Co zrobić, jak znajdziemy cudzy dowód osobisty?

Co zrobić, jak znajdziemy cudzy dowód osobisty?

author
Dominika Byczek
12 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Znalezienie dowodu osobistego okazuje się często bardziej problematyczne, niż pomocne – już na początku pojawiają się wątpliwości, co w ogóle z takim dokumentem powinniśmy zrobić. Często podejmujemy niewłaściwe decyzje i na przykład umieszczamy fotografie dokumentu w portalach społecznościowych, przez co później mogą spotkać nas nieprzyjemności. Sprawdziliśmy, co zgodnie z prawem należy zrobić w sytuacji znalezienia dowodu osobistego.

Spis treści:

  1. Znalezienie dowodu osobistego - co zrobić?
  2. Co zrobić, gdy znajdziemy dowód w kraju?
  3. Co zrobić, gdy znajdziemy dowód za granicą?
  4. Czy powinniśmy szukać właściciela dowodu osobistego?
  5. Znalezienie dowodu osobistego - podstawa prawna
  6. Czy znalezienie dowodu ma jakieś konsekwencje?
Zwiń spis treści

Znalezienie dowodu osobistego - co zrobić?

SPOSÓB I – JEŚLI NIE ZNAMY WŁAŚCICIELA
Niezwłocznie zgłaszamy się:
– na Policję,
– do organu gminy,
– do organu administracji publicznej,
– do konsula (za granicą).
Podajemy swoje dane osobowe i przekazujemy znaleziony dokument.

SPOSÓB II – JEŚLI ZNAMY WŁAŚCICIELA
Niezwłocznie kontaktujemy się z właścicielem dowodu osobistego (o ile znalezienie właściciela nie wymaga upublicznienia jego danych w publicznym miejscu) i osobiście przekazujemy dokument.

Zgubienie dowodu osobistego to duży problem – zapisane są w nim wszystkie najważniejsze dane osobowe. Niestety ktoś może posłużyć się nim i wziąć na przykład popularne pożyczki na dowód albo próbować w inny sposób wykorzystać naszą tożsamość. Niewłaściwe zachowanie po znalezieniu zgubionego dowodu może jednak przysporzyć nam również sporo kłopotów.

Co zrobić, gdy znajdziemy dowód w kraju?

W przypadku znalezienia cudzego dowodu osobistego w granicach Polski, mamy obowiązek zgłosić się do:
– dowolnego posterunku, komisariatu lub komendy Policji,
– organu gminy, czyli do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,
– organu administracji publicznej, czyli np.: jednostki samorządu terytorialnego, ministrowie, wojewodowie.

Co zrobić, gdy znajdziemy dowód za granicą?

W przypadku znalezienia dowodu osoby trzeciej za granicą, należy niezwłocznie zgłosić się do polskiej placówki konsularnej. Konsul ma obowiązek przyjęcia dokumentu i przekazania go do kraju już w następnym dniu roboczym, dlatego ten sposób zwrócenia dokumentu będzie szybki i pozbawi nas niepotrzebnego stresu.

Czy powinniśmy szukać właściciela dowodu osobistego?

To pytanie, które zadaje sobie wielu użytkowników Internetu. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze poszukiwania nie mogą naruszać praw właściciela dowodu osobistego, co oznacza, że nie możemy w celu poszukiwania upubliczniać jego danych osobowych w sieci (w szczególności na portalach społecznościowych typu Facebook).

Poszukiwanie właściciela poprzez zamieszczenie zdjęć dokumentu może sprowadzić na nas kłopoty, dlatego najlepiej – jeżeli nie znamy osobiście właściciela dowodu osobistego – nawet nie rozpoczynać poszukiwań. Mimo tego, że liczy się dla nas czyjeś dobro, powinniśmy dbać w tym wypadku przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo.

Znalezienie dowodu osobistego - podstawa prawna

Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem osobistym, dlatego wszelkie procedury związane z jego tworzeniem, uszkodzeniem, utraceniem i znalezieniem opisane są szczegółowo w Ustawie z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych. W kwestii znalezienia dowodu osobistego szczególne zastosowanie ma jeden z artykułów tej ustawy:

Art. 49.

1. Osoba, która znalazła cudzy dowód osobisty, jest obowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument organowi dowolnej gminy, Policji, innemu organowi administracji publicznej lub placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej. Organy te przekazują niezwłocznie dowód osobisty organowi, który go wydał, w celu unieważnienia dokumentu.
2. Osoba, która znalazła cudzy dowód osobisty, może, bez zbędnej zwłoki, przekazać ten dokument posiadaczowi dowodu osobistego. W tym przypadku posiadacz dokumentu może również zawiadomić organy, o których mowa w ust. 1, o utracie dowodu osobistego, w celu jego unieważnienia.

Czy znalezienie dowodu ma jakieś konsekwencje?

Zwrot znalezionego dowodu nie podlega żadnym opłatom (nie podlega także opłatom za poszukiwanie właściciela przez odpowiednie organy). Zwracający nie powinien jednak oczekiwać żadnego znaleźnego ze strony organów zobowiązanych do przyjęcia znalezionego dokumentu.

Źródła: 

Dz. U. z 2010 r. Nr 167, poz. 1131.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

POLAK SS lipiec 2019
POLAK SS lipiec 2019
2019-07-08 15:45:41

ja zgubiłem ponad rok temu, przyniósł mi go sąsiad rzekomo do skrzynki na listy mu podrzucono. huj chciał wyłudzić pieniądze za zwrot, na hasło idź na policję, od razu oddał.

okradziona
okradziona
2018-07-19 08:37:54

rok temu w Sopocie przy takiej pieknej kawiarence dranie ukradły mi porfel, do tej pory nikt nie oddał mi dowodu!!!!!! ten swiat schodzi na psy!!!!!

Podobne artykuły

Pandemia dotknęła także budżetu Watykanu

Trwająca pandemia koronawirusa spowodowała mnóstwo nieoczekiwanych skutków gospodarczych. Jak się okazuje, także i budżet Watykanu znalazł się w sporych tarapatach. Powodem są różne przeszłe problemy finansowe Państwa Kościelnego. Sytuacji nie pomogło również zamknięcie Muzeów Watykańskich.

author
Alicja Hirsekorn
23 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Zastrzeżenie kredytowe w BIK

Oszustwa finansowe i wyłudzenia pożyczek to jedne z najpopularniejszych i jednocześnie najtrudniejszych do wykrycia przestępstw. Najłatwiej byłoby powiedzieć jednocześnie wszystkim instytucjom finansowym, że żadnego kredytu lub pożyczki nie chcemy brać. Sprawdź, jak daleko sięga ochrona zastrzeżenia kredytowego w BIK.

author
Dominika Byczek
28 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Biuro Terenowe ZUS w Rawie Mazowieckiej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Rawie Mazowieckiej: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Sądy upadłościowe są przeciążone

Sądy upadłościowe pełnią w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości niezwykle ważną rolę -  ich praca polega na rozpoznawaniu wniosków o ogłoszenie upadłości i prowadzeniu dalszych postępowań. Niestety, obecna działalność sądów upadłościowych jest znacznie opóźniona, a wewnętrzne zatory uniemożliwiają rozpatrywanie ważnych dla polskich obywateli wniosków.

author
Halszka Gronek
08 maja 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank w Gliwicach

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Gliwicach – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Leasing na Start w PKO BP

Leasing na Start to nowa propozycja PKO BP dla przedsiębiorców i startupów. Finansowanie jest dostępne już od 1 dnia prowadzenia działalności. Maksymalna kwota leasingu to nawet 120 000 zł.

author
Patryk Byczek
02 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj