Nowe zasady wakacji kredytowych w Pekao S.A.

Nowe zasady wakacji kredytowych w Pekao S.A.

author
Alicja Hirsekorn
18 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Kategoria

W ostatnich tygodniach różne banki komercyjne działające na polskim rynku postanowiły odciążyć nieco swoich klientów. Najczęstszą propozycją dla nich były wakacje kredytowe. Bank Pekao S.A. po namyśle nałożył jednak nowe zasady tego czasowego zawieszenia spłaty kredytu. Jakie warunki uległy zmianie?

Bank Pekao S.A., tak jak większość instytucji finansowych w Polsce, zaproponował swoim klientom tak zwane wakacje kredytowe. Jest to nic innego jak możliwość odroczenia spłaty rat kredytu. Teraz jednak bank podał nowe zasady, na których udzieli takich ulg swoim hipotecznym kredytobiorcom.

W ostatnim czasie spółka podała do publicznej wiadomości, że zmienia nieco swoje pierwotne podejście do zamrożenia spłaty rat kredytów udzielonych klientom. Dotychczas klienci mieli dwa rozwiązania do wyboru. Decyzją spółki jednak będą mogli wnioskować tylko o jedno z nich.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki na okres wakacyjny? Sprawdź oferty pożyczek na wakacje.

Od momentu zaproponowania swoim klientom tak zwanych wakacji kredytowych, klienci mogli wybrać sposób rozliczeń spośród dwóch wariantów. Na czym polegały i który z nich nie obowiązuje już, ze względu na nowe zasady? Sprawdzamy, jak kredytobiorcy Pekao S.A. mogą odciążyć swój budżet.

Nowe zasady wakacji kredytowych w Pekao S.A.

Dotychczas klienci posiadający kredyt w Banku Pekao S.A. mogli wybrać jedną z dwóch opcji wakacji kredytowych. Pierwsza z nich polega na możliwości zawieszenia spłaty całych rat kapitałowych, włącznie z odsetkami. Wówczas kredytobiorca ma „wolne” na jakiś czas od całości zobowiązań wynikających z kredytu.

Drugi wariant, który został wyeliminowany przez nowe zasady, zakładał tylko częściowe zawieszenie spłaty kredytu. Albowiem wybierając tę opcję, klienci mogli spłacać wyłącznie odsetki. Teraz opcja ta nie jest dostępna – albo zawieszamy całe raty, albo nie korzystamy z wakacji kredytowych wcale.

O nowych zasadach udzielania wakacji kredytowych klienci dowiedzieli się z komunikatu, który w środę 15 kwietnia pojawił się na stronie bankowości internetowej spółki. Jakie konsekwencje będzie miało w praktyce wyeliminowanie tej drugiej możliwości?

Nowe zasady – wyższe koszty kredytu

W Polsce nie pojawiła się żadna odgórna regulacja, która nakazywałaby bankom podjęcie działań odciążających kredytobiorców. Doszło jedynie do porozumienia z rządem, które pozwoliło bankom na regulowanie tego działania w sposób ich zdaniem najwłaściwszy. Pekao S.A. poprzez nowe zasady zdaje się dbać bardzo o swoją sytuację finansową.

Albowiem w krótkim horyzoncie czasowym całkowite zamrożenie rat jest czymś mocno odciążającym. Jednak brak możliwości spłaty samych odsetek istotnie podnosi koszt całkowity takiego kredytu, co może klientów „zaboleć” już po wakacjach. Co mają zrobić klienci, którzy już zdążyli złożyć wniosek o „wariant drugi”?

"

Jeśli klient złożył wniosek wcześniej, nie ma potrzeby składania wniosku ponownie (zgodnie z zapisami informacji wystawionej w serwisie Pekao24). Bank rozpatrzy wszystkie złożone przez klientów wnioski i zaproponuje rozwiązanie

– napisało Biuro Komunikacji Korporacyjnej Banku Pekao S.A.

Dlaczego bank podjął taką decyzję? Czy faktycznie chodzi o to, by klienci mieli po wakacjach kredytowych więcej do spłaty? Ujednolicenie wniosków ma sprawić, że ich przetworzenie zajmie mniej czasu, więc klienci odetchną z ulgą od kredytu szybciej, niż w przypadku rozpatrywania dwóch wariantów.

author
Alicja Hirsekorn
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Zgarnij 300 złotych za wyrobienie karty kredytowej Visa” w Banku Millennium

W Banku Millennium trwa promocja, w której w ramach za wyrobienie karty kredytowej Visa i spełnienie prostych warunków, Klienci zgarną 300 złotych w formie e-kodów goodie. Promocja trwa do 31 sierpnia 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
06 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Citi Handlowy sesje Elixir

System Elixir to centralny system rozliczeń międzybankowych w Polsce, który umożliwia szybkie przesyłanie środków między bankami. Od godzin sesji zależy czas wysłania i dotarcia przelewów. Sprawdź godziny sesji w Citi Handlowym.

author
Dominika Byczek
06 czerwca 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

500+ pozytywnie wpływa na rynek pracy

Badanie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazuje, że Program Rodzina 500+ pozytywnie wpłynął na naszą aktywność zawodową. Okazuje się, że dla ponad 90% członków gospodarstw domowych, którzy otrzymują świadczenie, nie miało ono wpływu na decyzje podejmowane na rynku pracy.

author
Aneta Jankowska
03 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Polacy nie wierzą w spadek cen mieszkań

Aż 79% z nas sądzi, że za rok ceny mieszkań będą wyższe niż są obecnie. Trudno się temu dziwić, wszak na początku bieżącego roku Polacy składali wnioski średnio na 265,65 tys. złotych kredyt hipotecznego, a we wrześniu suma ta wynosiła już 278,3 tys. złotych.

author
Halszka Gronek
14 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Świętopietrze w Polsce – na czym polega?

Świętopietrze to istniejący już od VIII wieku podatek na rzecz stolicy apostolskiej. Polska płaciła świętopietrze od XI wieku do 1555 roku. Od 1871 roku znowu podjęła się płatności tego podatku i uiszcza go po dziś dzień. Kiedy w 2021 roku przypada data płatności świętopietrza?

author
Dominika Byczek
23 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Iłży

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Iłży – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
11 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj