Agencja Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB w Polsce
Z raportu agencji ratingowej Fitch wynika, że podwyższyła ona prognozę tempa wzrostu Produktu Krajowego Brutto w Polsce. Instytucja prognozuje, że PKB w roku bieżącym wzrośnie z 3,8% do 4%, natomiast w roku 2020 z 3% do 3,5%.
Wszystko za sprawną „piątki Kaczyńskiego” i wypłaceniem w niej emerytom i rencistom trzynastej emerytury oraz rozszerzeniem Programu Rodzina 500+.
Agencja Fitch w swoim raporcie napisała: „Podwyższyliśmy nasze prognozy wzrostu, pomimo naszych nieco gorszych poglądów na gospodarkę eurozony, z uwagi na przedwyborczą stymulację fiskalną o wartości ok. 2 proc. PKB.”.
Wzrost PKB
Agencja twierdzi, że konsumpcje znacznie podbiją właśnie trzynasta emerytura oraz 500+ na pierwsze dziecko. Te świadczenia częściowo skompensują wzrost importu, który przewiduje instytucja ratingowa.
„Wpływ proponowanych zmian w opodatkowaniu jest mniej klarowny, jednak będą one wspierać wzrost gospodarczy” – pisano dalej w raporcie.
Dodatkowo zrewidowaniu uległy również prognozy dotyczące ścieżek stóp procentowych i do końca 2020 roku ich poziom nie powinien ulec zmianie. Takowe wnioski płyną głownie dlatego, że obecnie w Polsce presja inflacyjna jest na niskim poziomie. Warto wiedzieć, że analitycy agencji Fitch obniżyli prognozy inflacji w Polsce na bieżący rok z 2,7% do 1,7%. Prognozy wynikają ze stabilizacji regulowanych cen energii oraz niskiej transmisji wzrostu płac na inflację. Drugim czynnikiem jest zmiana prognoz dla ścieżek stóp procentowych w strefie euro.
Brak danych odnośnie do deficytu
Agencja Fitch nie przedstawiła nowych prognoz odnoszących się do wskaźników fiskalnych. Instytucja podawała w styczniu tego roku, że prognozy dotyczące deficytu sektora finansów publicznych na bieżący rok wynoszą 1,7%, natomiast na rok następny 2,3% PKB.
Ponadto na początku marca 2019 roku agencja oceniła, że jeżeli dojdzie do braku działań kompensujących wzrost wydatków, a także przy możliwym spowolnieniu wzrostu dochodów budżetowych w naszym kraju może dojść do tego, że w przyszłym roku deficyt sektora finansów publicznych wyniesie około 3%. Poziom ten oznacza unijne kryterium procedury nadmiernego deficytu.
„Nowy pakiet stymulacyjny zmienia nastawienie fiskalne w kierunku bardziej ekspansywnego, choć natychmiastowy wpływ na deficyt może być niewielki. Średnioterminowa trajektoria fiskalna pozostaje istotnym czynnikiem dla ratingu, zwłaszcza że korzyści od strony dochodowej płynące z silnego wzrostu gospodarczego zaczną maleć” – dodano w raporcie.
Wspomniany wyżej plan stymulacji można wdrożyć za pomocą realokacji wydatków, która byłaby zgoda ze stabilizującą regułą wydatkową zakotwiczającą politykę fiskalną w ostatnich latach.
Ocena dla Polski
Agencja Fitch informowała także, że może przedsięwziąć negatywne działania w zakresie ratingu Polski, jeżeli na horyzoncie pojawią się oznaki osłabnięcia unijnego kryterium deficytu sektora finansów publicznych na poziomie 3% PKB jako kotwicy fiskalnej. Drugim działaniem mającym wpływ na negatywną ocenę ratingu może być też nieustabilizowanie długu publicznego w odniesieniu do PKB.
Należy również wspomnieć, że Fitch przyznał Polsce ocenę „A-” w odniesieniu do wiarygodności kredytowej naszego kraju. Dodatkowo przyznano nam perspektywę stabilną. Kolejny przegląd ratingu Polski przez agencję ratingową Fitch zaplanowano na 29 marca 2019 roku.
Dodaj komentarz