Druga edycja akceleratora Alior Banku

Druga edycja akceleratora Alior Banku

author
Patryk Byczek
06 marca 2019

Rekrutacja do drugiej edycji akceleratora rozpoczęła się. Tegoroczny program RBL_START poszukuje rozwiązań z wielu sektorów, a na zakwalifikowani Uczestnicy mogą skorzystać z szansy na finansowanie oraz wdrożenie własnych rozwiązań w PZU lub Alior Banku.

Alior Bank poszukuje w tym roku rozwiązań z zakresu:

wspierania lojalności Klientów,
bezpieczeństwa,
oferowania usług finansowych w kanałach dystrybucji, które do tej pory były niezagospodarowane,
analizy danych.

Edycje programu RBL_START

Podczas pierwszej edycji programu Alior Bank skupił się przede wszystkim na rozwiązaniach dotyczących bankowości otwartej. Wówczas w zmaganiach brało udział stu aplikantów z całego globu, natomiast tylko wybranych ośmiu ukończyło program akceleracyjny, który trwał piętnaście tygodni. Efektem tego są trwające po dziś dzień prace nad projektami pilotażowymi. Dodatkowo w jeden ze start-upów, PayPo, Alior Bank zainwestował 4 000 000 złotych.

Druga edycja jest o wiele bardziej złożona, ponieważ w programie RBL_START rozszerzono obszar poszukiwań. Akcelerator nastawia się na poszukiwania rozwiązań pozwalających uzyskać dane i informacje z różnych źródeł oraz analizować te dane uwzględniając przy tym analizę predykcyjną.
Ponadto RBL_START koncentruje się również na usługach pozwalających zwiększyć lojalność oraz zaangażowanie Klientów. Ponadto chętne do zgłoszenia udziału start-upy powinny wiedzieć, żę bank nie zamyka się wyłącznie na tradycyjne kanały dystrybucji. Alior Bank rozważy każdą propozycję dystrybucji, która do tej pory nie została jeszcze wykorzystana. Do wzięcia udziałi w programie zachęca się również firmy działające w obszarze bezpieczeństwa i weryfikacji tożsamości.

Jakich firm potrzebuje program

RBL_START chce znaleźć firmy, które swoimi rozwiązaniami trafiają w obszary wskazane przez PZU lub Alior Bank w warunkach rekrutacji. Dodatkowo firmy powinny mieć przygotowane conajmniej MVP własnego produktu. Do programu mogą zgłaszać się start-upy z całego świata. Jednakże warunkiem jest uczestniczenie założycieli firm w akceleratorze w Warszawie.

Jako PZU jesteśmy partnerem drugiej edycji akceleratora start-upów RBL_Start. Jest to dla nas bardzo cenne doświadczenie, przybliżające do świata startupów i nowoczesnych technologii. W ramach PZU każdego roku realizujemy kilkanaście pilotaży we współpracy ze startupami, a akcelerator RBL_START jest bardzo ważnym źródłem nawiązywania takich relacji. Mamy nadzieję, że druga edycja programu umożliwi poznanie zespołów, z którymi nawiążemy trwałą i korzystną dla obu stron współpracę. W ramach akceleratora RBL_START szczególnie zależy nam na poznaniu startupów z obszaru szeroko rozumianej branży finansowej i open banking. Jesteśmy również otwarci na startupy z trzech głównych obszarów poszukiwań innowacji w PZU – a więc z obszaru wykorzystania dużych zbiorów danych (big data), cyfryzacji procesów oraz nowych interakcji z klientami, w tym w kanale digital” – mówił Dyrektor Zarządzający do spraw Kanałów Cyfrowych i CRM w PZU, Bartek Kwieciński.

Tworzenie nowych produktów i finansowanie

Alior Bank pragnie tworzyć ze start-upami całkiem nowe produkty. Indywidualny program akceleracyjny daje możliwość budowania współpracy przynoszącej korzyść zarówno dla banku, jak i firm zaangażowanych w program.

Zakwalifikowane start-upy będą miały możliwość zweryfikowania modelu biznesowego wraz z ekspertami z PZU oraz Alior Banku. Organizator pozwoli także Uczestnikom na przygotowanie business case’ów z partnerami, którymi, między innymi, są aktualnie:

Microsoft,
IBM,
kancelaria prawna Linklaters.

W najbliższym czasie do składu dołączą kolejne firmy. Firmy uczestniczące w programie będą mogły przetestować własne pomysły na Klientach, działając przy tym na oferowanych przez Alior Bank możliwościach. Rozwiązania programowa w razie potrzeby będą weryfikowane pod kątem prawnym oraz otrzymają dostęp do piaskownicy regulacyjnej KNF.

Udział w programie jest również szansą dla start-upów za uzyskanie finansowania. Zespół RBL_VC prześwietli każdą firmę oraz oceni jej potencjał inwestycyjny, dając ewentualnie zielone światło do nawiązania współpracy. Przekonał się o tym start-up PayPo, w którym Alior Bank nabył 20% udziałów.


Alior Bank

Instytucję założono w 2008 roku i swoją ofertę kieruje do Klientów indywidualnych oraz biznesowych. Pod koniec 2017 roku bank odnotował 143 100 000 złotych zysku netto. Pod koniec pierwszego kwartału ubiegłego roku roku wypracowany zysk wyniósł 171 100 000 złotych. Zysk w trzecim kwartale wyniósł nieco ponad 172 900 000 złotych, co oznacza wynik niższy względem analogicznego okresu rok wcześniej. Ponad 71 370 000 000 złotych wyniosły aktywa Aliora pod koniec trzeciego kwartału 2018 roku. Według danych, w grudniu 2017 roku, Alior Bank zatrudniał 8110 osób w 905 placówkach. W 2017 roku około 4 000 000 Klientów korzystało z usług i produktów banku.


Źródło:

Alior Bank

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Stopa zastąpienia – co to jest?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
24 kwietnia 2019

Stopa zastąpienia – co to jest?

Umowa przedwstępna z kandydatem do pracy – poradnik
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
28 sierpnia 2019

Umowa przedwstępna z kandydatem do pracy – poradnik

Firmy pożyczkowe zaczynają współpracę z BIK!
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
26 stycznia 2013

Firmy pożyczkowe zaczynają współpracę z BIK!

PKO BP w Grajewie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
27 września 2019

PKO BP w Grajewie

Alior Bank w Człuchowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 lipca 2019

Alior Bank w Człuchowie

ZUS oddział w Rybniku
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 września 2019

ZUS oddział w Rybniku

Porównaj