Znaczek z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”
Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek, który upamiętnia „Orlika” z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”. Bohaterem znaczka jest mjr. Marian Bernaciak ps. “Orlik” . To już kolejny znaczek z serii upamiętniającej bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych.
„Orlik”, czyli mjr. Marian Bernaciak to bohater najnowszego znaczka Poczty Polskiej z serii, która rozpoczęła się już trzy lata temu i upamiętnia bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych. Znaczek trafił do sprzedaży w nakładzie 180 000 sztuk.
Poczta Polska wyemitowała sepcjalny znaczek 1 marca z okazji Narodowego Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Mjr. Marian Bernaciak jest przedwojennym pracownikiem Poczty Polskiej, który podczas wojny zyskał sławę jako żołnierz kampanii wrześniowej i patriotycznego podziemia – czytamy w oficjalnym komunikacie Poczty Polskiej.
Jak wygląda znaczek?
Grafika na znaczku przedstawia majora „Orlika” na koniu, w momencie, kiedy wita się z mieszkańcami Ryk. Przedstawione wydarzenie miało miejsce 26 lipca 1944 roku. Znaczek utrzymany jest w czarno-białej konwencji, jednak na spokojnym tle wyróżnia się biało-czerwona opaska, którą bohater nosi na przedramieniu. Podobne opaski mają również mieszkańcy Ryk.
Źródło: Poczta Polska
Autorka znaczka, czyli Marzanna Dąbrowska umieściła na dole swego projektu napis na czerwonym tle: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Dodatkowo, oprócz znaczka wyemitowano kopertę FDC.
Źródło: Poczta Polska
Grafika na kopercie przedstawia mjr. Mariana Bernaciaka w gronie żołnierzy świętujących rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Piotrówku, gm. Trojanów 3 maja 1944 r.
O znaczku:
Autor projektu znaczka: Marzanna Dąbrowska
Liczba znaczków: 1
Wartość: 2,60 zł
Nakład: 180 000 szt.
Technika druku: rotograwiura
Format znaczka: 31,25 x 51 mm
Arkusz sprzedażny: 12 znaczków
Papier: fluorescencyjny
Data wprowadzenia do obiegu: 1 marca 2019 roku
Poczta Polska już od 2016 roku upamiętnia ważnych dla polskiej historii bohaterów. Do tej pory ukazały się już między innymi:
- pierwszy znaczek emisji Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony mjr Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” (1910-1951), pośmiertnie awansowanemu do stopnia podpułkownika
- w serii „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” Poczta Polska wydała w roku 2017 roku znaczki poświęcone por. Franciszkowi Majewskiemu „Słonemu” (1919-1948) i st. sierż. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi „Rojowi” (1925-1951).
- znaczek z rotmistrzem Witoldem Pileckim „Witoldem” (1901-1948) i Danutą Siedzikówną „Inką” (1928–1946)
- znaczek upamiętniający Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” (1904-1946)
GDZIE KUPIĆ ZNACZEK?
To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.
POCZTA POLSKA – INFORMACJE O SPÓŁCE
Poczta Polska S.A. to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, która zajmuje się świadczeniem usług pocztowych (listy i paczki), bankowo-ubezpieczeniowych – poprzez spółki z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej (Bank Pocztowy i Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych) oraz usług logistycznych.
Poczta Polska rozwija także obszar usług cyfrowych (neoznaczek, neolist, neokartka) realizowanych poprzez platformę internetową – Envelo.
Źródło: Poczta Polska, InfoWire.pl
Dodaj komentarz