Połowa Polaków z bardzo niską wiedzą o finansach
Wiedza z zakresu finansów i bankowości jest bardzo potrzebna w życiu każdego człowieka, a jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) oraz Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych (FGPW), Polacy mają z nią problemy. Tylko 9% badanych ocenia swój poziom wiedzy finansowej jako dobry lub bardzo dobry.
O finansach wiemy mało – wnioski z badania
Pożyczki, kredyty, umowy zobowiązań, prowadzenie domowego budżetu, czy obsługa swojego konta w bankowości internetowej – w dorosłym życiu każdy człowiek ma styczność z szeroko pojętą tematyką finansów.
Dobrze jest znać najważniejsze zagadnienia z tej dziedziny, aby w przyszłości nie zastanawiać się nad tym, jak wyjść z długów. Jednak jak pokazują wyniki badania “Poziom wiedzy finansowej Polaków 2019”, które zostało przeprowadzone przez WIB i FGPW, prawie połowa Polaków przyznaje się, że ich wiedza na temat finansów jest mała lub bardzo mała. Tylko 9% ankietowanych plasuje swoją wiedzę finansową na wysokim lub bardzo wysokim poziomie.
Badanie pokazało, że chociaż większość z nas deklaruje, że czyta umowy przed podpisaniem zobowiązania, to nie rozumie niektórych zapisów w nich zawartych.
Najmniejszą wiedzę z zakresu ekonomii i finansów mają osoby w wieku od 18 do 34 lat (57% wskazań badanych). Podobnie jest w grupie respondentów, którzy ukończyli 65. rok życia (56% wskazań ankietowanych).
Analizując miejsca zamieszkania respondentów, najgorzej jest wśród mieszkańców wsi – tam 58% pytanych osób określa własny poziom znajomości zagadnień finansowych jako mniejszy niż przeciętny.
Najmniej wiemy o:
– cyberbezpieczeństwie (65% wskazań)
– inwestowaniu (62% wskazań)
– kredytach oraz pożyczkach (44% wskazań)
W badaniu Polacy zostali zapytani również o to, czy są zainteresowani inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych, jednak 64% z nich odpowiedziało negatywnie, a wśród głównych obaw wymieniło nieprzewidywalność rynku finansowego, lęk przed ryzykiem oraz po prostu – brak odpowiedniej wiedzy.
Skąd czerpiemy wiedzę o finansach?
Badanie pokazało, że Polacy najchętniej szukają interesujących ich informacji z zakresu wiedzy finansowej i ekonomii w:
- mediach (68% wskazań)
- Internecie (66% wskazań)
- bankach (50% wskazań)
Ankietowani deklarują, że chcieliby poszerzać swoją wiedzę z zakresu finansów i ekonomii poprzez spotkania bezpośrednie na lekcjach lub wykładach. Chętnie skorzystaliby ze specjalnie przygotowanych infografik, filmów edukacyjnych, czy platform e-learningowych.
Co więcej, jesteśmy świadomi swojej niewiedzy i chcielibyśmy, aby w polskich szkołach pojawiły się dodatkowe zajęcia z podstaw ekonomii.
Badanie “Poziom wiedzy finansowej Polaków 2019” zostało przeprowadzone w marcu 2019 roku na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych (FGPW).
Warszawski Instytut Bankowości
Warszawski Instytut Bankowości, w skróce: WIB to firma szkoleniowo-doradcza, która uczestniczy w budowie kwalifikacji polskiego systemu bankowego. Jak sama zapewnia na swojej oficjalnej stronie – współtworzy infrastrukturę nowoczesnego systemu usług finansowych w naszym kraju.
Dodaj komentarz