Co zrobić ze zużytym lub zniszczonym banknotem?

Co zrobić ze zużytym lub zniszczonym banknotem?

author
Halszka Gronek
17 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Każdy z nas choć raz w życiu był w posiadaniu zniszczonego banknotu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że nawet najmniejsze uszkodzenie kwalifikuje dany pieniądz do wymiany na nowy. Jak to zrobić?

Spis treści:

  1. Jaki banknot możemy nazwać uszkodzonym?
  2. Gdzie wymienić uszkodzony pieniądz?
  3. Jaką wartość pieniężną dostaniemy w zamian?
  4. Wymiana banknotu a jego autentyczność
  5. Uszkodzenie pieniądza innej waluty
  6. Pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Jaki banknot możemy nazwać uszkodzonym?

Kwestia wymiany uszkodzonych banknotów oraz monet na nowe egzemplarze została uregulowana w specjalnym Zarządzeniu nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku. Na mocy tego aktu prawnego ustanowiono, iż możliwa jest wymiana niemal każdego uszkodzonego banknotu, o ile zachowało się conajmniej 45% jego pierwotnej powierzchni, możliwe jest rozpoznanie nominału pieniądza i nie ma wątpliwości co do jego autentyczności. Wymianie podlegają banknoty uszkodzone, czyli postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione lub uszkodzone w inny sposób, w tym również wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku. Możliwa jest także wymiana zniszczonych monet, czyli takich, które charakteryzują się uszkodzeniami typu mechanicznego, wytarciami, zmianą barwy, skorodowaniem, a nawet umieszczeniem na nich trwałego napisu, rysunku lub innego znaku.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Gdzie wymienić uszkodzony pieniądz?

Wymiany uszkodzonych banknotów oraz monet polskich dokonać można w kasie dowolnie wybranego banku w Polsce. Co istotne, nie ma konieczności udawania się do tego banku, w którym otworzyliśmy swoje konto – wystarczy wejść do najbliższej placówki dowolnej instytucji.

Będąc już w oddziale banku, powinniśmy poprosić poprosić kasjera o bezpłatną wymianę zniszczonego banknotu lub monety. Jeśli pieniądz spełnia warunki wymiany i nie ma wątpliwości co do jego autentyczności, wydanie nowego egzemplarze powinno nastąpić od ręki.

Warto także wiedzieć, iż pracownicy banku nie mają prawa odmówić nam przyjęcia banknotu lub monety (o ile pieniądz spełnia warunki wymiany). W praktyce jednak kajserzy nie są chętni do pomocy. Zainteresowany Klient nie powinien jednak ustępować – lecz powołując się na zarządzenie Prezesa NBP, domagać się wymiany środka płatniczego.

Jaką wartość pieniężną dostaniemy w zamian?

Warto wiedzieć, iż nie za każdy zwrócony do banku pieniądz otrzymamy tyle, ile widniało w jego nominale. Zarządzenie Prezesa NBP ustanawia bowiem, iż wysokość wypłaconej gotówki uzależniona jest od stopnia uszkodzenia zwracanego pieniądza.

Równowartość 100% zwracanego znaku pieniężnego dostaniemy za:

  1. banknoty przerwane na nie więcej niż 9 części, sklejone lub niesklejone, o ile wszystkie fragmenty pochodzą z tego samego banknotu i łącznie stanowią 100% pierwotnej powierzchni pieniądza;
  2. banknoty, jeśli zachowały powyżej 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie;
  3. monety (a także dwa ich rozłączone elementy – rdzeń i pierścień), o ile pochodzą z monety o tym samym nominale (nie musi to być dokładnie ta sama moneta).

Równowartość 50% zwracanego znaku pieniężnego dostaniemy za:

  1. banknoty, jeśli zachowały od 45% do 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie;
  2. monety, jeśli zachował się przynajmniej jeden element ich element (rdzeń lub pierścień).

Zwrotu pieniędzy nie dostaniemy wtedy, gdy:

  1. banknoty zostały przerwane na więcej niż 9 części (nawet jeśli wszystkie ich fragmenty pochodzą z tego samego banknotu i łącznie stanowią 100% pierwotnej powierzchni pieniądza);
  2. zachował się jedynie jeden fragment banknotu o powierzchni mniejszej niż 45% jego początkowej wielkości;
  3. pieniądz okaże się być falsyfikatem;
  4. pieniądz będzie na tyle uszkodzony, że niemożliwe okaże się odczytanie jego nominału.

Wymiana banknotu a jego autentyczność

W większości przypadków wymiana uszkodzonego pieniądza na nowy nie powinna wiązać się z żadnymi problemami. Niestety sprawa wyraźnie się komplikuje, gdy pojawia się podejrzenie co do autentyczności zwracanego przez nas znaku pieniężnego.

W przypadku wysunięcia podejrzeń wobec autentyczności posiadanego pieniądza pracownik banku zmuszony będzie uruchomić specjalny tryb postępowania i zaangażować w sprawę organy ścigania. My natomiast będziemy musieli się wytłumaczyć się z tego, w jaki sposób weszliśmy w posiadanie podejrzanego pieniądza.

Co istotne, nie ma możliwości pełnego potwierdzenia autentyczności banknotu w oddziałach banków. W razie zaistnienia jakichkolwiek podejrzeń w sprawie sfałszowania pieniądza, banknot zostanie wysyłany są do Centrali NBP celem przeprowadzenia dokładnej analizy. O wynikach ekspertyzy poinformuje nas bank lub policja.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Uszkodzenie pieniądza innej waluty

Oczywiście możliwa jest wymiana nie tylko uszkodzonych złotówek, lecz także banknotów w walucie obcej – lecz niekoniecznie na terenie Polski. W przypadku euro będziemy musieli udać się do Europejskiego Banku Centralnego albo do dowolnego krajowego banku centralnego – o ile w owym kraju walutą obowiązującą jest euro. Na terenie Polski nie znajdziemy niestety takiej jednostki.

Banknoty w walucie euro można wymienić tylko wtedy, gdy dany egzemplarz zachował powyżej 50% swej pierwotnej powierzchni. Jeśli chcemy zwrócić banknot o powierzchni równej lub mniejszej niż owe 50%, będziemy musi udowodnić, iż pozostała część została zniszczona.

Wymienione zostaną tylko te banknoty, jakie zostały uszkodzone przypadkowo – a jeśli zniszczenie nastąpiło celowo, posiadać będzie musiał udowodnić, iż działał w dobrej wierze.

Banknoty euro są wymieniane na gotówkę o równowartości 100% zwróconych pieniędzy. Opłata za zwrot gotówki uszkodzonej przez urządzenia zapobiegające przed kradzieżą wynosi 10 eurocentów od każdego banknotu (lecz pobierana jest tylko w przypadku wymiany co najmniej 100 uszkodzonych banknotów).

Podsumowanie

1) Chcąc wymienić uszkodzone lub zniszczone pieniądze, należy pamiętać o najważniejszych kwestiach:

2) W Polsce możliwa jest wymiana pieniędzy w walucie PLN. By wymienić banknot euro, należy udać się do oddziału banku centralnego, którego walutą jest właśnie euro. W Polsce niestety nie znajdziemy takiej jednostki.

3) Wymiana zniszczonych złotówek jest darmowa. W przypadku euro możliwe jest pobranie niewielkiej opłaty (w zależności od sposobu uszkodzenia banknotów i ich liczby).

4) Uszkodzone złotówki możemy wymienić w każdym oddziale banku w Polsce. Banknoty w walucie euro możemy wymienić jedynie w oddziale banku centralnego, którego walutą jest euro.

5) Wymieniając uszkodzone pieniądze na nowe egzemplarze, będziemy musieli podać swe dane osobowe i podpisać odpowiedni wniosek.

6) Banki mają obowiązek przyjęcia od uszkodzonych pieniędzy, o ile spełniają one warunki wymiany. Nie mogą one przykładowo pozostawiać wątpliwości co do ich autentyczności.

7) Nie możemy liczyć na wymianę polskich banknotów na nowe, jeśli zostały one podarte na więcej niż 9 części, gdy jedyny zachowany ich fragment ma powierzchnię mniejszą od 45% pierwotnej powierzchni banknotu lub gdy niemożliwe jest odczytanie ich nominału.

8) Wartość pieniędzy wypłaconych nam przez bank w zamian za zwrócone złotówki zależy od  stopnia uszkodzenia znaku pieniężnego. Możemy liczyć na wypłatę w równowartości 100%, 50% lub 0% zwracanych do banku złotówek.

9) Wartość pieniędzy wypłaconych nam przez bank w zamian za zwrot uszkodzonych banknotów w walucie EUR zależy od stopnia zniszczenia znaku pieniężnego. Możemy liczyć na wypłatę w równowartości 100% lub 0% zwracanych do banku banknotów euro.

10) W razie podejrzenia nieautentyczności zwracanych przez nas pieniędzy, bank poinformuje o tym odpowiednie służby i odeśle podejrzane znaki pieniężne do Centrali NBP celem przeprowadzenia dokładnej ekspertyzy.

Pytania i odpowiedzi

Banknoty i monety uszkodzone, które zachowują 45% lub więcej pierwotnej powierzchni, można wymienić na nowe egzemplarze.

Wymianę uszkodzonych banknotów i monet można dokonać w kasie dowolnego banku w Polsce.

Nie, można dokonać wymiany w dowolnej placówce banku.

W większości przypadków nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy poprosić kasjera o wymianę.

Wysokość wypłaconej gotówki zależy od stopnia uszkodzenia. Banki wypłacają równowartość 100% lub 50% zwracanego znaku pieniężnego, w zależności od jego stanu.

Nie, banknoty przerwane na więcej niż 9 części nie kwalifikują się do zwrotu.

W przypadku podejrzeń co do autentyczności, bank uruchomi specjalne postępowanie i zaangażuje organy ścigania. Należy być przygotowanym na wyjaśnienie źródła pochodzenia podejrzanego pieniądza.

W przypadku waluty euro, wymiana uszkodzonych banknotów może być dokonana w Europejskim Banku Centralnym lub banku centralnym kraju, w którym euro jest walutą obowiązującą.

Tak, banki pobierają opłatę w wysokości 10 eurocentów od banknotu w przypadku wymiany co najmniej 100 uszkodzonych banknotów.

Tak, zniszczone monety można wymienić na nowe egzemplarze w kasach banków w Polsce, jeśli spełniają warunki wymiany określone w Zarządzeniu Prezesa NBP.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Agnieszka G
Agnieszka G
2019-05-22 15:42:44

Banki nie chcą wymieniać chyba ze banknot był wyciągnięty z bankomatu ich i ulegl w tym czasie uszkodzeniu Pieniądz mozna wymienić w NBP bez opłat Od stopnia uszkodzenia zalezy jaki nominał otrzyma się

Adam Radski
Adam Radski
2019-01-04 10:09:25

Proszę o zweryfikowanie mylnej informacji na stronie. NBP nie zajmuje się wymianą uszkodzonych banknotów EURO, a tylko polskich złotych i tylko taka informacja jest na przytoczonej stronie http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/wymiana.html

    Halszka Gronek
    Halszka Gronek
    2019-03-26 20:02:44

    Szanowny Panie Adamie, dziękujemy za czytelniczą czujność. Informacja przez nas podana była mylna. Banknoty w walucie EURO można wymienić w banku centralnym - lecz jedynie w takim, którego właściwą walutą jest euro. Tego szczegółu zabrakło w naszym tekście, lecz szczegół ten był i jest jak najbardziej znaczący. Każdy, kto chciałby wymienić banknot EURO, powinien udać się nie do Narodowego Banku Polskiego, lecz do Europejskiego Banku Centralnego (EBC) lub do dowolnego banku centralnego kraju, w którym euro jest obowiązującą walutą. Najbliższe siedziby banków, w których wymienimy uszkodzony banknot EURO, znajdują się we Frankfurcie (siedziby Niemieckiego Banku Federalnego oraz Europejskiego Banku Centralnego). Jeszcze raz dziękujemy za czujność i przepraszamy za niedokładnie podaną informację. Zespół zadłużenia.com

Sylwia
Sylwia
2019-01-02 14:04:28

Dokładnie oddział NBP Warszawa rowniez nie wymienia uszkodzonych banknotów euro tłumacząc ze zajmuje sie tylko złotówkami.

Wojciech Matuszczak
Wojciech Matuszczak
2018-11-21 20:51:35

A gdzie zgłosić się w przypadku odmowy wymiany banknotu 50 euro w kasie NBP o/Poznań? W dniu wczorajszym dwukrotnie odmówiono mi przyjęcia banknotu mimo, że uszkodzenie to max. 3% powierzchni (naderwany narożnik). Tłumaczenie obsługi kasowej opierało się na stwierdzeniu cyt. "wymieniamy wyłącznie polską walutę". Po zgłoszeniu problemu przełożonej Pań z obsługi kasowej ta powołała się na wewnętrzne zarządzenie prezesa NBP, które rzekomo uniemożliwia NBP wymiany uszkodzonych banknotów w walucie obcej. Gdzie zgłosić ten problem? Z góry dziękuję za pomoc.

julek
julek
2018-10-01 12:25:50

bardzo fajny tekst, ciekawe tylko jak mozna by wymienic zniszczone dolary, trzeba specjalnie do usa leciec? bo w przeciez w kantorze ten nikt nie wymieni na zlotowki..

Podobne artykuły

Bank BPS – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji o przedsiębiorstwach z różnych względów staje się kluczowy dla osób prywatnych lub firm. Sprawdź zatem najważniejsze informacje o Banku BPS, takie jak: NIP, REGON, KRS oraz dane kontaktowe.

author
Dorota Grycko
17 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Allegro Smart! – opinie

Allegro Smart! to płatny pakiet umożliwiający dostęp do darmowych dostaw na popularnej platformie e-commerce. Użytkownicy serwisu mogą korzystać z niego w pełni za darmo. Wielu wybiera jednak możliwość aktywacji pakietu Smart!, dzięki któremu można zaoszczędzić pieniądze na bezpłatnych dostawach. Staramy się się przybliżyć ofertę Allegro Smart!. Sprawdź opinie innych Klientów.

author
Aleksandra Gościnna
13 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

SGB Bank zaprasza do Loterii Mastercard® Bezcenne® Chwile 2021

Spółdzielcza Grupa Bankowa poinformowała w komunikacie prasowym o trwającej Loterii, do której zaprasza Klientów posiadających kartę płatniczą Mastercard. Do wygrania jest ponad 800 nagród. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
31 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

T-Mobile Usługi Bankowe w Łomży

T-Mobile Usługi Bankowe to nowoczesny bank internetowy ze sporą ilością placówek stacjonarnych. Bank oferuje między innymi bezpłatne konto osobiste, kredyt przez Internet oraz konsolidację. Sprawdź dane na temat placówki w Łomży.

author
Patryk Byczek
17 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – co to jest?

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jest bazą danych, która ma przeciwdziałać ”praniu pieniędzy” i finansowaniu terroryzmu między innymi dzięki ułatwianie dostępu do informacji na temat rzeczywistych zarządców (beneficjentów) lub osób odpowiadających za działalność danej korporacji.

author
Halszka Gronek
25 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Bocian Pożyczki w Szczecinie

Bocian Pożyczki są bardzo popularną firmą pożyczkową w Polsce. W swojej szerokiej ofercie mają propozycje zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

author
Dominika Byczek
21 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj