Zwolnienia grupowe także w Getin Banku

Zwolnienia grupowe także w Getin Banku

author
28 lutego 2020

Po Banku Millennium i Pekao S.A. cięcia etatów zapowiedział także i Getin Bank. Spółka, która przeprowadziła zwolnienia grupowe jesienią zeszłego roku ponownie zamierza obciąć kilkaset miejsc pracy. Do okresu tegorocznych wakacji z pracą w tym banku ma się pożegnać kolejne 250 pracowników.

W ostatnim czasie coraz więcej banków decyduje się na swoistą redukcję etatów. Na tym polu niewątpliwie przoduje Bank Pekao S.A., który zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe skutkujące pożegnaniem się z 1 200 pracownikami. W ostatnim czasie kolejny plan restrukturyzacji zaprezentował Getin Bank.

Spółka dokonała już jesienią zeszłego roku podobnego działania, a dodatkowo w tym roku do wakacji pracę straci kolejne 250 osób. Jaki jest powód, dla którego Getin Bank dokonuje kolejnych zwolnień grupowych? Bank w oficjalnej wiadomości na temat swoich planów wskazał na dwie przyczyny leżące u podstaw decyzji o zwolnieniach.

Po pierwsze, Getin Bank postanowił zdecydować się na zwolnienia grupowe ze względu na konieczność optymalizacji działań operacyjnych. Z drugiej zaś strony spółka potrzebuje przeprowadzenia analizy swoich potrzeb kadrowych, by móc podjąć decyzję o kierunku dalszego rozwoju.

Zwolnienia grupowe w Getin Banku regularnie od kilku lat

Jak poinformował bank w publikacji na temat swoich planów co do restrukturyzacji zatrudnienia, okres zwolnień rozpocznie się już w najbliższych miesiącach i ma zakończyć się jeszcze przed letnimi wakacjami. Warto wspomnieć w tym miejscu, iż nie jest to pierwsza taka  decyzja w najnowszej historii banku.

Albowiem zaledwie jesienią zeszłego roku spółka ogłosiła, iż zamierza zwolnić 320 pracowników. Podobne zwolnienia grupowe wystąpiły także w roku 2018, gdy zwolniono 150 osób oraz w 2016 roku, gdy redukcja objęła aż 720 etatów. Doprowadziło to do zmniejszenia liczebności kadry pracowniczej do poziomu 4 350 miejsc.

Co więcej, podobne plany ogłosiły także Bank Millennium na początku bieżącego roku oraz Bank Pekao S.A. zaledwie w zeszłym tygodniu. Oba z tych banków zamierzają zwolnić odpowiednio 260 i 1 200 pracowników. W każdym przypadku przyczyny zwolnień są nieco inne, jednak najważniejsza z nich wynika niestety z postępu technologicznego.

Zwolnienia grupowe w bankach – dlaczego tną etaty?

W przypadku Banku Pekao S.A., który zamierza do końca roku zredukować zatrudnienie o 1,2 tys. etatów, przyczyna wynika właśnie z postępującej cyfryzacji. Albowiem chęć unowocześnienia i usprawnienia procesów, która jest już wdrażana w życie powoduje mniejsze zapotrzebowanie na pracę.

Natomiast omawiając powody, dla których Bank Millennium dokonuje w pierwszym kwartale roku zwolnienia grupowe, nie należy zapominać o głównej przyczynie redukcji. W tym przypadku wynika ona bowiem z zakończonej jesienią zeszłego roku transakcji przejęcia przez Millennium Euro Banku. Część pracowników stała się po prostu niepotrzebna.

I chociaż Getin Bank tłumacząc swoje postępowanie wskazuje na takie elementy, jak optymalizacja procesów, czy też analiza zapotrzebowania kadrowego, to chodzi tu o coś więcej. Albowiem nie jest tajemnicą, że od dłuższego czasu Getin Bank nie radzi sobie najlepiej pod względem finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Prestiżowe nagrody dla polskiego startupu
Bez kategorii
author
16 maja 2019

Prestiżowe nagrody dla polskiego startupu

mBank placówki w Puławach
Oddziały
author
01 czerwca 2019

mBank placówki w Puławach

Nagroda przedsiębiorców dla Provident Polska
Wpisy
author
16 stycznia 2018

Nagroda przedsiębiorców dla Provident Polska

Średnia długość życia Polaków to 74 lata
Aktualności
author
16 sierpnia 2018

Średnia długość życia Polaków to 74 lata

BNP Paribas aktualizuje aplikację mobilną
Bez kategorii
author
20 czerwca 2020

BNP Paribas aktualizuje aplikację mobilną