Długi czynszowe Polaków sięgają 136 mln zł - podaje BIG InfoMonitor. Na osobę przypada średnio więcej niż 11 tysięcy zł. Rząd planuje pomóc w spłatach zaległości za czynsz tym najbardziej potrzebującym.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 16.04.2018
Udostępnij:

Polacy nie płacą czynszu

Płeć piękna przoduje w zaległościach czynszowych Polaków – kobiety stanowią 52% ogółu wszystkich dłużników. Na pierwszym miejscu niechlubnego podium znalazła się 37-letnia mieszkanka województwa podlaskiego z zadłużeniem w wysokości 928 tysięcy zł. Zaraz z nią znajduje się 60-latka z Legnicy z długiem o wartości 544 tysięcy zł.

Trzecie miejsce należy do 51-letniego mężczyzny z województwa kujawsko-pomorskiego. Jego dług jest nieco mniejszy, ale nadal porażający – ma do oddania blisko 420 tysięcy zł.

Łączna kwota zaległości czynszowych osób i firm znajdujących się w BIG InfoMonitor wynosi więcej niż 135,8 mln zł

Kogo dotyczą zaległości? Problemy z płatnościami mają głównie osoby prywatne. Udział firm wśród 10 385 tego typu dłużników wynosi jedynie 6,4%. Problemy z opłatami mają raczej osoby starsze, bo co czwarty dłużnik ma między 55 a 64 lata.

Źródło: BIG InfoMonitor

Dane Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2016 roku potwierdzają tezę, że Polacy mają problem z opłatami za czynsz. Wynika z nich, że co czwarte z około 7,56 mln poddanych analizie mieszkań ma nieuregulowane opłaty. 

Największy udział niepłacących czynszu występuje w: 

  • woj. mazowieckim
  • woj. lubelskim
  • woj. lubuskim 
  • woj. zachodniopomorskim

Również w bazie BIG InfoMonitor, woj. mazowieckie wypada najgorzej. Tu długi lokatorów i firm wynoszą 32,9 mln zł. Natomiast najwięcej dłużników czynszowych, bo ponad 3,2 tysięcy ma woj. kujawsko-pomorskie (tu wartość zaległości sięga blisko 22 mln zł).

Dlaczego nie płacimy czynszu ?

Powody zaległości Polaków są bardzo różne. Często po prostu zapominają dokonać opłat w terminie, a czasami z premedytacją traktują to jako okazję do wzięcia darmowego kredytu, który można spłacać po kilku tygodniach. Bywa i tak, że celowo nie płacimy np. w ramach protestu, bo nie podoba się nam ochroniarz na osiedlu. 

W komunikacie BIG InfoMonitor, Dominik Olechowski, wiceprezes firmy Lux Dom z Warszawy, informuje, że z obserwacji spółdzielni i firm zarządzających nieruchomościami widać, że problem z opóźnieniami w spłacie czynszów nasila się w wakacje oraz w grudniu. Dlatego wpływ na zaległości w opłatach mogą mieć również inne wydatki Polaków i nie rozsądne gospodarowanie budżetem. Warto pamiętać o tym, aby mierzyć swoje siły – w tym właśnie możliwości finansowe – na zamiary.

Dopłaty do najmu mieszkania

Aktualnie w rządzie trwają prace nad „Ustawą o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania”. Dokument trafił już do konsultacji publicznych. Nowe rozwiązania zakładają dopłaty do czynszu w pierwszych 9 latach najmu. Ich wysokość ma być zależna od osiąganych dochodów przez gospodarstwo domowe, a także od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie, powierzchni mieszkania i liczebności gospodarstwa domowego. 

Zgodnie z planami pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane już za rok. 

Komentarze