Związek Firm Pośrednictwa Finansowego – czym się zajmuje?

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego – czym się zajmuje?

author
Halszka Gronek
19 czerwca 2019

Z usług doradztwa kredytowego korzysta coraz większe grono Polaków. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że największe i najbardziej renomowane firmy pośrednictwa zrzeszone są w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym jest ta organizacja, jakie prowadzi działania i które polskie firmy są w niej zrzeszone.

Spis treści

1. Związek Firm Pośrednictwa Finansowego – co to jest?
2. Członkowie i Zarząd ZFPF.
3. Kanon Dobrych Praktyk ZFPF.
4. Dane kontaktowe.
5. Podsumowanie.

  

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego – co to jest?

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego to największa i najważniejsza w Polsce organizacja reprezentująca krajowy rynek pośrednictwa i doradztwa finansowego. Związek zrzesza w swych szeregach firmy udzielające usług pośrednictwa w kwestiach finansowych i kredytowych zgodnie z najwyższymi standardami i tak zwanym Kanonem Dobrych Praktyk ZFPF. Na czele Związku stoi trzyosobowy Zarząd, a kontrola działalności organizacji zajmuje się wewnętrzna Rada Nadzorcza.

Instytucja została powołana do życia w dniu 19 czerwca 2008 roku. Dziś, 19 czerwca 2019 roku, mija więc dokładnie 11. rocznica utworzenia największej polskiej organizacji zrzeszającej ekspertów w dziedzinie doradztwa kredytowego i obsługi finansów. Warto dodać, iż na przełomie lat Związek Firm Pośrednictwa Finansowego wypracował na tyle wysoki standard usług, że obecnie blisko 40% kredytów hipotecznych udzielanych w Polsce jest finalizowanych za pośrednictwem doradców zrzeszonych w Związku.

Głównym celem powołania Związku, a jednocześnie najważniejszą misją prowadzonej przez Związek działalności, jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych całej branży pośrednictwa finansowego. Oczywiście owa reprezentacja nie ogranicza się do biernego współistnienia w branży. Związek systematycznie wypracowuje jednolite standardy pracy firm pośrednictwa finansowego. Dba o umacnianie właściwego wizerunku pośredników oraz o propagowanie edukacji w zakresie zarządzania finansami.


Sprawdź, jak się przygotować do spotkania z pośrednikiem finansowym.

  

Członkowie i Zarząd ZFPF

Wśród Członków zrzeszających się z Związku Firm Pośrednictwa Finansowego znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy prowadzące działalność z zakresu doradztwa kredytowego oraz obsługi finansów. Stanowią one swoistą czołówkę polskiego rynku konsultingowego.

Na czele Związku Firm Pośrednictwa Finansowego stoi trzyosobowi Zarząd instytucji. W jego skład wchodzą:

  1. Adrian Jarosz – Prezes Zarząd Związku Firm Pośrednictwa Finansowego; podczas swojej ścieżki kariery współpracował on z takimi instytucjami doradczymi i usługowymi, jak Expander, Open Finance, Tax Care, Idea Leasing oraz Aviva.
  2. Joanna Tomicka-Zawora – członkini Zarządu ZFPF i jednocześnie Prezeska Zarządu Open Finanse; w poprzednich latach pracy w branży piastowała wysokie stanowiska w Citibanku oraz banku Millennium.
  3. Dominik Skrzycki – członek Zarządu ZFPF i jednocześnie Wiceprezes zarządu marki mFinanse działającej przy mBanku; od 2004 roku ściśle powiązany z mBankiem (wówczas BRE Bankiem), członek zarządów wielu spółek działających przy banku.

 

Funkcję kontrolną wobec działalności Związku Firm Pośrednictwa Finansowego pełni trzyosobowa Rada Nadzorcza organizacji. W jej skład wchodzą: Jacek Dziadak (Przewodniczący Rady Nadzorczej), Łukasz Bińka oraz Paweł Szramowski.

 

Kanon Dobrych Praktyk ZFPF

Wysokie standardy działalności prowadzonej przez polskie firmy poradnictwa finansowego to zdaniem ZFPF klucz dla prawidłowego rozwoju rynku. Jak czytamy zresztą na oficjalnej stronie Związku:

"

Rynek finansowy stanowi wspólne dobro wszystkich jego uczestników, czyli podmiotów finansowych, jakimi są osoby fizyczne, prawne lub inne jednostki organizacyjne oferujące produkty lub usługi finansowe, a także ich klientów oraz innych instytucji i organizacji na nim działających. Podstawą zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa rynku jest etyczny wymiar działań podmiotów finansowych.

Chcąc usystematyzować wszystkie wskazówki dotyczące wymaganych standardów pracy pośredników finansowych, a jednocześnie by ułatwić ich wdrażanie i egzekwowanie, Związek opracował tak zwany Kanon Dobrych Praktyk Rynku Finansowego. Dokument ten zawiera podstawowe wartości i ideały etyczne, jakich powinni przestrzegać pośrednicy finansowi działający pod szyldem Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. 

Zasady opisane w Kanonie stanowią integralną, wzajemnie uzupełniającą się całość. Nie zmienia to oczywiście faktu, że Kanon pozostawia podmiotom finansowym oraz ich organizacjom samorządowym swobodę kształtowania i ocenę stosowania standardów etycznych. W końcu w dobie gospodarki wolnorynkowej nic nie jest tak cenione, jak różnorodność i wolność konsumenckiego wyboru.

  

Dane kontaktowe

Siedziba Związku Firm Pośrednictwa Finansowego znajduje się pod adresem:

ul. Inflancka 4B, bud. C, 6p.
00-189 Warszawa

 

Dane identyfikacyjne Związku:

KRS 0000308063
NIP 527 257 92 87
REGON 141462145

 

Kontakt z organizacją:

e-mail: [email protected]

 

Kontakt dla mediów:

Weronika Seweryn
e-mail: [email protected]
tel. kom.: +48 535 908 040

Kamil Badura
e-mail: [email protected]
tel. kom.: +48 578 413 298

 

 

Podsumowanie


Źródła:
https://zwiazek-posrednikow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ant Financial
Ekonomia
author
Halszka Gronek
23 czerwca 2018

Ant Financial

Zarobki informatyków w 2017 roku
Blog
author
Aneta Jankowska
01 stycznia 2018

Zarobki informatyków w 2017 roku

Credit Agricole w Lęborku
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 lipca 2019

Credit Agricole w Lęborku

Pożyczki bez BIK Wysokie Mazowieckie
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
28 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Wysokie Mazowieckie

Aplikacja mObywatel – wybory do Parlamentu Europejskiego
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
25 maja 2019

Aplikacja mObywatel – wybory do Parlamentu Europejskiego

Natychmiastowe przelewy bankowe
Poradnik
author
Patryk Byczek
19 stycznia 2023

Natychmiastowe przelewy bankowe

Porównaj