Coraz więcej Polaków korzysta z urządzeń mobilnych – wynika z badania przeprowadzonego przez Gemius/PBI. Z roku na rok coraz mniej z nas używa również z komputerów stacjonarnych, a z Internetu najchętniej korzystamy przez telefon. Czego jeszcze dowiadujemy się z badania?

Autor: Aneta Jankowska
Dodano: 04.02.2019
Udostępnij:

Mobilność Polaków – badanie Gemius/PBI

Polacy stają się coraz bardziej “mobile”. Potwierdza to badanie Gemius/PBI, które pokazuje, że po telefony sięgamy dużo chętniej niż komputery.

Liczba internautów w Polsce w grudniu 2018 roku wyniosła ogółem 28 mln osób. Z badania wynika, że w trakcie roku (od 2017 do 2018), liczba osób korzystających z Internetu w komputerze spadła o prawie milion.

Kredyt online

Dla porównania, liczba użytkowników sieci na urządzeniach mobilnych, czyli osób surfujących w Internecie za pomocą tabletów lub smartfonów, wzrosła z 21,7 mln do 23,5 mln osób.

W jaki sposób najchętniej korzystamy z sieci? Polacy najczęściej wybierają do tego smartfony i tablety.

Dane z badania pokazują, że w grudniu 2017 roku, użytkowników łączących się poprzez smartfony z Internetem było 21,2 mln, a w grudniu 2018 było już 23,1 mln, czyli o 1,9 mln więcej.

Lekko zmalała z kolei liczba użytkowników korzystających z tabletów – z 3,9 mln w grudniu 2017 roku do 3,6 mln w grudniu 2018 roku.

Analizy Gemius/PBI wyłoniły także rekordy i spadki grudnia 2017 i 2018 roku.

W ostatnim miesiącu roku , dwa lata temu, najwięcej osób korzystało z sieci na telefonach i tabletach w czwartek 21 grudnia (17,4 mln), a najmniej – 2 grudnia (16 mln).

W przypadku grudnia ubiegłego roku –  najwięcej użytkowników korzystało z sieci na telefonach i tabletach w środę, 12 grudnia (18,7 mln). Najmniej – w sobotę, 1 grudnia (16,5 mln).

Wyniki grudniowe pokazują, że Polacy najchętniej korzystają z sieci na swoich smartfonach w okresie około świątecznym. Coraz częściej sięgamy po telefony w Wigilię oraz w Boże Narodzenie – w 2017 roku użytkownicy, którzy łączyli się z siecią tylko za pomocą komórek, stanowili 51% ogółu internautów, a w 2018 roku w Wigilię było ich 52%.

Co ciekawe, osoby starsze z roku na rok również stają się coraz bardziej mobilne. W grudniu 2018 roku z Internetu na smartfonach lub tabletach korzystało już 18,3% seniorów.

Top aplikacje mobilne

Najbardziej popularnymi aplikacjami na telefon w grudniu ubiegłego roku wśród Polaków były:

 • Google
 • Youtube
 • Mapy Google
 • Messenger
 • Gmail
 • Facebook
 • Dysk Google
 • Zdjęcia Google
 • WhatsApp Messenger
 • Instagram
 • Rossmann PL

Źródło: Gemius/PBI

Gemius

To polska firma badawczo-technologiczna, która działą na skalę międzynarodowąi od prawie 20 lat edukuje klientów, jak Internet i nowe technologie mogą wspierać ich decyzje biznesowe.Gemius od 1999 roku prowadzi badania internautów pod kątem korzystania z mediów cyfrowych, tworząc w ten sposób socjodemograficzny profil e-konsumentów. Firma mierzy także oglądalność stron www i aplikacji oraz materiałów audio i wideo z poszczególnych źródeł ruchu: komputerów, tabletów i smartfonów.

Komentarze