Zwrot biletu PKP – jak to zrobić?

Zwrot biletu PKP – jak to zrobić?

author
27 lutego 2021

Zakupiony bilet na pociąg nie zawsze udaje nam się wykorzystać – czasem po prostu zmieniamy plany, czasem pociąg nie przyjeżdża na czas i nie możemy już z niego skorzystać, a czasem po prostu nie zdążamy dojść na peron o odpowiedniej godzinie. Niezależnie od powodu, bilet zawsze możemy próbować zwrócić. Jak to zrobić? Sprawdź wszystkie możliwe sposoby.

Jak zwrócić bilet w PKP?

Sama myśl o konieczności zwrotu biletu w większości z nas wywołuje niepokój – jak zwrócić bilet, czy zrobić to w kasie, czy gdzieś indziej, co, jeżeli kasa na dworcu jest nieczynna i czy w ogóle uzyskamy zwrot w pełnej kwocie, czy tylko częściowy. Postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule na wszystkie te pytania, które może stawiać sobie podróżny.

Na samym początku warto podkreślić, że zawsze możemy zwrócić niewykorzystany bilet PKP. Nie ma znaczenia, czy jest to bilet kupiony stacjonarnie, czy przez Internet – zwrócić możemy każdy bilet. Inny będzie jedynie sposób dokonywania zwrotu. Przy zwrotach obowiązuje jednak dużo dodatkowych zasad, które trudno opisać w jednym zdaniu, dlatego poniżej rozpisujemy każdą sytuację dotyczącą zwrotu z osobna. Na samym początku zamieszczamy jednak skrót zasad dotyczących zwracania biletów PKP.

Zwrot biletu PKP w kasie

Pierwszą myślą, którą ma większość z nas chcących zwrócić bilet, jest zwrot go tam, gdzie go kupiliśmy. Jeżeli zakupiliśmy bilet w kasie, chcemy zwrócić go w kasie – i to bardzo dobra droga. Właśnie kasa jest odpowiednim miejscem do zwrotu zwykłego biletu papierowego.

Co ważne – bilet możemy zwrócić w dowolnej kasie w całej Polsce, nie tylko w tej kasie, w której bilet został kupiony. To wiele ułatwia, ponieważ czasem kupujemy bilet będąc w trasie i martwimy się potem, że ewentualnego zwrotu będziemy mogli dokonać jedynie w tym miejscu, w którym go zakupiliśmy. Na szczęście nie musimy nigdzie specjalnie wracać. Do zwrotu biletu możemy wybrać taką kasę, do której mamy po prostu najbliżej.

Niestety, jeżeli zwracamy bilet, nie otrzymamy 100% kwoty, którą na niego wydaliśmy. PKP od każdego zwrotu dokonuje potrącenia 10% zapłaconej kwoty, a więc nasz zwrot wyniesie jedynie 90% tego kosztu, który ponieśliśmy, kupując bilet. Zwrot środków otrzymamy natychmiastowo.


Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 


Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 


Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Zwrot biletu PKP online

Zwrotu biletu możemy dokonać również internetowo – ta opcja dotyczy tylko biletów, które zostały zakupione przez Internet. Bilety zakupione stacjonarnie musimy zwracać stacjonarnie, w kasach biletowych. Sposób zwrotu zależy od tego, jak kupiliśmy bilet. Opcje są bowiem dwie – kupno bez rejestracji albo kupno z założonym kontem na stronie PKP.

1) Zwrot biletu PKP bez rejestracji

Jeżeli nie mamy zarejestrowanego konta w PKP i kupiliśmy bilet bez rejestracji, do swojego panelu przejdziemy wyłącznie poprzez kliknięcie w link, który dostaliśmy przy zakupie na nasz e-mail. System umożliwi nam zalogowanie się do panelu, w którym będziemy mogli zarządzać biletem. Po kliknięciu w link musimy jedynie wprowadzić numer biletu i automatycznie strona przeniesie nas do panelu zarządzania biletem. Jeżeli już z powodzeniem się zalogujemy, musimy:

1. Wejść w zakładkę “Opłacone”.
2. Wybrać bilet, który chcemy zwrócić.
3. Kliknąć “Zrezygnuj”.
4. Potwierdzić naszą decyzję.

2) Zwrot biletu PKP z kontem na stronie

Jeżeli mamy konto na stronie PKP, od razu logujemy się do swojego panelu i podobnie, jak w opcji bez rejestracji, kolejno:

1. Wchodzimy w zakładkę “Opłacone”.
2. Wybieramy bilet, który chcemy zwrócić.
3. Klikamy “Zrezygnuj”.
4. Potwierdzamy naszą decyzję.

Zwrot środków w obu przypadkach nie będzie jednak natychmiastowy. Niezależnie od tego, czy mamy konto na stronie PKP, czy nie mamy, zwrot przyjdzie do nas dopiero po 30 dniach od dnia, w którym anulowaliśmy bilet. Kwota zwrotu będzie pomniejszona o 10% względem tego, ile zapłaciliśmy za bilet.

Zwrot biletu internetowego na PKP w kasie

Zwrot biletu zakupionego przez Internet w zwykłej kasie na dworcu jest możliwy, ale nie jest najprostszy. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zwrotu nie dokonamy w pierwszej lepszej kasie. Musimy znaleźć kasę PKP Intercity. Takie kasy nie są niestety dostępne na wszystkich dworcach w Polsce.

Listę kas PKP Intercity możemy znaleźć w specjalnej wyszukiwarce. Dostępna jest ona pod adresem: https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/kup-bilet/wyszukiwarka-kas-i-biletomatow.html. By z niej skorzystać, wystarczy wprowadzić nazwę miejscowości, która nas interesuje i kliknąć “szukaj”.

Lista kas, w których będziemy mogli zwrócić bilet zakupiony internetowo, wyświetli się automatycznie wraz ze wszystkimi adresami dworców oraz godzinami otwarcia danej kasy.

PKP wymiana biletu

Zamiast zwracać bilet, możemy również dokonać jego wymiany. Jest to dobry sposób dla tych, którzy nie chcą stracić tych 10%, które normalnie są potrącane przy zwrocie biletu. Jeżeli bowiem wymieniamy bilet, 10% nie zostanie nam potrącone. W przypadku, kiedy bilet będzie droższy, będziemy musieli natomiast dopłacić.

Zwrot niewykorzystanego biletu PKP

Niewykorzystane – zarówno w całości, jak i w części – bilety można oczywiście zwrócić również po fakcie (po odjeździe pociągu). Zawsze od zwrotu niewykorzystanego biletu potrącane jest odstępne. W przypadku biletów POLREGIO jest to, jak już wskazywaliśmy, 10% odstępnego, a w przypadku biletów PKP Intercity – od 5 do 20% odstępnego.

Zwrot biletu PKP – ile procent?

Właściwie nie mamy szans na to, by uzyskać 100% zwrotu kwoty, którą wydaliśmy na bilet, nieważne, jak wcześnie go zwracamy. Maksymalnie możemy uzyskać 90% zwrotu  – taki procent obowiązuje w przypadku zwrotu biletu POLREGIO. Jedyną szansą na uniknięcie tego potrącenia jest to, że zamiast zwrócić, po prostu wymienimy bilet.

Jeszcze mniejszy zwrot możemy uzyskać, jeżeli zwrócimy bilet PKP Intercity. Jak czytamy w regulaminie zwrotów:

"

Zwrotu należności za bilet na przejazd/przewóz kasa biletowa dokonuje po potrąceniu:

1)  5% tytułem odstępnego – jeżeli rezygnacji z przejazdu dokonano najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wyjazdu wskazany na bilecie,

2)  10% tytułem odstępnego – jeżeli rezygnacji z przejazdu dokonano w dniu wyjazdu, najpóźniej do 30 minut przed wskazaną na bilecie godziną rozpoczęcia terminu jego ważności,

3)  20% tytułem odstępnego – jeżeli rezygnacji z przejazdu dokonano przed upływem terminu ważności biletu ale później niż na 30 minut przed wskazaną na bilecie godziną rozpoczęcia tego terminu,

z zastrzeżeniem postanowień ust. 6, 12 i 13. Na potrąconą kwotę odstępnego, na życzenie Podróżnego, kasa biletowa wystawia notę księgową.

Zwrot biletu PKP – ile czasu?

Bezproblemowego zwrotu biletu za przejazd, który jeszcze się nie odbył, możemy dokonać najpóźniej na 15 przed odjazdem danego pociągu. Jeżeli chcemy dokonać zwrotu biletu na przejazd, który już trwa lub już się zakończył, również możemy się o to ubiegać, ale musimy najpierw uzyskać odpowiednie poświadczenie biletu.

Poświadczenie takie wystawione może zostać w punkcie odprawy na jednej ze stacji miejscowości wyjazdu lub nabycia biletu albo przez pracownika drużyny konduktorskiej. Jeżeli poświadczenie wystawia konduktor, musi ono przyjąć zapis: „Rezygnacja z przejazdu od stacji …… do stacji przeznaczenia, zgłoszona w poc. nr …… dnia …..”. Jeżeli natomiast poświadczenie chcemy uzyskać w punkcie odprawy, powinno ono wyglądać następująco: „W dniu ……. o godz. …… zgłoszono rezygnację z przejazdu od stacji …… do stacji przeznaczenia”.

Na zwrot niewykorzystanego biletu mamy 3 miesiące od daty przejazdu, na który bilet ten był wykupiony.

Kiedy dostaniemy pieniądze za zwrot biletu PKP?

Jak już wcześniej wskazaliśmy, pieniądze na zwrot biletu PKP otrzymamy natychmiastowo tylko w przypadku zwrotu biletu w kasie stacjonarnej na dworcu kolejowym. Jeżeli będziemy zwracać bilet przez Internet, niestety na pieniądze będziemy czekać nawet 30 dni od momentu dokonania zwrotu biletu.


Źródła:

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/

https://polregio.pl/media/12667/regulamin-przewozu-rpr-obowiazujacy-od-09-06-2019-r.pdf

https://www.intercity.pl/pl/dokumenty/Przepisy%20i%20taryfy/17%20z%208.%20zmianą.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Tańsze kredyty w mBanku
Wpisy
author
06 kwietnia 2016

Tańsze kredyty w mBanku

PKO BP na jesiennych targach pracy
Bez kategorii
author
11 października 2019

PKO BP na jesiennych targach pracy

Promocja: „Zyskaj do 120 zł za pensje” w ING Banku Śląskim
Bez kategorii
author
27 października 2019

Promocja: „Zyskaj do 120 zł za pensje” w ING Banku Śląskim

Wartość aktywów PKO TFI przekroczyła 36 mld zł
Bez kategorii
author
20 lutego 2021

Wartość aktywów PKO TFI przekroczyła 36 mld zł

Biuro paszportowe w Pile
Biura paszportowe
author
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Pile

PKO BP w Goleniowie
Oddziały
author
06 sierpnia 2019

PKO BP w Goleniowie