12 listopada – kto będzie musiał pracować?

12 listopada – kto będzie musiał pracować?

author
25 października 2018
11 listopada przypada w tym roku w niedzielę, w dodatku w niedzielę wolną od handlu, a zatem dodatkowe wolne z racji dnia świątecznego po prostu przepada. PiS w drodze wyjątku ustanawia w tym roku dodatkowe święto narodowe - 12 listopada. Kto będzie miał wolne, a kto będzie pracował w poniedziałek po święcie? 

Powodem do wprowadzenia dodatkowego święta narodowego dzień po święcie odzyskania niepodległości jest oczywiście to, że wolnego dnia przypadającego w niedzielę nikt nie będzie miał szansy odczuć. Rok 2018 jest o tyle wyjątkowy, że obchodzimy w nim stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

dzień tygodnia: poniedziałek
święto narodowe: tak
rok obowiązywania: tylko 2018
wolne od pracy: dla niektórych grup zawodowych
okazja: stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę
nazwa: Święto Narodowe z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

KTO PRACUJE, A KTO MA WOLNE?

12 listopada nie będzie typowym wolnym dniem – zgodnie z ustawą do pracy nie będą musiały iść tylko określone grupy zawodowe. Jedna z najbardziej zainteresowanych dniem wolnym grup zawodowych – sprzedawcy i kasjerzy – na wolne liczyć nie może.

W projekcie ustawy wskazano jasno, że wprowadzenie wolnego dnia w poniedziałek nie ma nic wspólnego z zasadami, które obowiązują w niedziele wolne od handlu: „W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”.

W trybie normalnym będą zatem udzielane wszystkie świadczenia zdrowotne, ponieważ nagłe wprowadzenie dnia wolnego skutkowałoby anulowaniem terminu wszystkich zaplanowanych na ten dzień operacji i zabiegów. W poniedziałek skorzystamy zatem bez przeszkód ze szpitali i przychodni. 

Czynne normalnie będą także wszystkie sklepy, galerie handlowe, a także apteki. Funkcjonować bez zmian będą również wszystkie placówki służb mundurowych. Nie zmienią się także rozkłady transportu publicznego, ponieważ wszystkie osoby obsługujące środki transportu będą pracować w normalnym trybie dnia roboczego.

Zamknięte będą natomiast wszystkie urzędy i sądy, a zatem problem będą miały osoby, które na 12 listopada mają wyznaczony termin rozprawy sądowej.

O wprowadzeniu ustawy 

Beata Mazurek, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, o pomyśle wprowadzenia dodatkowego dnia świątecznego mówiła tak: „Mamy wyjątkowy rok, przypomnę, że to jest święto jednorazowe i dla uczczenia tak okrągłej rocznicy, myślę, że warto się nad tym projektem pochylić”

Projekt ustawy przyjął Sejm VIII kadencji w nocy 23 października 2018 roku. Po pierwszym czytaniu, mimo zdecydowanego sprzeciwu opozycji, wniosek o odrzucenie ustawy nie został przyjęty. Potem trzy razy wprowadzano poprawki do ustawy i wreszcie projekt został przyjęty – 233 posłów było za, 105 przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Racibórz
Oddziały
author
19 lipca 2021

Santander Consumer Bank Racibórz

PKO BP w Drezdenku
Oddziały
author
14 sierpnia 2019

PKO BP w Drezdenku

USA już z usługami od Revolut
Bez kategorii
author
25 marca 2020

USA już z usługami od Revolut

Google Pay w Credit Agricole
Bez kategorii
author
14 lutego 2019

Google Pay w Credit Agricole

Lokata 3,5% od mBanku
Wpisy
author
01 października 2016

Lokata 3,5% od mBanku

PKO BP w Sompolnie
Oddziały
author
03 października 2019

PKO BP w Sompolnie