Wyłudzenie kredytu i pożyczki – jak się bronić?

Wyłudzenie kredytu i pożyczki – jak się bronić?

author
Dorota Grycko
17 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Oszustwa polegające na wyłudzeniu pożyczki na osobę trzecią są coraz powszechniejsze i coraz częściej słyszy się o przykrych konsekwencjach, z jakimi latami zmagają się ofiary przestępców. Sprawdziliśmy więc, jak bronić się przed próbami wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko.

Spis treści:

 1. Wyłudzanie kredytu i pożyczki - na czym polega?
 2. Wyłudzanie kredytu i pożyczki - odpowiedzialność karna
 3. Jak bronić się przed wyłudzeniem?
 4. W jaki sposób dochodzi od wyłudzenia kredytu?
 5. Wyłudzenie kredytu i pożyczki - przedawnienie
 6. Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę lub kredyt na nasze dane?
 7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Wyłudzanie kredytu i pożyczki - na czym polega?

Wyłudzenie kredytu lub pożyczki jest w świetle prawa określane mianem oszustwa kredytowego. Jego istotą zazwyczaj jest podrobienie dokumentu tożsamości osoby fizycznej i posłużenie się falsyfikatem w celach uzyskania wsparcia finansowego.

Mówiąc prościej – wyłudzenie kredytu lub pożyczki polega na podszyciu się pod inną osobę i zaciągnięciu na nią zobowiązania pieniężnego. Oszustwo to w większości przypadków jest popełniane z zamiarem późniejszego niespłacenia pożyczki.

Oszust może wylegitymować się niezmienionym i autentycznym dowodem osobistym osoby trzeciej, lecz także takim dokumentem, który został przerobiony, czyli poddany obróbce. Dzięki temu sprawca zyska pieniądze, lecz odpowiedzialność za spłatę zobowiązania spocznie na osobie trzeciej, za którą się podszył.

Wyłudzanie kredytu i pożyczki - odpowiedzialność karna

Wyłudzenie kredytu lub pożyczki (sprawdź również pożyczki z komornikiem) poprzez podszycie się pod inną osobę fizyczną może zostać zakwalifikowane jako oszustwo kredytowe w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz także jako oszustwo zwykłe, polegające na niekorzystnym rozporządzeniu cudzym mieniem.

Sprawca wyłudzenia kredytu lub pożyczki w większości przypadków realizuje znamiona obu wyżej wymienionych zarzutów, w następstwie czego sąd orzekający o winie przytacza oba naruszone przepisy, jednak skazuje sprawce za te przestępstwo, wobec którego kodeks przewiduje surowsze sankcje.

Za oszusta związane z wyłudzeniem pieniędzy, sąd przewiduje następujące kary:

 • za skazanie przestępcy za niekorzystne rozporządzanie cudzym mieniem – grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat,
 • w przypadku określenia przez sąd zarzutu oszustwa kredytowego – grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
 • za podszywanie się pod inną osobę i wykorzystanie jej wizerunku lub innych jej danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej – grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

W praktyce sądowej zarzut niekorzystnego rozporządzenia cudzym mieniem jest stawiany wtedy, gdy sprawca wyłudzenia zaciągnie kredyt lub pożyczkę na osobę trzecią z zamiarem niespłacenia tegoż zobowiązania. Zamiar ten jest indywidualnie dla danego przypadku oszustwa badany i określany przez sąd.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez zadluzenia.com (@zadluzenia_com)

Jak bronić się przed wyłudzeniem?

Powszechnie przyjęło się mówić, że jeśli oszust zechce popełnić przestępstwo, z pewnością znajdzie sposób, by to zrobić. Choć z pewnością jest w tym cień prawdy, nie oznacza to jednocześnie, iż nie ma potrzeby zabezpieczania się przed wszelkimi oszustami.

Z wyłudzeniami kredytowymi jest podobnie. Jeśli odpowiednio zabezpieczymy swoje dokumenty, oszust nie zdoła zaciągnąć na nas pożyczki – lecz z pewnością nie spocznie na jednej próbie i w końcu trafi na ofiarę, która niewystarczająco zadbała o swoje bezpieczeństwo i nie zachowała należytych środków ostrożności w kontakcie z nieznajomym.

Jeśli zależy Ci na własnym bezpieczeństwie i płynności finansowej, musisz wiedzieć, jak bronić się przed próbami wyłudzania pożyczek. Przygotowaliśmy więc przejrzysty poradnik, w którym znajdują się najważniejsze wskazówki i porady z zakresu ochrony przeciwwyłudzeniowej.

 1. Pilnuj swych dokumentów – dowód osobisty, lecz także wszelkie inne dokumenty, jakie zawierają nasze dane osobowe, to przedmioty, których posiadanie ogromnie ułatwia oszustom zaciągnięcie pożyczki na nasze nazwisko. Wystarczy chwila nieuwagi, by nasze dokumenty trafiły w niepożądane ręce.
 2. Dbaj o bezpieczeństwo danych osobowych – wyspecjalizowani przestępcy znają sposoby na to, jak stworzyć lub przerobić istniejący już dowód na taki, który będzie wyglądał jak autentyczna kopia posiadanego przez nad oryginału. Jeśli więc zależy nam na bezpieczeństwie naszych finansów, powinniśmy dbać nie tylko o dokumenty, lecz także o ochronę naszych danych osobowych. Uważajmy na to, komu podajemy takie informacje, jak numer dowodu, PESEL, adres zameldowania czy imiona rodziców.
 3. Przeciwdziałaj – uruchom alerty BIK – funkcja ta pozwala na każdorazowe otrzymywanie wiadomości SMS ze specjalnym powiadomieniem dotyczącym sprawdzania naszej oceny w bazie BIK przez zewnętrzne instytucje (np. banki). Koszt takiej usługi nie jest wysoki – w zależności od obowiązującej oferty wynosi ok. 20 złotych rocznie.
 4. Nie zostawiaj swojego dowodu osobistego jako zastawu – pozostawianie dowodu „w zastawie” u obcej osoby to jedna z najbardziej nieodpowiedzialnych rzeczy, które nieświadomie można popełnić. Jeśli zależy nam na własnym bezpieczeństwie, nigdy nie zgadzajmy się na taką propozycję.
 5. Nie wysyłaj skanów dowodu w celu weryfikacji danych – 
  wysyłanie skanów lub zdjęć naszych dowodów osobistych – zarówno listownie, jak i internetowo – jest kolejnym potencjalnie niebezpiecznym posunięciem, jakie wielu z nas popełnia. W takiej sytuacji oszuści mogą zaciągnąć na nasze dane na przykład kredyt dla zadłużonych.
 6. Jeśli Twój dowód zginie, bezzwłocznie reaguj – jeśli zdarzy się tak, iż Twój dowód osobisty zginie, nie panikuj, lecz jak najszybciej dokonaj zastrzeżenia dokumentu – czy to na policji, czy w oddziale banku z którym współpracujesz.

W jaki sposób dochodzi od wyłudzenia kredytu?

Najpopularniejszymi sposobami wyłudzania kredytów przez przestępców są:

 • „kradzież tożsamości” – w tym celu oszuści wykorzystują nie tylko dowody osobiste, lecz także wszelkie inne dokumenty potwierdzające tożsamość (paszporty, prawa jazdy czy książeczki wojskowe).
 • wyłudzenie pieniędzy przez Internet – wyłudzenie pieniędzy przez Internet staje się coraz bardziej popularne, ponieważ instytucje finansowe oferują pożyczki online, których procedury uzyskania są bardzo proste. Często wystarczy sam dowód osobisty i oświadczenie o dochodach.
 • metoda na “słupa” – wyłudzenie kredytu lub pożyczki na słupa, polega na tym, że zorganizowane grupy przestępcze szukają osoby, której obiecują, że dostanie procent od wyłudzonej kwoty. Oszuści dają takiej osobie podrobione zaświadczenie o zarobkach i wysyłają do firmy pożyczkowej, aby złożyła wniosek o finansowanie. Jeśli pieniądze zostaną przyznane, przestępcy zabierają całą sumę, a cały dług spada na osobę, która była tzw. “słupem”.

Wyłudzenie kredytu i pożyczki - przedawnienie

Polskie przepisy prawne przewidują możliwość przedawnienia wykonania kary za popełnione wyłudzenie kredytowego. Szczegółowe regulacje prawne w tej kwestii są jednak uzależnione od tego, jaki dokładnie zarzut usłyszał sprawca (czy ten określony na mocy art. 297. Kodeksu karnego, czy ten z art. 286. Kodeksu).

– W przypadku skazania za niekorzystne rozporządzenie własnym lub cudzym mieniem, ewentualne przedawnienia wykonania kary może nastąpić wtedy, gdy od uprawomocnienia wyroku sądowego upłynie co najmniej 30 lat.

– Jeśli sprawca usłyszał zarzut za oszustwo kredytowe, okres przedawnienia wykonania kary wynosi 15 lat od chwili uprawomocnienia wyroku skazującego.

– Jeżeli natomiast sprawca zostanie skazany na mocy obu wyżej wymienionych artykułów, okres owego przedawnienia wyniesie 15 lat. 

Co zrobić, gdy ktoś wziął pożyczkę lub kredyt na nasze dane?

Jeśli zdarzy się tak, że padniemy ofiarą wyłudzenia kredytu lub pożyczki, powinniśmy jak najszybciej zareagować. W pierwszej kolejności zgłaszamy przestępstwo na policję, a następnie udajemy się do instytucji, która udzieliła finansowania na nasze dane.

Konieczne jest również zastrzeżenie karty płatniczej i innych dokumentów, które mogły pomóc przestępcy uzyskać finansowanie. Możemy też skontaktować się z Biurem Informacji Kredytowej, aby uzyskać wszelkie informacje o naszym zadłużeniu.

Podsumowanie

 1. Wyłudzenie kredytu lub pożyczki jest w świetle prawa określane mianem oszustwa kredytowego.
 2. Wyłudzenie kredytu lub pożyczki polega na podszyciu się pod inną osobę i zaciągnięciu na nią zobowiązania pieniężnego.
 3. Wyłudzenie kredytu lub pożyczki poprzez podszycie się pod inną osobę fizyczną może zostać zakwalifikowane jako oszustwo kredytowe w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz także jako oszustwo zwykłe, polegające na niekorzystnym rozporządzeniu cudzym mieniem.
 4. Za skazanie przestępcy za niekorzystne rozporządzanie cudzym mieniem – grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat,
 5. W przypadku określenia przez sąd zarzutu oszustwa kredytowego – grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
 6. Za podszywanie się pod inną osobę i wykorzystanie jej wizerunku lub innych jej danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej – grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
 7. Jeśli odpowiednio zabezpieczymy swoje dokumenty, oszust nie zdoła zaciągnąć na nas pożyczki.
 8. Polskie przepisy prawne przewidują możliwość przedawnienia wykonania kary za popełnione wyłudzenie kredytowego 
 9. Jeśli padniemy ofiarą wyłudzenia kredytu lub pożyczki, powinniśmy jak najszybciej zareagować. W pierwszej kolejności zgłaszamy przestępstwo na policję, a następnie udajemy się do instytucji, która udzieliła finansowania na nasze dane.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

luiza
luiza
2020-12-09 13:08:30

A wiecie może jak długo trzeba czekać na aktywację naszego konta??

Emilek
Emilek
2020-12-08 20:14:56

Super ten chronpesel, wykupiłem dzisiaj subskrypcje pakietu złotego.

DoradcaOnlineCHRONpesel
DoradcaOnlineCHRONpesel
2020-12-08 18:59:24

Witaj demn, Oczywiście, że również w takim przypadku zostaniesz o tym powiadomiony. Dzięki temu możesz spać spokojnie i przy okazji sprawdzić jak taka ochrona działa. Pozdrawiam Marek Doradca Online Kaczmarski Group

DoradcaOnlineCHRONpesel
DoradcaOnlineCHRONpesel
2020-12-08 18:56:17

Witaj Nala, Powiadomienie otrzymujesz błyskawicznie. Monitorujemy dane przez 24 godziny na dobę. W takich momentach czas jest bardzo istotny. Pozdrawiam Marek Doradca Online Kaczmarski Group

Podobne artykuły

Pożyczki Kielce

Szukasz najkorzystniejszej oferty pożyczki w Kielcach? Ocen najlepsze propozycje pożyczek online przez Internet. Maksymalnie możesz otrzymać 200 000 zł, spłacając je w ciągu 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki

author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowa strona Providenta

Provident testuje nową stronę internetową. Jest prościej i czytelniej, a Użytkownicy mogą szybko porównać koszty dwóch najpopularniejszych pożyczek.

author
Patryk Byczek
14 października 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „150 zł za założenie Konta Jakże Osobistego” w Alior Banku i SuperExpressie

W Alior Banku trwa promocja, w której za założenie Konta Jakże Osobistego i spełnienie bardzo prostych warunków można zgarnąć 150 złotych premii. Promocja trwa do 6 września.

author
Patryk Byczek
30 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja Kantoru Internetowego Alior Banku

Do końca sierpnia trwa wakacyjny konkurs Kantoru Walutowego Alior Banku. Udział w promocji może wziąć każdy, kto posiada konto walutowe w tym banku i w sierpniu wykona choć jedną transakcję kartą przypisaną do tego konta. Do wygrania jest ponad 100 głośników JBL Flip 4. Sprawdź wszystkie szczegóły promocji.

author
Dominika Byczek
13 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak otrzymać wyciąg z konta w PKO BP?

Chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać wyciąg z konta w PKO BP? Sprawdź nasz poradnik, w którym krok po kroku pokazujemy, jak to zrobić. Historię rachunku bankowego w PKO BP można uzyskać w pełni przez Internet, bez wizyty w placówce banku i za darmo.

author
Dominika Byczek
25 lutego 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Chwilówki Ostróda

Potrzebujesz szybkiej pożyczki chwilówki ? Sprawdź najlepsze oferty dla osób z Ostródy. Wszystkie z proponowanych można dostać bez wychodzenia z domu. Pieniądze otrzymasz w całości bez wychodzenia z domu i bez okazywania zaświadczeń o dochodach. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 15 000 zł.

author
Dominika Byczek
10 lutego 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj