Szybki wzrost zadłużenia firm z sektora przemysłowego

Szybki wzrost zadłużenia firm z sektora przemysłowego

author
Halszka Gronek
13 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Zaległości polskich firm sięgają już prawie 31,3 mln złotych. Dane za drugi kwartał bieżącego roku pokazują, iż najszybszy wzrost zadłużenia dotyczy sektora przemysłowego. Z kolei najwyższe długi w dalszym ciągu wykazuje handel, a największy udział firm z problemami wobec całego sektora to działka przedsiębiorstw zajmujących się odpadami, ściekami oraz dostawą wody.

Polskie firmy niemal masowo zmagają się z problemami finansowymi. Najwięcej problemów z utrzymaniem się na powierzchni i niezaleganiem z fakturami stwarza branża „śmieciowa”. Wśród firm odpowiadających za wywóz odpadów i ścieków, a także za dostawę wody, aż 9,2% przedsiębiorstw ma długi w wysokości conajmniej 500 złotych przeterminowane o 30 dni lub więcej. Jednak mimo wysokiego odsetku dłużników to nie ten sektor, lecz inny, zmaga się z największym zadłużeniem. Kto jest czerwcowym zwycięzcą?

Według najnowszych danych opublikowanych przez Grupę BIK, do której należy Biuro Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor S.A., największe zaległości w spłacie wykazuje sektor handlowy. W przypadku tej branży niespłacone w terminie zobowiązania sięgają poziomu 7,19 miliardów złotych, co stanowi 22,5% ogólnego zadłużenia wszystkich polskich przedsiębiorstw. Statystyki Grupy BIK wskazują, że około 5,8% firm zajmujących się handlem ma na karku niespłacone rachunki i faktury. Podobny odsetek dotyczy budownictwa, finansów i ubezpieczeń.

Co istotne, ani branża śmieciowa (lider pod względem udziału dłużników w całym sektorze), ani handel (sektor o najwyższym długu) nie zajęły pierwszego miejsca w niechlubnym rankingu branży o najszybszym przyroście zadłużenia. Konkurencję tę wygrał przemysł. Tylko w trzech ostatnich miesiącach przeterminowane płatności firm z branży przemysłowej wzrosły o 216,1 mln złotych (+ 4,1%). Wynik ten dziwi, albowiem jak czytamy w raporcie Grupy BIK, jeszcze w pierwszym kwartale br. przemysł miał znikomą dynamikę wzrostu zaległości. 

Zadłużenie rośnie z każdym kwartałem 

Nie da się ukryć, iż zadłużenie polskich firm zamiast spadać cały czas rośnie. Tylko w II kwartale bieżącego roku ogólna wartość nieterminowo spłaconych zobowiązań wzrosła o 849 milionów złotych. Spadek zadłużenia odnotowano w obszarze obsługi rynku nieruchomości. Firmom z tej branży udało się nadgonić z rachunkami, czym zmniejszyły ogólną kwotę długu o 55,4 mln złotych względem marca 2019 roku.

Obecna koniunktura zdaje się szczególnie sprzyjać rozwojowi firm zajmujących się opieką zdrowotną i pomocą społeczną. Tylko 1,5% z nich zmaga się z problemami finansowymi, choć trzeba przyznać, iż łączny dług sektora (580 tys. złotych) nie należy do najniższych, a właściwie zamyka on dziesiątkę najbardziej zadłużonych branż. Najniższe zobowiązania o przeterminowanej spłacie wykazuje sektor kultury, rozrywki i rekreacji. Mowa o 150 tysiącach złotych łącznego długu.

Liczba dłużników rośnie wolniej

Pozytywnym jest fakt, iż wobec rosnącej kwoty ogólnego zadłużenia przedsiębiorstw dynamika wzrostu liczby dłużników wśród polskich firm zauważalnie straciła na sile. W ciągu pierwszego kwartału dłużników biznesowych przybyło ponad 19 tysięcy, natomiast na przełomie drugiego – dwa razy mniej (8 819 firm). 

Najwięcej przedsiębiorców wpadło w kłopoty finansowe w branży transportowej. Między kwietniem a czerwcem do BIG InfoMonitor dopisano aż 951 firm z tego sektora. Na drugim miejscu pod względem wzrostu liczby dłużników wykazała branża budowlana. Tu mowa jest o 894 firmach, które od kwietnia do czerwca zostały odnotowane na czarnej liście dłużników prowadzonej przez Grupę BIK.

Najmniejszy przyrost dłużników dotyczył górnictwa (jedna firma dołączyła do baz dłużników). Nie zmieniły się natomiast wyniki dla branży utility, czyli dla firm zajmujących się dostawami gazu, energii elektrycznej, wody oraz usług komunalnych (474 firm z przeterminowanymi należnościami).


Problemy z zadłużeniem? Sprawdź ranking kredytów konsolidacyjnych online.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/455959/zaleglosci-firm-wynosza-juz-ponad-31-mld-zl-najwyzszy-wzrost-tym-razem

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Profi Credit w Końskich

Profi Credit to jedna z dwóch największych firm pożyczkowych w Polsce. Firma oferuje swoim Klientom pożyczki pozabankowe do nawet 25 000 złotych. Poniższe dane dotyczą placówki w Końskich.

author
Dominika Byczek
05 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Sokółce

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Sokółce – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
24 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Łańcucie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Łańcucie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
28 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Konkurs: 70 darmowych biletów na mecz Cracovia – Wisła Płock

PKO BP startuje z kolejnym konkursem, w którym do zgarnięcia jest 70 podwójnych voucherów na mecz Cracovia - Wisła Płock. Zmagania konkursowe trwają do środy 19 września do godziny 23:59. Osoby chcące wygrać bilet muszą odpowiedzieć na pytanie: „Który piłkarz jest Waszym zdaniem odkryciem tego sezonu?” Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
18 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

BNP Paribas – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji o przedsiębiorstwach z różnych względów staje się kluczowy dla osób prywatnych lub firm. Sprawdź zatem najważniejsze informacje o BNP Paribas, takie jak: NIP, REGON, KRS oraz dane kontaktowe.

author
Dorota Grycko
20 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

500+ dla emerytów – od kiedy?

500+ ma już od 2019 roku nie obejmować samotnych matek. Może natomiast objąć emerytów i rencistów. W rządzie już od dłuższego czasu mówiło się o dodatku dla seniorów, a teraz o sprawie ostatecznie zdecyduje Trybunał Konstytucyjny.

author
Dominika Byczek
06 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj