Nowe zasady wakacji kredytowych w Pekao S.A.

Nowe zasady wakacji kredytowych w Pekao S.A.

author
Alicja Uzarowicz
18 kwietnia 2020

W ostatnich tygodniach różne banki komercyjne działające na polskim rynku postanowiły odciążyć nieco swoich klientów. Najczęstszą propozycją dla nich były wakacje kredytowe. Bank Pekao S.A. po namyśle nałożył jednak nowe zasady tego czasowego zawieszenia spłaty kredytu. Jakie warunki uległy zmianie?

Bank Pekao S.A., tak jak większość instytucji finansowych w Polsce, zaproponował swoim klientom tak zwane wakacje kredytowe. Jest to nic innego jak możliwość odroczenia spłaty rat kredytu. Teraz jednak bank podał nowe zasady, na których udzieli takich ulg swoim hipotecznym kredytobiorcom.

W ostatnim czasie spółka podała do publicznej wiadomości, że zmienia nieco swoje pierwotne podejście do zamrożenia spłaty rat kredytów udzielonych klientom. Dotychczas klienci mieli dwa rozwiązania do wyboru. Decyzją spółki jednak będą mogli wnioskować tylko o jedno z nich.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki na okres wakacyjny? Sprawdź oferty pożyczek na wakacje.

Od momentu zaproponowania swoim klientom tak zwanych wakacji kredytowych, klienci mogli wybrać sposób rozliczeń spośród dwóch wariantów. Na czym polegały i który z nich nie obowiązuje już, ze względu na nowe zasady? Sprawdzamy, jak kredytobiorcy Pekao S.A. mogą odciążyć swój budżet.

Nowe zasady wakacji kredytowych w Pekao S.A.

Dotychczas klienci posiadający kredyt w Banku Pekao S.A. mogli wybrać jedną z dwóch opcji wakacji kredytowych. Pierwsza z nich polega na możliwości zawieszenia spłaty całych rat kapitałowych, włącznie z odsetkami. Wówczas kredytobiorca ma „wolne” na jakiś czas od całości zobowiązań wynikających z kredytu.

Drugi wariant, który został wyeliminowany przez nowe zasady, zakładał tylko częściowe zawieszenie spłaty kredytu. Albowiem wybierając tę opcję, klienci mogli spłacać wyłącznie odsetki. Teraz opcja ta nie jest dostępna – albo zawieszamy całe raty, albo nie korzystamy z wakacji kredytowych wcale.

O nowych zasadach udzielania wakacji kredytowych klienci dowiedzieli się z komunikatu, który w środę 15 kwietnia pojawił się na stronie bankowości internetowej spółki. Jakie konsekwencje będzie miało w praktyce wyeliminowanie tej drugiej możliwości?

Nowe zasady – wyższe koszty kredytu

W Polsce nie pojawiła się żadna odgórna regulacja, która nakazywałaby bankom podjęcie działań odciążających kredytobiorców. Doszło jedynie do porozumienia z rządem, które pozwoliło bankom na regulowanie tego działania w sposób ich zdaniem najwłaściwszy. Pekao S.A. poprzez nowe zasady zdaje się dbać bardzo o swoją sytuację finansową.

Albowiem w krótkim horyzoncie czasowym całkowite zamrożenie rat jest czymś mocno odciążającym. Jednak brak możliwości spłaty samych odsetek istotnie podnosi koszt całkowity takiego kredytu, co może klientów „zaboleć” już po wakacjach. Co mają zrobić klienci, którzy już zdążyli złożyć wniosek o „wariant drugi”?

"

Jeśli klient złożył wniosek wcześniej, nie ma potrzeby składania wniosku ponownie (zgodnie z zapisami informacji wystawionej w serwisie Pekao24). Bank rozpatrzy wszystkie złożone przez klientów wnioski i zaproponuje rozwiązanie

– napisało Biuro Komunikacji Korporacyjnej Banku Pekao S.A.

Dlaczego bank podjął taką decyzję? Czy faktycznie chodzi o to, by klienci mieli po wakacjach kredytowych więcej do spłaty? Ujednolicenie wniosków ma sprawić, że ich przetworzenie zajmie mniej czasu, więc klienci odetchną z ulgą od kredytu szybciej, niż w przypadku rozpatrywania dwóch wariantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Jarosław
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
15 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Jarosław

Golden Sand Bank
Banki
author
Aneta Jankowska
23 grudnia 2017

Golden Sand Bank

Nowa oferta iwoca
Wpisy
autor wpisu
Wozniak
04 marca 2017

Nowa oferta iwoca

Wakacje kredytowe w Banku Pocztowym
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 marca 2020

Wakacje kredytowe w Banku Pocztowym

Alior Bank w Szamotułach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
11 lipca 2019

Alior Bank w Szamotułach

Porównaj