Polacy zapłacili już BLIK-iem około 40 mln razy

Polacy zapłacili już BLIK-iem około 40 mln razy

author
Alicja Uzarowicz
16 maja 2019

Z najnowszych danych Polskiego Standardu Płatności (PSP), czyli operatora BLIK-a, wynika, że ilość transakcji zrealizowanych tą metodą wzrosła do 40 mln w pierwszym kwartale. Jest to duży wzrost – w tym samym okresie zeszłego roku było to 14 mln. Najczęściej Polacy używają BLIK-a do płatności internetowych.

Polski Standard Płatności (PSP) poinformował, iż odnotowany został wzrost transakcji dokonanych z użyciem coraz popularniejszego BLIK-a. Ilość tego typu płatności w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku to 40 milionów. Największą popularnością cieszy się kanał płatności przez Internet – prawie 30 milionów transakcji.

"

Pierwszy kwartał 2019 roku to kolejny rekord BLIK-a – 40 mln wykonanych transakcji w systemie płatności mobilnych. BLIK-iem w Internecie zrealizowano niespełna 30 mln transakcji, w ATM, czyli bankomatach to 4,7 mln, niecałe 3 mln transakcji dokonano w kanale płatności naziemnych, sklepowych.

– powiedział Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Kiedy operator zauważył największy wzrost tego typu płatności? W odniesieniu do transakcji internetowych najpopularniejszym okresem jest zawsze czwarty kwartał roku, kiedy są Święta Bożego Narodzenia. Następujący po nim pierwszy kwartał charakteryzują trochę słabsze wyniki.

Jak radzi sobie BLIK?

Początek roku 2019 jest dla BLIK-a jednak pasmem sukcesów. Procentowy wzrost w pierwszym kwartale wyniósł bowiem 184 proc. Porównując ten wzrost do sytuacji z roku poprzedniego różnica stanowi 400 proc, czyli wzrost do poziomu prawie 3 mln transakcji. W pierwszym kwartale 2018 r. było to tylko około 560 tys. transakcji.

P2P (z ang. Phone 2 Phone) są to przelewy, które umożliwia BLIK na numer telefonu odbiorcy. Jeżeli odbiorca transferu środków także korzysta z BLIK-a, środki pojawiają się na koncie natychmiastowo, także w weekendy. Jest to niewątpliwie przełomowa metoda dokonywania transakcji płatniczych.

Wzrost w ilości tych transakcji wyniósł 247 proc. względem pierwszego kwartału 2018 r. Liczbowo jest to 2,6 mln transakcji do 750 tys. z roku poprzedniego. Prezes Polskiego Standardu Płatności wskazuje, że nie jest to koniec ulepszeń, które zamierzają wprowadzać kolejne banki.

Popularność BLIK-a rośnie z dnia na dzień

Biorąc pod uwagę pierwsze kwartały roku bieżącego i zeszłego, można z łatwością zauważyć jak bardzo popularny stał się BLIK wśród Polaków. W 2018 r. ilość dziennie realizowanych transakcji z wykorzystaniem kodu BLIK wynosiła 158 tys. Zgodnie z aktualnymi danymi jest to już 443 tys. płatności tego rodzaju każdego dnia.

W roku 2019 doszło także do pobicia rekordu ilości transakcji jednego dnia. Ilość zrealizowanych płatności BLIK-iem tego dnia wyniosła prawie 600 tys. Lwią część tych dziennych transakcji stanowią płatności przez Internet – średnio 331 tys. dziennie. Kolejne 52 tys. transakcji stanowią wypłaty z bankomatów.

29 tys. przelewów każdego dnia dokonują Polacy na numer telefonu. A 31 tys. płatności średnio dokonywanych jest z użyciem terminali płatniczych w sklepach. Spółka PSP dokłada wszelkich starań, aby rynek BLIK-a rozciągnąć również na klientów banków spółdzielczych.

Jakie cele stawia sobie operator BLIK-a?

"

Naszą ambicją na ten rok jest to, aby co drugi zakup w sieci był opłacany BLIK-iem. Jesteśmy na dobrej drodze, aby to osiągnąć

– mówi prezes Polskiego Standardu Płatności.

Polski Standard Płatności jest spółką, której udziałowcami jest sześć polskich banków. W tej połączonej bankowej inicjatywie czynny udział biorą: Alior Bank, Santander Bank, mBank, Millenium Bank, PKO Bank Polski i ING Bank Śląski.

Z usługi BLIK, poza wymienionymi powyżej instytucjami, korzystać mogą również klienci: Inteligo, Raiffeisen Banku, Orange Finanse, T-Mobile Usługi Finansowe, Credit Agricole oraz Getin Noble Banku i BGŻ BNP Paribas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ranking darmowych pożyczek – lipiec 2016
Wpisy
autor wpisu
iwonanowak
02 lipca 2016

Ranking darmowych pożyczek – lipiec 2016

Opaska płatnicza Mastercard – co to jest, jak działa
Bez kategorii
author
Tomasz Jurczak
11 kwietnia 2019

Opaska płatnicza Mastercard – co to jest, jak działa

Kredyt hipoteczny Strzelin
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Strzelin

Santander Bank Polska w Białymstoku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
24 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Białymstoku

Bank Spółdzielczy w Biszczy sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
12 września 2019

Bank Spółdzielczy w Biszczy sesje przychodzące i wychodzące

Identyfikator komornika sądowego
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2018

Identyfikator komornika sądowego

Porównaj