warto przypomnieć w tym miejscu zasady wpisywania dłużników do Rejestru BIG InfoMonitor. Odbywa się to na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Decyzję o wpisie podejmuje wierzyciel, czyli bank.

Jednak aby móc dokonać wpisu, pewne warunki musi spełnić sam dług. Kwota zaległości musi wynieść co najmniej 200 złotych. Ponadto opóźnienie spłaty musi przekroczyć termin 30 dni. Co więcej, przed dokonaniem wpisu wierzyciel musi wezwać dłużnika do zapłaty zaległości.

Z tego powodu wakacje kredytowe nie wpisują się ze swej natury w krąg długów nadających się do odnotowania w BIG. Banki z własnej woli pozwalają o opóźnienie czy zawieszenie spłaty rat. Nie będą więc wzywać do zapłaty ani uznawać takiej płatności za opóźnioną.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/494718/komunikat-big-infomonitor-w-sprawie-uwzgledniania-w-bazie-odroczenia-zawieszenia-splaty-rat-oferowanych-przez-banki-w-zwiazku-z-pandemia-koronawirusa-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Parkowanie w centrach miast – nawet 9,45 zł za godzinę
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
10 sierpnia 2018

Parkowanie w centrach miast – nawet 9,45 zł za godzinę

Akademia Product Owner od BNP Paribas
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 sierpnia 2019

Akademia Product Owner od BNP Paribas

Biuro Terenowe ZUS w Proszowicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Proszowicach

Eksperci PKO BP o wzroście płacy minimalnej
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
02 listopada 2019

Eksperci PKO BP o wzroście płacy minimalnej

Kto korzysta z mediów społecznościowych w Polsce
Wpisy
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2018

Kto korzysta z mediów społecznościowych w Polsce

Faktoring odwrotny – co to jest?
Ekonomia
autor wpisu
Julia Wierciło
07 kwietnia 2023

Faktoring odwrotny – co to jest?

Porównaj