Najczęściej komentowane
Do końca maja możliwa zmiana 1% z podatku
Każdy obywatel odprowadzający podatek dochodowy ma możliwość oddać 1% tej kwoty na dowolny cel i w ten sposób wesprzeć finansowo np.: organizację charytatywną lub chorą osobę. Tylko do piątku do godziny 24:00 można zmienić swoją deklarację w tym zakresie.
1% z podatku – do kiedy można zmienić?
Cel, na który pójdzie nasz tegoroczny 1% z podatku dochodowego, możemy wskazać maksymalnie do dnia 31 maja 2019 roku do godziny 23:59.
Od dnia 1 czerwca zmiany w tym zakresie nie będą już możliwe (ani przez internet, ani po osobistym udaniu się do urzędu).
Jak zmienić lub wybrać cel 1% z podatku?
Data graniczna 31 maja nie dotyczy tylko osób, które chcą zmienić cel, na który wpłacają swój procent podatku, ale także osób, które w pierwotnej wersji PIT-u nie zadeklarowały żadnego przeznaczenia tej kwoty.
Aby dodać lub zmienić cel, na który chcemy przeznaczyć 1% ze swojego podatku dochodowego, musimy złożyć korektę zeznania podatkowego.
Możemy to zrobić:
- osobiście w urzędzie poprzez złożenie korekty do PIT-u 37 lub 38,
- poprzez system internetowy Twój e-PIT.
Zmiana 1% podatku – krok po kroku
1. Wchodzimy na stronę: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/.
2. Logujemy się do swojego konta poprzez podanie danych dodatkowych albo profil zaufany.
3. W zakładce “bieżące dokumenty” sprawdzamy, czy jest jeszcze dostępna opcja złożenia korekty zeznania podatkowego. Jeżeli taka opcja będzie dostępna, zobaczymy poniższy komunikat:
4. Wchodzimy w zakładkę “złożone dokumenty”.
5. Klikamy “złóż korektę”.
6. Potwierdzamy wolę złożenia korekty zeznania podatkowego.
7. Zmieniamy lub wskazujemy cel, na który chcemy przeznaczyć swój 1% podatku dochodowego.
Kto może skorzystać z korekty?
Z korekty może skorzystać każdy, niezależnie od tego, czy w pierwotnym zeznaniu podatkowym złożył już deklarację, na co chce przeznaczyć 1%, czy też zostawił to pole niewypełnione.
Czym jest 1% podatku dochodowego?
Jeden procent podatku dochodowego to dokładnie jedna setna kwoty, którą w ciągu roku z tytułu naszych zarobków odprowadziliśmy do skarbu państwa. Każdy obywatel zarabiający pieniądze ma prawo rozdysponować ten 1% kwoty zarobionej według własnego uznania.
Kwota 1% podatku nie jest żadną ulgą podatkową ani darowizną dla osoby, która ją otrzyma. Oznacza to, że nie można dać 1% np.: samemu sobie lub partnerowi, a jedynie osobie/fundacji/stowarzyszeniu zarejestrowanemu w specjalnej bazie organizacji pożytku publicznego.
Na przekazaniu jednego procenta nie tracimy nic – mamy jedynie wybór, czy nasze pieniądze trafią tam, gdzie chcemy, czy trafią do zbiorczej puli Skarbu Państwa. Rząd samodzielnie nie rozdysponuje naszego 1% na organizację pożytku publicznego.
Jedynie dziś i jutro można skorzystać z ostatniej szansy na to, by nasze pieniądze się nie zmarnowały.
Dodaj komentarz