Najwyższy wynik finansowy PKO BP od siedmiu lat

Najwyższy wynik finansowy PKO BP od siedmiu lat

author
Alicja Uzarowicz
16 maja 2019

Pierwszy kwartał 2019 roku można zaliczyć do najlepszych w historii banku PKO BP. Niewiele bowiem zabrakło do osiągnięcia przez bank rekordowego wyniku w całej historii. Nie pozwoliła na to konieczność dokonania wpłat o wyższej wartości na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Prawie rekordowy wynik finansowy za pierwszy kwartał 2019 roku niewątpliwie świadczy o doskonałej sytuacji banku PKO BP. Dlaczego prawie? Osiągnięcie rekordu uniemożliwiła konieczność wpłaty kwoty 388 mln zł w celu uregulowania składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Składka była większa o 155 mln zł w porównaniu do roku 2018.

Opublikowany w środę (15.05) raport banku jasno wskazuje, że tak wielka kwota, którą bank musiał oddać do BFG uniemożliwiła pobicie rekordu z pierwszego kwartału 2012 roku. Zysk banku wyniósł wówczas 1,004 mld zł. W tym roku, po odjęciu składki było to z kolei 862 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

Wzrost procentowy w zyskach banku przyjął dwucyfrową i spektakularną wartość 14 proc. Wynik banku przerósł dodatkowo prognozy analityków, którzy szacunki były za niskie o blisko 59 mln zł. Specjaliści zaniżyli swoje prognozy nie wierząc w podwyższanie zysków na różnicy oprocentowania depozytów i kredytów banku.

Sposób PKO BP na zysk

Bank radził sobie świetnie już pod koniec zeszłego roku. Sam zysk z odsetek wyniósł w tamtym czasie 2 212 mln zł. W pierwszych trzech miesiącach roku 2019 natomiast odnotowano wzrost marży odsetkowej z 3,36 proc. (wynik z zeszłego roku) do 3,43 proc. Efektem jest wartość wyniku z tytułu odsetek na poziomie 2 455 mln zł na początku 2019 r.

Tak wielkie zyski umożliwiły przede wszystkim zmiany w strukturze portfela inwestycyjnego banku. Skupiono się bowiem przede wszystkim na udzielaniu większej ilości kredytów konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych. Wartość tych kredytów od początku roku wyniosła 3,7 mld zł, a mieszkaniowych 3,5 mld zł.

Kredyty nie tylko dla osób fizycznych

Niemniej ważni są dla PKO BP klienci firmowi. O 3,8 mld zł wzrosła wartość inwestycji banku w firmy. Co więcej, o 16 proc. podniesiono wartość leasingu dla małych firm. Oznacza to wzrost wartości sprzedanych produktów bankowych tego typu o 1,6 mld zł. Wyraźnie zatem widać wzrost liczbowy jak i wartościowy powodujący wyższe zyski banku.

Wraz z większą wartością sumy portfela kredytowego, specjaliści z banku zadbali również o jego jakość. O 4,6 proc. zmniejszył się bowiem udział tak zwanych złych kredytów w ogóle portfela PKO BP. Dla porównania, w zeszłym roku była to wartość 5,4 proc., którą na koniec roku 2018 udało się zredukować do 4,9 proc.

Przełożyło się to na zyski w bardzo korzystny i wymierny sposób. Chociaż bank udzielił większej ilości kredytów, udało mu się utworzyć rezerwy wielkości tych z zeszłego roku, czyli 332 mln zł. Co więcej, odpisy dokonane przez bank pozwoliły na pokrycie prawie 80 proc. złych kredytów.

Najważniejszy bank w Polsce?

Przyszłość banku PKO BP rysuje się kolorowo także w porównaniu do jego rynkowych konkurentów. Wartość aktywów Banku Polskiego w roku 2019 to już 325,8 mld zł. W porównaniu do wyniku rzędu 324,2 mld zł z końca roku 2018 widać jasno nieprzerwany rozwój. Jak tytułowy bank wypadł liczbowo na tle konkurencji?

Drugie miejsce na rynku banków w Polsce przypadło spółce Santander Bank Polska, która po zeszłorocznym przejęciu majątku Deustche Bank Polska mogła pochwalić się wartością aktyw rzędu 208,3 mld zł. Przewaga jest jak widać miażdżąca. To nie koniec świetnych osiągnięć banku PKO BP.

Bank ma sporo do powiedzenia także w kontekście udziału w rynku kredytów mieszkaniowych – jako leader tej dziedziny posiada udział w rynku o wielkości 27 proc. PKO BP posiada także 18 proc. udziału w rynku kredytów i oszczędności oraz prawie 22 proc. rynku funduszy inwestycyjnych dla osób fizycznych.


Źródła:
https://www.pkobp.pl/grupa-pko-banku-polskiego/relacje-inwestorskie/wyniki-finansowe/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak otrzymać receptę zaoczną?
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
01 stycznia 2019

Jak otrzymać receptę zaoczną?

Bank nie może domagać się rekompensaty za korzystanie z kapitału
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
16 czerwca 2023

Bank nie może domagać się rekompensaty za korzystanie z kapitału

Costa Cofee z nowym programem lojalnościowym
Aktualności
author
Patryk Byczek
23 października 2018

Costa Cofee z nowym programem lojalnościowym

Gromadzenie i przetwarzanie danych przez BIK S.A.
Porady BIK
author
Patryk Byczek
26 stycznia 2023

Gromadzenie i przetwarzanie danych przez BIK S.A.

Profi Credit w Olsztynie
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
07 czerwca 2019

Profi Credit w Olsztynie

Alternatywne spółki inwestycyjne – nowość w Polsce
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
08 września 2019

Alternatywne spółki inwestycyjne – nowość w Polsce

Porównaj