Powstanie Agencja Badań Medycznych?
Aż 7,2 mld złotych przez najbliższe 10 lat na Agencję Badań Medycznych – to najnowsza propozycja Ministerstwa Zdrowia. Czym miałaby się zająć nowa jednostka? Odpowiedź na to i na wiele innych pytań znajdziecie w naszym dzisiejszym artykule.
Odpowiedzialnym za projekt ustawy o utworzeniu Agencji Badań Medycznych jest Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Rząd uznał, że utworzenie ABM jest konieczne ze względu na potrzebę zapewnienia instytucjonalnej pomocy w finansowaniu analiz i badań naukowych służących ochronie zdrowia. Powstanie Agencji Badań Medycznych ma zagwarantować rozwój nauk medycznych i nauk o zdrowiu, a także wpłynąć korzystnie na poziom innowacyjności polskiej medycyny.
Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Kredytów online – do 300 tys. złotych
Pożyczek na dowód – bez zaświadczeń od pracodawcy
Czym zajmie się Agencja Badań Medycznych?
Agencja zajmie się pozyskiwaniem środków na rozwój badań z dziedziny nauk medycznych, a także nauk o zdrowiu i technologiach medycznych. Oznacza to, że z pomocy finansowej będą mogły skorzystać te jednostki, które swoimi badaniami będą chciały przyczynić się do lepszego zarządzania opieką zdrowotną na podstawie dowodów naukowych.
Sprawdź nasz ranking najlepszych kredytów na leczenie: https://www.zadluzenia.com/kredyty-pozyczki-na-leczenie/
Agencja wesprze zatem na przykład niekomercyjne badania kliniczne dotyczące analizy produkcji produktów leczniczych w różnych fazach, badania związane z wyrobami medycznymi i procesami medycznymi, a także szerzej zakrojone działania, takie jak interwencje epidemiologiczne.
Na pomoc ABM będą mogły liczyć także jednostki, które wykonują analizy i modelowania różnych publicznych zbiorów danych (oczywiście takich, które są wykorzystywane w ochronie zdrowia).
Czy NFZ już nie wystarcza?
Ministerstwo Zdrowia jest zdania, że finansowanie systemu ochrony zdrowia nie może ograniczać się tylko do wypłacania świadczeń opieki zdrowotnej i do zapewniania obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego. Wdrażanie innowacji jest niezbędne do tego, by stale świadczyć usługi zdrowotne na najwyższym poziomie.
Agencja Badań Medycznych ma zatem zadbać o to, by usługi były nie tyle świadczone, ale stale ulepszanie. Wzrost jakości ma nie dotyczyć jedynie samego procesu leczenia pacjenta, ale także technologii medycznych, produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Wyższa jakość może przełożyć się na efektowność. Według resortu sposobem na sukces jest właśnie przeznaczenie środków finansowych na badania.
Za granicą już to mają…
Teoretycznie rozwiązania technologiczne można zaczerpnąć od systemów zagranicznych, jednakże rząd nie chce postawić na takie rozwiązanie. Resort jest zdania, że rozwiązania importowane albo wręcz wykupowane od dostawców zagranicznych nie prowadzą do zwiększenia efektywności i że jedynym sposobem na uratowanie sytuacji jest wyznaczenie własnego kierunku badań.
Jako najważniejsze dla wzrostu poziomu innowacyjności w służbie zdrowia ministerstwo wskazuje te badania kliniczne, które warunkują produkcję nowych leków i innych wyrobów medycznych. Drugie istotne z punktu widzenia rozwoju krajowej medycyny są badania wtórne (niekomercyjne), czyli te, które mają na celu sprawdzenie skuteczności wdrażanych technologii medycznych i wyrobów leczniczych.
Naprawdę nie ma skąd wziąć pieniędzy?
Otóż jest – badania naukowe (w tym medyczne) są obecnie finansowane przez dwa źródła:
- Narodowe Centrum Nauki,
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W czym zatem problem? Rząd twiedzi, że finansowanie z tych instytucji obejmuje przede wszystkim badania podstawowe i różne prace badawczo-rozwojowe, w których medycyna nie jest na pierwszym miejscu.
Utworzenie Agencji Badań Medycznych jest zatem motywowane chęcią wypełnienia luki w systemie, który odpowiednich środków na finansowanie badań medycznych nie zapewnia. Póki co środki rozdzielane są nieproporcjonalnie i zdaniem rządu środków brakuje głównie na finansowanie badań klinicznych, epidemiologicznych, populacyjnych, a także badań, które dotyczą procesów zarządzania, optymalizacji i rozwoju polskiego systemu ochrony zdrowia.
Kto otrzyma pieniądze?
Projekt ustawy zakłada, że najlepsze pomysły będą wyłaniane i nagradzane środkami finansowymi na zasadzie konkursu. Poza tym podmioty będą także mogły działać z finansowaniem i na zlecenie Agencji Badań Medycznych – pieniądze będą przeznaczane na badania naukowe w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz badania w zakresie zarządzania systemem ochrony zdrowia i wdrażanymi do niego innowacjami.
Agencja Badań Medycznych poza przydzielaniem środków będzie mogła także wydawać opinie i ekspertyzy w dziedzinie nauk medycznych wobec różnych podmiotów administracji publicznej. Ostatnim określonym w projekcie ustawy zadaniem ABM jest dbanie o współpracę międzynarodową w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Wszystkie komentarze
niech dadzą młodym i studijącym szanse na zmienianie nauki a sami niech sie zajmą sluzba zdrowia!!! kolejki na kilka lat, do rodzinnego nawet sie czeka tydzien juz teraz!!! to jest niepowazne! a oni sie bedą bawić w wielkich odkrywców ... kasa w błoto a sa,i starszy pisowcy pewnie siądą za sterami agencji
Dodaj komentarz