Jak wymienić stare banknoty?

Jak wymienić stare banknoty?

author
Patryk Byczek
24 lutego 2024
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jesteś w posiadaniu starych walut, które wyszły już z obiegu? Niektóre nieaktualne już banknoty mogą stanowić jedynie wartość kolekcjonerską. Istnieje jednak możliwość, że nadal mogą być one coś warte. W jaki sposób i gdzie możemy wymienić stare pieniądze? Czy wszystkie jednostki monetarne można wymienić?

Spis treści:

  1. Wymiana starych złotówek
  2. Jakie polskie banknoty można wymienić w 2024 roku?
  3. Gdzie można wymienić stare banknoty na nowe?
  4. Gdzie mogę wymienić stare funty?
  5. Jak mogę wymienić stare dolary?
  6. Gdzie mogę wymienić stare marki?
  7. Czy mogę wymienić stare korony?
  8. Czy stare banknoty euro są ważne?
  9. Denominacja w Polsce - tylko do 2010
  10. Dlaczego wycofuje się banknoty z obiegu?
  11. Najważniejsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Wymiana starych złotówek

Według ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku mówiącej o denominacji złotego, wymienić stare złotówki na nowe można było wymieniać od 1 stycznia 1995 roku do 31 grudnia 2010 roku.

Wymiana była możliwa we wszystkich oddziałach Narodowego Banku Polskiego oraz w kasach banków krajowych. To oznacza, że od 1 stycznia 2011 roku nie ma możliwości wymiany pieniędzy po tym okresie. Po wprowadzeniu denominacji nowy złoty posiadał wartość odpowiadającą 10 000 starych złotych. Co ciekawe, najmniej można było wymienić 100 starych złotych. Wymienić stare złotówki na nowe również można było bez problemu.

Jakie polskie banknoty można wymienić w 2024 roku?

Aktualnie możemy jedynie wymienić uszkodzony banknot, lecz tak jak wspomnieliśmy – nie możemy już wymienić nominałów sprzed 1995 roku.

Ciekawostką jest, że Narodowy Bank Polski oszacował, że Polacy nie wymienili banknotów i monet o łącznej wartości 170 milionów złotych. Wynika to stąd, że większość osób nie decydowała się na wymianę złotówek na nowe, ponieważ przez denominację znacznie straciły one na wartości. Dodatkowo, aktualnie jest dostępna możliwość wymiany obszernej ilości bilonu na jego równowartość w większych nominałach. Jest to bardzo prosta procedura, którą możemy przeprowadzić za pomocą specjalnego urządzenia. Dodatkowo jest to usługa całkowicie darmowa.

Gdzie można wymienić stare banknoty na nowe?

Zniszczone lub stare banknoty możemy wymienić w:

  • oddziale banku,
  • za pomocą przesyłki pocztowej,
  • za pomocą przesyłki kurierskiej.

Jeszcze kilka lat temu zniszczone i zużyte banknoty mogliśmy wymieniać wyłącznie w placówkach bankowych. Obecnie możemy to zrobić za pomocą przesyłki kurierskiej lub pocztowej. Aby było to możliwe, do przesyłki należy dołączyć specjalny formularz, który znajdziemy na oficjalnej stronie NBP.

Zniszczone banknoty, wraz z wypełnionym formularzem przesyłamy do Centrali Narodowego Banku Polskiego, na adres: ul. Świętokrzyska 11/21 00-919 Warszawa.

Należy jednak pamiętać o tym, iż wartość przesyłanych do Centrali banknotów nie może być większa niż 2 tysiące złotych. Kolejnym warunkiem jest zachowanie większej niż 45% oryginalnej powierzchni banknotu w jednym kawałku, a także możliwość rozpoznania pierwotnego nominału. Nie oznacza to, iż bardziej zniszczona gotówka nie zostanie wymieniona. Wręcz przeciwnie – takie banknoty są przyjmowane, jednak otrzymamy za nie połowę wartości nominalnej. W przypadku zachowania 75% pierwotnej powierzchni, banknot poplamiony lub przerwany – otrzymamy pełny zwrot wartości nominalnej. 

Gdzie mogę wymienić stare funty?

Funty brytyjskie, które zostały wycofane z obiegu, bez problemu możemy wymienić w Centralnym Banku Anglii znajdującym się w Londynie oraz jego oddziałach.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Warto wiedzieć, że stare funty brytyjskie nie tracą swojej wartości nominalnej.  Stare funty zostają usunięte z obiegu po 10 latach od jego pierwszej emisji. W praktyce oznacza to, że jeśli banknot został wyemitowany w 2000 roku, to jego ważność obowiązywała do roku 2010.

Jak dokonać wymiany starego funta? Dostępne są dwie możliwości:

  • możemy wysłać stare banknoty (stare funty) drogą pocztową,
  • dokonać tego osobiście.

Za tego typu usługi, czyli jeżeli chcemy wymienić stare funty na nowe, nie ponosimy żadnych kosztów.

Jeżeli wybieramy opcję pierwszą, czyli wysłanie pieniędzy drogą pocztową: musimy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, wysyłamy przesyłkę na własną odpowiedzialność. Bank nie odpowiada za ewentualne zniszczenie, kradzież lub zaginięcie paczki. Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości zabezpieczyć przesyłkę przed tego typu zdarzeniami.

Po drugie, jeżeli wysyłamy paczkę jako osoba prywatna, musimy załączyć do niej uzupełniony formularz wymiany pocztowej oraz kserokopię dokumentów tożsamości (jeden dokument ze zdjęciem Interesanta oraz jeden dokument potwierdzający adres zamieszkania). Pieniądze mogą zostać przesłane na nasze konto bankowe. Warto pamiętać o tym, że wpłaty na konta bankowe wymagają podania kodu BIC/SWIF, numeru IBAN lub numeru konta.

Ważną informacją jest również to, że tego typu przelew jest możliwy wyłącznie na takie konto, które akceptuje funty brytyjskie. Ponadto, dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii i wysyłających nie mniej niż 50 funtów do wymiany, mogą otrzymać wartość wymiany w nowych banknotach. Banknoty nie są wysyłane za granicę.

Jak mogę wymienić stare dolary?

Stare dolary to takie, które zostały wyprodukowane przed 1996 rokiem. To właśnie wtedy bank centralny w USA wprowadził nową serię pieniędzy ze zaktualizowaną szatą graficzną. Nowe dolary również przedstawiają wizerunki prezydentów, lecz mają oni powiększone głowy. Wyjątek stanowią stare banknoty 1 i 2 dolarowe – ich szata pozostała prawie bez żadnych zmian. Co ciekawe, wszystkie dolary, które zostały wyprodukowane odkąd istnieje ta waluta, mogą być nadal wykorzystywane jako środek płatniczy w Stanach Zjednoczonych.

Starsze dolary możemy wymienić korzystając z serwisu old-cash.com. Nie ma znaczenia, jaki nominał chcemy wymienić. Procedura jest bardzo łatwa, ponieważ wystarczy jedynie dodać stare pieniądze do wirtualnego portfela i od razu zobaczymy informację, ile są one warte. Stare banknoty wysyłamy pocztą lub kurierem. Nie musimy załączać do przesyłki żadnych wniosków, ponieważ wypełniamy je wcześniej przez Internet. Należność pieniężną otrzymamy w formie przelewu na numer konta bankowego, który wskazaliśmy we wniosku. Dla osób, które wolą stacjonarnie załatwić taką sprawę, jest opcja złożenia osobistej wizyty w placówce firmy w Warszawie.

Kolejną opcją wymiany starego dolara jest kantor. Ważne jest, aby był to kantor skupujący pieniądze, które wyszły już z obiegu. Tego typu kantory bez problemu znajdziemy również w Internecie. W tym przypadku ocena wartości starych banknotów trwa maksymalnie 48 godzin. Jest to bardzo szybka i prosta opcja, która nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Warto pamiętać, że starych dolarów nie wymienimy w banku. Banki nie podejmują się tego typu usług. Dowiedz się także, ile jest walut na świecie.

Gdzie mogę wymienić stare marki?

Jeżeli jesteśmy posiadaczami marek niemieckich, które wyszły już z obiegu, możemy je wymienić we wszystkich oddziałach banku centralnego w Niemczech.

Oferuje on wymianę starych marek bezterminowo i bez względu na kwotę, jaką chcemy wymienić. Wymiana starych banknotów nie jest więc wcale taka trudna. Co ważne, bank posiada stały kurs wymiany, który wynosi: 1 € = 1,95583 DM.

Podobnie jak w przypadku wymiany starych funtów, możemy wysłać nieaktualne już marki pocztą, na adres banku centralnego w Niemczech, do filii w Mainz. Jednak również i w tym przypadku, wysyłamy przesyłkę na własną odpowiedzialność. Po przeliczeniu wysłanej gotówki, bank wyśle nam odpowiednią kwotę w euro na numer konta bankowego, które wskazaliśmy we wniosku. Dla osób z niepewnymi wpisami w bazach przygotowaliśmy ranking pożyczek bez BIK.

Warto wiedzieć, że jeśli kwota starych marek, które chcemy wymienić wynosi więcej niż 15 000 euro, to musimy wcześniej skontaktować się z bankiem. Taka operacja wymaga bowiem dostarczenia dodatkowych dokumentów.

Czy mogę wymienić stare korony?

Korony duńskie

Duński bank podaje, że wszystkie stare banknoty, które zostały wyemitowane po 1945 roku bez problemu można wymienić na nowe. Nieaktualne już pieniądze możemy wymienić w oddziałach banku centralnego w Danii. Dla osób, które mają pytania do tej procedury, jest dostępna infolinia telefoniczna pod numerem 3363 7069, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00. Dodatkowo można się również kontaktować wysyłając wiadomość na adres e-mail: [email protected].

Korony norweskie

W tym przypadku bank norweski umożliwia wymianę jedynie wycofanych z użycia banknotów oraz monet. W zależności od nominału, w niektórych przypadkach usługa będzie bezpłatna, zaś pozostałe będą wymagały uiszczenia opłaty w kwocie 250 koron. Co ciekawe, w przypadku niektórych nominałów wartość kolekcjonerska starej korony może przewyższyć wartość nominalną. Wymiany można dokonać w oddziałach norweskiego banku centralnego.

Korony szwedzkie

Bank szwedzki umożliwia wymianę wszystkich koron, które są już nieważne niezależnie od ich wieku. Ważną informacją jest, że wymienione korony może wykupić tylko osoba, która była ich właścicielem kiedy utraciły ważność, lub były one majątkiem otrzymanym po osobach zmarłych. Aby dokonać wymiany starych koron szwedzkich wystarczy jedynie złożyć wniosek za pomocą BankID. Po uzupełnieniu wniosku wysyłamy go wraz ze starymi koronami do centralnego banku norweskiego.

Czy stare banknoty euro są ważne?

Dla osób, które są w posiadaniu starych banknotów euro, mamy dobrą informację – wszystkie banknoty euro (również stare euro), niezależnie od daty emisji, nadają się do użytkowania.

Jest to duże udogodnienie, ponieważ nie musimy martwić się wymianą starych banknotów na nowe i marnować czas na ich wymianę. Ponadto z oficjalnego komunikatu Europejskiego Banku Centralnego wiemy, że na razie nie planuje się żadnych działań, które anulowałyby stare euro.

W 2019 roku przeprowadzono wymianę banknotów euro o nominałach 100 oraz 200. Osoby, które są w posiadaniu starszej wersji tego pieniądza nie muszą się martwić, ponieważ jest on wciąż aktualny. Nowe banknoty 100 oraz 200 euro są po prostu wyprodukowane z nowszymi zabezpieczeniami przed fałszowaniem. Nowe banknoty są wyposażone w szmaragdową liczbę, która jest niemal niemożliwa do podrobienia. Dodatkowo na srebrnym pasku dodano hologram z satelitami. Kolejnym nowo dodanym elementem jest znak wodny przedstawiający grecką boginię Europę. Wszystkie te unowocześnienia mają na celu wyeliminować szanse na sfałszowanie tego banknotu do minimum.

W przypadku zniszczenia banknotu możemy bez problemu skorzystać z usługi wymiany go na nowy. A więc uszkodzony banknot euro bez problemu można wymienić. Taką procedurę oferuje każdy punkt Banku Centralnego. Warto wiedzieć, że pierwsze, stare banknoty euro, zostały wyemitowane w 2002 roku, zaś najnowsze serie pochodzą z roku 2013. Uszkodzony banknot euro wymienimy oczywiście bezpłatnie.

Denominacja w Polsce - tylko do 2010

Denominacja jest reformą walutową, która polega na zastąpieniu obowiązującej dotychczas waluty kraju na nową. Aby nie zmieniać kursu walutowego wcześniej opracowuje się odpowiednie proporcje, według których może nastąpić wymiana wartości. Najczęściej denominacja odbywa się wtedy, gdy w danym kraju obserwuje się wysoką inflację. Dodatkowo sprawia ona, że ludzie odczuwają większy komfort, ponieważ ich zarobki są proporcjonalne do codziennych cen np. żywności.

Historia polskiego złotego jest bardzo burzliwa oraz silnie związana z wydarzeniami historycznymi naszego kraju. Nie tak dawno, ponieważ na początku lat 80, w polskim obiegu krążyły banknoty 1000, 2000 i 5000 złotowe. Kryzys oraz inflacja związana z upadkiem Związku Radzieckiego sprawiły, że dodrukowywanie kolejnych pieniędzy wprowadzało finanse Polski w coraz większe kłopoty. Przełom lat 80 i 90 był czasem ogromnej inflacji. Do obiegu zaczęły trafiać banknoty milionowe. To sprawiało, że na tamte czasy prawie każdy Polak mógł nazwać się ,,milionerem”.

Szansą na wydostanie się z kłopotów finansowych była denominacja, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 1995 roku. Wraz z nową reformą polski pieniądz został wymieniony w stosunku 1:10000. Dodatkowo zyskał on też zaktualizowaną nazwę – nowy polski złoty. Do roku 1997 w obiegu funkcjonowały stare i nowe złote. Jednak z dniem 1 stycznia 1997 stare złotówki zostały usunięte z obiegu. Polacy otrzymali możliwość wymiany nieaktualnych już banknotów do 31 grudnia 2010 roku. Po tym czasie nie można było już wymienić pieniądza na nowy.

Dlaczego wycofuje się banknoty z obiegu?

Najczęściej główną przyczyną wycofania z obiegu danej serii banknotów i monet są sprawy ekonomiczne i gospodarcze. Usunięcie danych pieniędzy z obiegu pomaga rozwiązać kryzys finansowy, a także zabezpiecza je przed podrabianiem. Nowe banknoty są projektowane tak, aby sfałszowanie ich było niemal niemożliwe. Jeżeli masz kłopoty finansowe, sprawdź także pożyczki dla zadłużonych.

Niestety, wymiana starych banknotów na nowe jest szczególnie uciążliwa dla obywateli danego kraju. Muszą oni przestrzegać okresu, w którym mogą wymienić pieniądze oraz poświęcić na to swój czas. Dodatkowo daje to poczucie destabilizacji i obawy o dalszą przyszłość pieniądza.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Stare banknoty możemy wymienić w oddziale banku, za pomocą przesyłki kurierskiej lub przesyłki pocztowej.

Wymienić należy banknoty, które są w jakiś sposób uszkodzone np. banknoty poplamione, przerwane, naderwane, wybrakowane, odbarwione, postrzępione, zaklejone, porysowane.

W zależności od roku produkcji koszt starego banknotu może wahać się od 15 zł do nawet 400 zł.

Banknoty wymienimy w kasie każdego banku w Polsce. Możemy udać się także do placówki banku, w którym nie posiadamy konta.

Stare polskie banknoty można było wymieniać do 2011 roku. Obecnie wymiana pieniędzy sprzed denominacji nie jest możliwa.

Ważność tracą obecnie wyłącznie banknoty, które zostały uszkodzone. Należy wymienić je w kasie banku lub za pomocą przesyłki kurierskiej lub pocztowej.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Mońkach

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Mońkach – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
03 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Zmiany dla klientów mBank od 14 września

mBank postanowił zamieścić dokładny spis zmian, które nastąpią 14 września, czyli w dzień wejścia w życie części przepisów PSD2. Chociaż o tym, jakie nastąpią zmiany klienci banku już zostali poinformowani, to bank uznał, że warto będzie zgromadzić wszystkie zmiany w jednym miejscu – stąd właśnie najnowszy komunikat mBanku. Co zatem zmieni się w połowie przyszłego miesiąca?

author
Alicja Hirsekorn
06 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Profi Credit w Kaliszu

Profi Credit to jedna z największych firm pożyczkowych w Polsce, której jedna z placówek mieści się w Kaliszu. Poniżej udostępniamy dane o placówce w Twoim mieście.

author
Dominika Byczek
12 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Warce

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Warce – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
04 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Bank Polska w Jaworzynie Śląskiej

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Jaworzynie Śląskiej – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
21 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt hipoteczny Międzychód

Chciałbyś kupić własne mieszkanie, ale nie masz wystarczającej kwoty? W poniższym rankingu możesz znaleźć wykaz banków w Międzychodzie, które oferują kredyty hipoteczne. Maksymalny czas spłaty kredytu to aż 35 lat.

author
Patryk Byczek
22 lutego 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj