Przedsiębiorcy z jednym przelewem do ZUSu

Przedsiębiorcy z jednym przelewem do ZUSu

author
Aneta Jankowska
08 lipca 2017
Przedsiębiorcy będą mogli wykonywać jeden przelew do ZUS-u zamiast na cztery rachunki. Wszystko dzięki ustawie, którą niedawno podpisał Prezydent RP Andrzej Duda. 

Co się zmieni ?

Według zmian, każdy przedsiębiorca będzie posiadał indywidualny rachunek w ZUS-ie, na który będzie przelewał swoje składki. Obecnie istnieją cztery odrębne rachunki ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także Funduszu Emerytur Pomostowych. 

Statystyki

Dwa lata temu dokonano 65 mln wpłat, w tym:

– 21,5 mln wpłat na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych
– 27 mln na ubezpieczenie zdrowotne 
– 16,5 mln na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Aktualnie istotne jest to, że jeśli przy przelewie zostanie wpisany błędny identyfikator, to trzeba prowadzić postępowanie wyjaśniające, od kogo pochodzi dana wpłata.

Od stycznia ubiegłego roku taki błędów pojawiło się 281 tysięcy na łączną kwotę 328 mln zł. Zgodnie z przepisami, w każdym takim przypadku trzeba było prowadzić postępowanie wyjaśniające. Po zmianach, jeden rachunek będzie przypisany do każdego płatnika. Dlatego też to numer rachunku stanie się nowym identyfikatorem płatnika, co zniweluje problem z ustaleniem tego, czyja to wpłata.  

Co dalej po wpłacie składek ?

ZUS po otrzymaniu składek rozdysponuje środki między poszczególne fundusze i ich dysponentów. Proces ten będzie realizowany w oparciu o algorytm podziału wpłaty na określone tytuły. Później nastąpi zaksięgowanie wyliczonych wartości na koncie płatnika składek.

Co więcej, ustawa przewiduje wprowadzenie ułatwień dla płatników składek, co do wydawania przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu z wpłatami przez zrównanie – pod względem prawnym – zaświadczeń wydawanych w postaci papierowej i wydruków elektronicznych samodzielnie wygenerowanych przez płatnika z systemów elektronicznych ZUS-u. Zmiany zahaczą również o zasady zaliczania wpłat na koncie. W pierwszej kolejności będą opłacane najstarsze zaległości w składkach.

Kiedy zmiany wejdą w życie ?

Regulacje, które zostały przygotowane przez MRPiPS mają zacząć obowiązywać 14 dni po ogłoszeniu, oprócz przepisów dotyczących jednego rachunku, które wejdą w życie 1 października 2017 r., a ZUS będzie miał czas do końca roku na przekazanie nadanych numerów kont płatnikom. Od 1 stycznia 2018 r. składki opłacane będą na jedno konto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak zastrzec kartę w Banku BZ WBK?
Banki
author
Patryk Byczek
12 października 2017

Jak zastrzec kartę w Banku BZ WBK?

Budżet Polski bez deficytu?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
27 sierpnia 2019

Budżet Polski bez deficytu?

Kasa Stefczyka Wodzisław Śląski
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 października 2020

Kasa Stefczyka Wodzisław Śląski

Santander Bank Polska w Zielonej Górze
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Zielonej Górze

Starsi kierowcy będą jeździli ze srebrnym listkiem?
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
06 września 2018

Starsi kierowcy będą jeździli ze srebrnym listkiem?

Porównaj