Wpis na listę dłużników krępuję aż 2/5 Polaków

Wpis na listę dłużników krępuję aż 2/5 Polaków

author
Halszka Gronek
28 listopada 2019

Polki krępują się odmowy przy płatności kartą, a Polacy – niskich zarobków. Wnioski te, wyciągnięte z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, wiele mówią o polskim społeczeństwie. Jakie jeszcze konkluzje płyną z najnowszego raportu Quality Watch? Sprawdzamy w dzisiejszym artykule.

Jak wynika z najnowszego badania Quality Watch przeprowadzonego na zlecenie rejestru dłużników BIG InfoMonitor, za najbardziej wstydliwe i stresujące sytuacje okołofinansowe Polacy uważają odnowę przy płatności kartą i fakt odnotowania na czarnej liście dłużników. Tego typu zdarzenia wpędzają z zakłopotanie aż 2/5 z nas, choć w przypadku kobiet odsetek ten znacznie większy (sięga nawet 1/2). Kompleksy mężczyzn częściej niż w przypadku kobiet dotyczą zgoła innej kwestii, a mianowicie niskich zarobków. 

Wypieki na twarzach polskich konsumentów często, bo aż w 43% przypadków, pojawiają się po otrzymaniu monitu wzywającego do przeterminowanej zapłaty pod „groźbą” wpisania do rejestru dłużników. W takiej sytuacji najbardziej martwi nas fakt, iż po dokonaniu wpisu w BIG-u o naszych problemach z opłacaniem zobowiązań dowie się każdy, kto sprawdzi nas tejże bazie. Stanie się tak przykładowo wtedy, gdy będziemy próbowali kupić coś na raty, zaciągnąć kredyt czy pożyczkę, a nawet – skorzystać z leasingu, franchisingu, zakupu telefonu w abonamencie i tak dalej.

Nie byłoby wstydu, gdyby nie nasze niedbalstwo

Jak zaznaczyliśmy już na wstępie niniejszego artykułu, za najbardziej wstydliwe i stresujące sytuacje okołofinansowe Polacy uważają odnowę przy płatności kartą i fakt odnotowania na czarnej liście dłużników. Warto jednak zauważyć, że oba te zdarzenia występują niemal zawsze wyłącznie z winy konsumenta. Wstyd jest więc uzasadniony, bo konsumenci wiedzą, że gdyby należycie dbali o własne finanse i kontrolowali ich obecny stan, nie doszłoby do krępujących sytuacji. Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, tłumaczy:

"

Takie zdarzenia i reakcje to bardzo charakterystyczny symptom osób, które unikają wglądu w swoją sytuację finansową, wręcz uciekają przed pełną wiedzą na temat swoich finansów. Nie mają do końca świadomości jakimi środkami dysponują […] w myśl zasady „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. […] Zdenerwowanie i wstyd to po prostu efekt, tego, że nagle wychodzi na jaw, że nie dajemy rady i nie do końca panujemy nad poważną częścią naszego życia jaką są finanse.

Czego jeszcze wstydzą się Polacy?

Blisko czterech na dziesięć konsumentów uważa, że wysoce wstydliwą sytuacją jest niepłacenie alimentów na dzieci. Wstyd jednak nie każdego z nas mobilizuje do poprawy, bowiem alimenciarzy w Polsce jest z każdym rokiem coraz więcej i wszystko wskazuje na to, że dopóki polskie prawo się nie zmieni, sytuacja nie ulegnie polepszeniu. Około 16% z nas za godny skrępowania uważa fakt bezrobotności, a nieco mniej, bo tylko 13% respondentów, wskazało, że powodem do wstydu jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. 

Kobiety i mężczyźni – co nas różni?

Ciekawym wnioskiem płynącym z badania przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor jest to, iż kobiety i mężczyźni wstydzą się zupełnie innych sytuacji okołofinansowych. Zdecydowanie więcej głosów Polek oddanych zostało na kwestię trafienia do bazy dłużników (49% odpowiedzi wśród kobiet względem 36% wśród mężczyzn) oraz odmowy podczas płacenia kartą (48% u kobiet i 37% u mężczyzn). W pozostałych kwestiach zbadanych w ramach Quality Watch to mężczyźni okazali się być bardziej skłonni do skrępowania.

Aż 44% Polaków powodu do wstydu upatruje w sytuacji niepłacenia alimentów na dzieci. Wśród kobiet podobne wskazania odnotowano jedynie w 34% badanych. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest niezręczne dla 17% mężczyzn i 10% kobiet. Podobnie w przypadku niskich zarobków: sytuacja ta krępuje około 14% Polaków i tylko 6% kobiet (co ma uzasadnienie w wciąż istniejącej na polskim rynku pracy dyskryminacji płacowej). 

"

U mężczyzn w większym stopniu pieniądze powiązane są z poczuciem własnej wartości […] Wielu dłużników tej płci nawet przejściowe kłopoty traktuje jak bankructwo i powód do skrępowania czy zawstydzenia, a z drugiej strony silny i długotrwały wstyd bardziej skłania mężczyzn do ukrywania się lub ucieczki przed problemem, niż poszukiwania konstruktywnych rozwiązań i pomocy. Widzę to na co dzień. Po rady i wsparcie, do naszego stowarzyszenia zgłasza się zdecydowanie więcej kobiet i to zwykle na wcześniejszym etapie problemów finansowych

– komentuje Roman Pomianowski kierujący Stowarzyszeniem Program Wsparcia Zadłużonych.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/473774/polacy-mniej-wstydza-sie-niskich-zarobkow-niz-odmowy-przy-platnosci-karta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Fitbit Pay i Garmin Pay w Alior Banku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 grudnia 2019

Fitbit Pay i Garmin Pay w Alior Banku

Bank Pekao w Lidzbarku Warmińskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 lipca 2019

Bank Pekao w Lidzbarku Warmińskim

Poręczyciel – najważniejsze informacje
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
18 stycznia 2019

Poręczyciel – najważniejsze informacje

Ile osób korzysta z pomocy społecznej w Polsce?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
26 listopada 2019

Ile osób korzysta z pomocy społecznej w Polsce?

Uber Freight już wkrótce w Polsce
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 października 2019

Uber Freight już wkrótce w Polsce

Porównaj