Związek Firm Pośrednictwa Finansowego – czym się zajmuje?

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego – czym się zajmuje?

author
Halszka Gronek
19 czerwca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Z usług doradztwa kredytowego korzysta coraz większe grono Polaków. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że największe i najbardziej renomowane firmy pośrednictwa zrzeszone są w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym jest ta organizacja, jakie prowadzi działania i które polskie firmy są w niej zrzeszone.

Spis treści:

  1. Związek Firm Pośrednictwa Finansowego – co to jest?
  2. Członkowie i Zarząd ZFPF
  3. Kanon Dobrych Praktyk ZFPF
Zwiń spis treści

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego – co to jest?

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego to największa i najważniejsza w Polsce organizacja reprezentująca krajowy rynek pośrednictwa i doradztwa finansowego. Związek zrzesza w swych szeregach firmy udzielające usług pośrednictwa w kwestiach finansowych i kredytowych zgodnie z najwyższymi standardami i tak zwanym Kanonem Dobrych Praktyk ZFPF. Na czele Związku stoi dwuosobowy Zarząd, a kontrola działalności organizacji zajmuje się wewnętrzna Rada Nadzorcza.

Instytucja została powołana do życia w dniu 19 czerwca 2008 roku. 19 czerwca 2023 roku, minęła więc 15. rocznica utworzenia największej polskiej organizacji zrzeszającej ekspertów w dziedzinie doradztwa kredytowego i obsługi finansów. Warto dodać, iż na przełomie lat Związek Firm Pośrednictwa Finansowego wypracował na tyle wysoki standard usług, że obecnie blisko 40% kredytów hipotecznych udzielanych w Polsce jest finalizowanych za pośrednictwem doradców zrzeszonych w Związku.

Głównym celem powołania Związku, a jednocześnie najważniejszą misją prowadzonej przez Związek działalności, jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych całej branży pośrednictwa finansowego. Oczywiście owa reprezentacja nie ogranicza się do biernego współistnienia w branży. Związek systematycznie wypracowuje jednolite standardy pracy firm pośrednictwa finansowego. Dba o umacnianie właściwego wizerunku pośredników oraz o propagowanie edukacji w zakresie zarządzania finansami. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej gotówki, skorzystaj z rankingu chwilówek.

Członkowie i Zarząd ZFPF

Wśród Członków zrzeszających się z Związku Firm Pośrednictwa Finansowego znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy prowadzące działalność z zakresu doradztwa kredytowego oraz obsługi finansów. Stanowią one swoistą czołówkę polskiego rynku konsultingowego. Jeżeli szukasz dodatkowej gotówki na finansowym rynku pozabankowym, sprawdź najlepsze oferty pożyczek pozabankowych i pożyczek na dowód.

Członkowie Związku Firm Pośrednictwa Finansowego

Status Członka ZFPF znajdują się takie firm, jak:

  1. Lendi,
  2. Notus Finanse,
  3. mFinanse,
  4. FinPack,
  5. Credipass,
  6. Expander,
  7. Lendi,
  8. Phinance.

Na czele Związku Firm Pośrednictwa Finansowego stoi dwuosobowy Zarząd instytucji. W jego skład wchodzą:

  1. Adrian Jarosz – Prezes Zarząd Związku Firm Pośrednictwa Finansowego; podczas swojej ścieżki kariery współpracował on z takimi instytucjami doradczymi i usługowymi, jak Expander, Open Finance, Tax Care, Idea Leasing oraz Aviva.
  2. Dominik Skrzycki – członek Zarządu ZFPF i jednocześnie Wiceprezes zarządu marki mFinanse działającej przy mBanku; od 2004 roku ściśle powiązany z mBankiem (wówczas BRE Bankiem), członek zarządów wielu spółek działających przy banku.

Funkcję kontrolną wobec działalności Związku Firm Pośrednictwa Finansowego pełni trzyosobowa Rada Nadzorcza organizacji. W jej skład wchodzą: Paweł Komar (Przewodniczący Rady Nadzorczej), Sławomir Rykalski oraz Tomas Przyrowski.

Kanon Dobrych Praktyk ZFPF

Wysokie standardy działalności prowadzonej przez polskie firmy poradnictwa finansowego to zdaniem ZFPF klucz dla prawidłowego rozwoju rynku. Jak czytamy zresztą na oficjalnej stronie Związku:

Rynek finansowy stanowi wspólne dobro wszystkich jego uczestników, czyli podmiotów finansowych, jakimi są osoby fizyczne, prawne lub inne jednostki organizacyjne oferujące produkty lub usługi finansowe, a także ich klientów oraz innych instytucji i organizacji na nim działających. Podstawą zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa rynku jest etyczny wymiar działań podmiotów finansowych.

Chcąc usystematyzować wszystkie wskazówki dotyczące wymaganych standardów pracy pośredników finansowych, a jednocześnie by ułatwić ich wdrażanie i egzekwowanie, Związek opracował tak zwany Kanon Dobrych Praktyk Rynku Finansowego. Dokument ten zawiera podstawowe wartości i ideały etyczne, jakich powinni przestrzegać pośrednicy finansowi działający pod szyldem Związku Firm Pośrednictwa Finansowego. 

Zasady opisane w Kanonie stanowią integralną, wzajemnie uzupełniającą się całość. Nie zmienia to oczywiście faktu, że Kanon pozostawia podmiotom finansowym oraz ich organizacjom samorządowym swobodę kształtowania i ocenę stosowania standardów etycznych. W końcu w dobie gospodarki wolnorynkowej nic nie jest tak cenione, jak różnorodność i wolność konsumenckiego wyboru.

Dane kontaktowe

Siedziba Związku Firm Pośrednictwa Finansowego znajduje się pod adresem:

ul. Inflancka 4B, bud. C, 6p.
00-189 Warszawa

Dane identyfikacyjne Związku:

KRS: 0000308063
NIP: 527 257 92 87
REGON: 141462145

Kontakt z organizacją:

e-mail: [email protected]

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Jagusiak
[email protected]
+48 531 44 44 69

Paulina Pytel
[email protected]
+48 575 864 444

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu sesje przychodzące i wychodzące

Sesja przychodząca – to czas, w którym pieniądze powinny być widoczne na rachunku w Banku Spółdzielczym w Ciechanowcu. Sesja wychodząca – to czas wysyłki pieniędzy...

author
Patryk Byczek
23 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Krzeszowicach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Krzeszowicach to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Od 1 sierpnia ponowne wnioski o 500+

Tak jak zapowiedziała Minister Elżbieta Rafalska, od 1 sierpnia można składać wnioski o przyznanie środków z programu “Rodzina 500+” na kolejny okres zasiłkowy. 

author
Aneta Jankowska
01 sierpnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Jak zastrzec kartę w Deutsche Banku?

Chciałbyś dowiedzieć się w jaki sposób zastrzec kartę w Deutsche Banku? Przejrzyj nasz poradnik.

author
Patryk Byczek
13 października 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Jastrzębiu-Zdroju

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Jastrzębiu-Zdroju – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
21 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Czemu podrożało masło?

Za 10 zł możemy kupić 5 bochenków chleba, 2 kg pomidorów, 3 pudełka margaryny albo... jedną kostkę masła. Dla wielu osób tak duża cena za kostkę jest zaporowa i jesteśmy zmuszeni do znalezienia jakiegoś substytutu. O podwyżkę obwiniamy głównie obecny rząd, ale przyczyny tak wysokiej ceny masła, są zupełnie inne. 

author
Dominika Byczek
14 października 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj