Skąd bank ma pieniądze?

Skąd bank ma pieniądze?

author
Halszka Gronek
27 czerwca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Skąd biorą się pieniądze? Czy ktoś kontroluje ilość gotówki w obiegu? Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim bank centralny? I skąd banki komercyjne mają środki na wypłatę pożyczek dla swych klientów? Sprawdź szczegóły.

Skąd bank ma pieniądze dla Klientów

Wielu konsumentów uważa, że pieniądze „tak po prostu są” – mamy je w naszych portfelach, na rachunkach bankowych, w skarbonkach czy na lokatach. Stale wymieniamy się nimi, by uzyskać towar czy zapłacić za wykorzystaną usługę. A skąd bierzemy pieniądze? Skąd banki w Polsce biorą pieniądze na np. kredyty gotówkowe czy kredyty hipoteczne? Coż, to zależy: od naszych rodziców, pracodawców, zleceniodawców, z pomocy społecznej, z obligacji i transakcji giełdowych itp. Źródeł pochodzenia pieniądza jest naprawdę wiele. 

Warto jednak zauważyć, że powyższy tok myślenia jest rozumowaniem w skali mikro. Gdy poszerzymy wyobrażeniowe horyzonty, dostrzeżemy, że podmiot, od którego pochodzą nasze pieniądze, też musiał je od kogoś otrzymać. A te kolejna osoba otrzymała pieniądze od jeszcze wcześniejszego płatnika. Gdzieś jednak musiał zacząć się cały ciąg płatniczy – w końcu nic nie bierze się z nikąd. No więc skąd pochodzą wszystkie nasze pieniądze?

Współczesne banknoty drukowane są w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. To właśnie stamtąd trafiają one w dalszą drogę, służąc za środek płatnicy przy kolejnych wymianach i transakcjach. Natomiast bilon, czyli monety, bity jest w Mennicy Polskiej. Cały ten proces jest jednak o wiele bardziej skomplikowany. W końcu PWPW i Mennica nie mogą wytwarzać tyle pieniędzy, ile tylko zechcą. Produkcja jest zależna od szeregu makro- i mikroekonomicznych czynników, a nad całym jej przebiegiem czuwa bank centralny.

NBP kontroluje ilość pieniądza w obiegu

Aby siła nabywcza pieniądza była wysoka, a więc aby pieniądz posiadany przez nas miał wysoką wartość rzeczywistą i pozwalał na zakup wielu dóbr, nie można dopuścić do sytuacji, gdy w obiegu znajdzie się zbyt duża ilość wolnej gotówki. Jeśli pieniądz stanie się ogólnodostępny, jego wartość spadnie – to naturalne zjawisko w ekonomii. Zresztą zauważyć je można w każdej innej dziecinie życia. Bo czy niekończące się wakacje mogą cieszyć? Czy deser zajadany bez końca może jeszcze dawać przyjemność?

Nad tym, by Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wraz z Mennicą Polską nie wytwarzały zbyt dużej ilości pieniądza, czuwa bank centralny Rzeczypospolitej – Narodowy Bank Polski. To właśnie ten organ decyduje o tym, ile pieniędzy, kiedy i w jakiej formie ma trafić do powszechnego obiegu. W ten sposób zasilane są polskie banki, które później służą konsumentom nowym zasobem kapitału. 

Dlaczego bank centralny musi kontrolować podaż pieniądza (jego ilość w obiegu)? Pytanie to jest często zadawane ekspertom z dziedziny ekonomii. Nadmiar gotówki prowadzi w prosty sposób do spadku realnej wartości pieniądza, a więc de facto do obniżenia jego siły nabywczej. Z kolei niedobór pieniądza powoduje, że każdy kolejny element gospodarki zaczyna się zadłużać i działać z opóźnieniem. Gospodarka spowalnia i pogłębia się kryzys. Chciałoby się powiedzieć: tak źle i tak niedobrze. Nic bardziej trafnego.

Skąd banki biorą pieniądze?

Wiemy już, że pieniądz produkowany jest w Polsce w dwóch miejscach: Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (banknoty) oraz w Mennicy Polskiej (monety). Wiemy także, że nad podażą pieniądza, a więc ilością wyprodukowanej gotówki która trafia do obiegu rynkowego, czuwa bank centralny. W przypadku Polski ową instytucją jest Narodowy Bank Polski. Pozostaje jednak jeszcze jedno pytanie: skąd banki komercyjne biorą pieniądze?

Wielu z nas zastanawia się nad tym, skąd banki mają pieniądze na to, by wypłacić nam kredyt lub pożyczkę. Sprawa ta w gruncie rzeczy jest prosta. Po po pierwsze, każdy bank rozpoczynający działalność posiada pewien kapitał własny. Zdaniem ekspertów owy kapitał często wynosi od 5 do 30 miliardów złotych. Oczywiście nie służy on wydaniu, lecz zainwestowaniu poprzez udzielanie oprocentowanych pożyczek i kredytów. 

Każda kwota, jaką bank wypłaca na rzecz klienta, wraca do banku z „bonusem”. Jest nim oczywiście równowartość oprocentowania, jakie przewidziane zostało dla konkretnej oferty bankowej. Warto w tym miejscu dodać, iż banki nie zatrzymują dla siebie całej wartości odsetek, lecz jedynie część w bankowości nazywaną marżą. Pozostała kwota odpowiadająca tak zwanej stopie procentowej (stopie bazowej) trafia do banku centralnego. 

Podsumowanie

Skąd bank ma pieniądze?

  1. Pieniądze nie biorą się znikąd. Proces ich wytwarzania stale przebiega, a uczestniczy w nim wiele państwowych instytucji odpowiedzialnych za funkcjonowanie krajowego rynku finansowego.
  2. Współczesne banknoty drukowane są w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. To właśnie stamtąd trafiają one w dalszą drogę, służąc za środek płatnicy przy kolejnych wymianach i transakcjach. Natomiast bilon, czyli monety, bity jest w Mennicy Polskiej.
  3. Nad tym, by Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wraz z Mennicą Polską nie wytwarzały zbyt dużej ilości pieniądza, czuwa bank centralny Rzeczypospolitej – Narodowy Bank Polski.
  4. Narodowy Bank Polski decyduje o tym, ile pieniędzy, kiedy i w jakiej formie ma trafić do powszechnego obiegu. W ten sposób zasilane są polskie banki, które później służą konsumentom nowym zasobem kapitału.
  5. Zbyt duża ilość gotówki w obiegu prowadzi do osłabnięcia siły nabywczej pieniądza, natomiast zbyt mała – do ucisku, spowolnienia handlu i załamania gospodarki.
  6. Banki komercyjne także nie biorą pieniędzy znikąd. Każdy bank rozpoczynający działalność posiada pewien kapitał własny. Nie służy on wydaniu, lecz zainwestowaniu poprzez udzielanie oprocentowanych pożyczek i kredytów.
  7. Każda kwota, jaką bank komercyjny wypłaca na rzecz klienta, wraca do banku z „bonusem”. Jest nim oczywiście równowartość oprocentowania, jakie przewidziane zostało dla konkretnej oferty bankowej.
  8. Banki komercyjne nie zatrzymują dla siebie całej wartości oprocentowania, lecz jedynie tą jego część, która w bankowości nazwana została marżą. Pozostała kwota odpowiadająca tak zwanej stopie procentowej (stopie bazowej) trafia do banku centralnego.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Monosem
Monosem
2022-10-30 13:58:40

Artykuł w mętny sposób ma przekonać czytelnika, że nowe pieniądze powstają tylko za zgodą i pod nadzorem banku centralnego. W rzeczywistości większość pieniędzy powstaje w trakcie udzielania kredytów przez banki komercyjne. Pieniądze te są „wykreowane” dosłownie w momencie udzielenia przez bank kredytu, nie są to żadne pieniądze przelane z innego konta na konto kredytobiorcy. Duża akcja kredytowa oznacza jednocześnie inflację, gdyż dużo udzielonych kredytów to dużo nowo powstałych pieniędzy. Natomiast pieniądz gotówkowy jest zapewniany przez bank centralny, chociaż gotówka to tylko około 12% ilości pieniądza istniejącego w gospodarce.

Podobne artykuły

Ile zarabia żołnierz?

Żołnierz to wymagający zawód, nie każdy może aspirować na takie stanowisko. Od kandydata oczekuje się poświęcenia, dobrej sprawności psychicznej i fizycznej. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o zarobkach żołnierzy i cywilnych pracowników wojska. Ile zarabiają?

author
Dorota Grycko
20 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Getin Noble Bank w systemie Express Elixir

Getin Noble Bank wdrożył nową funkcję. Od 6 września bieżącego roku Klienci instytucji mają możliwość wykonywania przelewów natychmiastowych, wykorzystując do tego systemu Express Elixir. Dzięki wprowadzonej usłudze transakcje pieniężne między kontami w różnych bankach będą dostępne od razu.

author
Patryk Byczek
07 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt gotówkowy T-Mobile Usługi Bankowe

Kredyt w T-Mobile Usługi Bankowe to jedna z najlepszych propozycji dla osób szukających dodatkowego finansowania. Cały proces odbywa się bez wychodzenia z domu i bez odwiedzania placówki banku. Maksymalna kwota pożyczki to aż 200 000 zł, a spłatę możemy rozłożyć nawet na 10 lat. Sprawdzamy ofertę i opinie.

author
Dominika Byczek
18 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Carsharing aut elektrycznych w Katowicach

TAURON razem z ING Bankiem Śląskim uruchomił w Katowicach car-sharing samochodów elektrycznych. Twórcy zapewniają, że to krok ku budowaniu miasta przyszłości.

author
Aneta Jankowska
07 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Jakich mieszkań szukają Polacy?

O swoich czterech kątach marzy wielu Polaków. Jeśli już decydują się na zakup mieszkania, to przyszłe lokum musi posiadać kilka wytycznych. Jakich mieszkań na rynku najczęściej szukamy? Odpowiedź znajdziemy w przygotowanym raporcie serwisu domiporta.pl.

author
Aneta Jankowska
25 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Deutsche Bank w Tarnowie

Grupa Deutsche Bank jest jedną z największych na świecie instytucji finansowych. Do grupy tej należy także Deutsche Bank Polska, który może się poszczycić niemal 150 oddziałami w naszym kraju. Jedna z placówek banku mieści się w Tarnowie. 

author
Dominika Byczek
23 listopada 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj