Zwolnienia grupowe także w Getin Banku
Po Banku Millennium i Pekao S.A. cięcia etatów zapowiedział także i Getin Bank. Spółka, która przeprowadziła zwolnienia grupowe jesienią zeszłego roku ponownie zamierza obciąć kilkaset miejsc pracy. Do okresu tegorocznych wakacji z pracą w tym banku ma się pożegnać kolejne 250 pracowników.
W ostatnim czasie coraz więcej banków decyduje się na swoistą redukcję etatów. Na tym polu niewątpliwie przoduje Bank Pekao S.A., który zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe skutkujące pożegnaniem się z 1 200 pracownikami. W ostatnim czasie kolejny plan restrukturyzacji zaprezentował Getin Bank.
Spółka dokonała już jesienią zeszłego roku podobnego działania, a dodatkowo w tym roku do wakacji pracę straci kolejne 250 osób. Jaki jest powód, dla którego Getin Bank dokonuje kolejnych zwolnień grupowych? Bank w oficjalnej wiadomości na temat swoich planów wskazał na dwie przyczyny leżące u podstaw decyzji o zwolnieniach.
Po pierwsze, Getin Bank postanowił zdecydować się na zwolnienia grupowe ze względu na konieczność optymalizacji działań operacyjnych. Z drugiej zaś strony spółka potrzebuje przeprowadzenia analizy swoich potrzeb kadrowych, by móc podjąć decyzję o kierunku dalszego rozwoju.
Getin Bank – najważniejsze informacje
Zwolnienia grupowe w Getin Banku regularnie od kilku lat
Jak poinformował bank w publikacji na temat swoich planów co do restrukturyzacji zatrudnienia, okres zwolnień rozpocznie się już w najbliższych miesiącach i ma zakończyć się jeszcze przed letnimi wakacjami. Warto wspomnieć w tym miejscu, iż nie jest to pierwsza taka decyzja w najnowszej historii banku.
Albowiem zaledwie jesienią zeszłego roku spółka ogłosiła, iż zamierza zwolnić 320 pracowników. Podobne zwolnienia grupowe wystąpiły także w roku 2018, gdy zwolniono 150 osób oraz w 2016 roku, gdy redukcja objęła aż 720 etatów. Doprowadziło to do zmniejszenia liczebności kadry pracowniczej do poziomu 4 350 miejsc.
Co więcej, podobne plany ogłosiły także Bank Millennium na początku bieżącego roku oraz Bank Pekao S.A. zaledwie w zeszłym tygodniu. Oba z tych banków zamierzają zwolnić odpowiednio 260 i 1 200 pracowników. W każdym przypadku przyczyny zwolnień są nieco inne, jednak najważniejsza z nich wynika niestety z postępu technologicznego.
Zwolnienia grupowe w bankach – dlaczego tną etaty?
W przypadku Banku Pekao S.A., który zamierza do końca roku zredukować zatrudnienie o 1,2 tys. etatów, przyczyna wynika właśnie z postępującej cyfryzacji. Albowiem chęć unowocześnienia i usprawnienia procesów, która jest już wdrażana w życie powoduje mniejsze zapotrzebowanie na pracę.
Natomiast omawiając powody, dla których Bank Millennium dokonuje w pierwszym kwartale roku zwolnienia grupowe, nie należy zapominać o głównej przyczynie redukcji. W tym przypadku wynika ona bowiem z zakończonej jesienią zeszłego roku transakcji przejęcia przez Millennium Euro Banku. Część pracowników stała się po prostu niepotrzebna.
I chociaż Getin Bank tłumacząc swoje postępowanie wskazuje na takie elementy, jak optymalizacja procesów, czy też analiza zapotrzebowania kadrowego, to chodzi tu o coś więcej. Albowiem nie jest tajemnicą, że od dłuższego czasu Getin Bank nie radzi sobie najlepiej pod względem finansowym.
Dodaj komentarz