Najczęściej komentowane
Zgoda UOKiKu na przejęcie Eurobanku
Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Bank Millennium dostał zielone światło w kwestii przejęcia kontroli nad Euro Bankiem. Oznacza to, że Bank Millennium przejmie prawie 100% akcji od francuskiego właściciela Euro Banku.
Umowę dotyczącą nabycia około 99,787% akcji Euro Banku strony podpisały już na początku listopada. Cena referencyjna transakcji to około 1 830 000 000 złotych.
Sfinalizowanie transakcji
W pierwszych przesłankach o przejęciu Euro Banku mówiono, że grupy zamkną transakcję w drugim kwartale 2019 roku. Tak też dokładnie się stanie. Jednakże połączenie operacyjne, czyli rebranding placówek Euro Banku dojdzie do skutku dopiero pod koniec roku bieżącego. Bank Millennium ma nadzieję, że skumulowane synergie wynikające z połączenia się obu instytucji w ciągu pięciu przyszłych lat wyniosą mniej więcej 650 000 000 złotych. Integracja obu banków ma kosztować około 350 000 000 złotych, a jej koszty będą ujęte w wynikach na lata 2019-2020.
Konsolidacja polskiego rynku bankowego
Przejęcia banków, które miały miejsce na w ostatnim czasie to realizowanie tak zwanego procesu konsolidacji polskiego rynku bankowego. Z procesem wiążą się przejęcia:
– Raiffeisen Polbanku przez BGŻ BNP Paribas,
– Deutsche Banku przez Santandera.
W przyszłości polski rynek bankowy ma się ograniczać do jedynie kilku grup bankowych, w związku z czym należy spodziewać się kolejnych fuzji.
Bank Millennium
Bank Millennium to ogólnopolska instytucją bankowa, wspierająca polski rynej finansowy od 2003 roku. Siedziba BM mieści się w Warszawie. Debiut instytucji na GPW w Warszawie miał miejsce w 1992 roku, jeszcze wówczas jako BIG SA. W 2016 roku bank zajmował siódmą pozycję na liście banków względem wartości aktywów.
Eurobank
Bank został otwarty w 2003 roku. W roku ubiegłym w instytucji było otwartych 1 463 172 kont, z których czynnie korzystali Klienci banku. Z ubiegłorocznego raportu wynika, że we wszystkich 490 placówkach Eurobanku pracowało 2884 osób. Prawie trzy czwarte z nich to kobiety.
Źródło:
UOKiK
Dodaj komentarz