Akredytywa – czym jest?

Akredytywa – czym jest?

autor wpisu
Julia Wierciło
31 lipca 2023

Akredytywa dokumentowa jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem w przypadku transakcji pomiędzy kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Jest stosowana w sytuacjach wymiany handlowej i zostaje zabezpieczana przez bank. Czym dokładnie jest ta umowa i czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Sprawdźmy wszystkie istotnie szczegóły dotyczące akredytywy.

Spis treści:

  1. Akredytywa - czym jest?
  2. Jak działa akredytywa?
  3. Rodzaje akredytyw
  4. Czy akredytywa jest korzystna dla wszystkich?
Zwiń spis treści

Akredytywa - czym jest?

Akredytywa to umowa zawierana przez osobę sprzedającą i kupującą. Strony te są reprezentowane przez konkretne banki. Zobowiązanie to ma formę pisemną. Na podstawie akredytywy bank osoby kupującej wypłaca określoną wcześniej kwotę osobie sprzedającej. Musi się to odbyć w ustalonym przez strony terminie. Wypłata środków może zostać zrealizowana pod warunkiem, że eksporter potwierdzi dostarczenie towaru importerowi. Aby potwierdzenie było uznane za dokonane należy dostarczyć do banku, który reprezentuje osobę kupującą odpowiednie dokumenty transportowe.

Akredytywa jest zabezpieczeniem, które pozwala zminimalizować ryzyko transakcji zwłaszcza w przypadku handlu zagranicznego.

Akredytywa musi być otwarta przez instytucję finansową taką jak bank. Po otwarciu zabezpiecza on na koncie osoby kupującej określoną wysokość środków. Następnie pieniądze są przesyłane, ale dopiero wtedy kiedy zapisy umowy zostaną spełnione. Dzięki temu strony zyskują zabezpieczenie. Importer ma pewność, że otrzyma towar, a eksporter wie, że otrzyma zapłatę za dostawę.

Jak działa akredytywa?

Aby otworzyć akredytywę należy w tym celu złożyć specjalny wniosek do banku. W zależności od kwoty, a także rzetelności obu stron bank może wyrazić zgodę na otwarcie lub odmówić usługi. Sprawdźmy jak dokładnie działa akredytywa dzieląc cały proces na poszczególne etapy.

Jak działa akredytywa?

  • złożenie wniosku do banku o otwarcie akredytywy,
  • potwierdzenie – w przypadku zgody banku osoby kupującej na akredytywę, osoba sprzedająca oraz jej bank otrzymują odpowiednie potwierdzenie. Umowa zawiera kwotę transakcji, a także termin realizacji,
  • osoba sprzedająca dostarcza zamówiony towar – w tym wypadku warto mieć na uwadze konieczność dostarczenia towaru w ustalonym terminie. Jeśli osoba kupująca nie otrzyma zamówienia na czas, bank nie ma obowiązku na wypłacenie środków,
  • przesłanie towaru musi zostać potwierdzone przez osobę sprzedającą – w tym celu należy złożyć odpowiednie dokumenty do wybranego banku,
  • wypłata środków na konto eksportera – jeśli zgodność dokumentów i transakcji zostanie potwierdzona przez bank, środki za towar zostaną przelane. Należy pamiętać, że oprócz przestrzegania terminu dostawy musimy także bardzo dokładnie wypełnić odpowiednie dokumenty. Bank ma prawo wstrzymać wypłatę środków aż do wyjaśnienia sytuacji i korekty błędów.

Bank wspomaga zarówno zleceniodawców, ale także eksporterów. Pomoc ze strony instytucji może okazać się nieoceniona, a nasza transakcja zyska odpowiednie zabezpieczenie.

Rodzaje akredytyw

Istnieją dwie główne kategorie akredytywy. Różnią się one od siebie w zależności od tego, po jakiej stronie transakcji jesteśmy aktualnie. Będą to:

  • akredytywa importowa – zwana także akredytywą własną. W tym wypadku bank otwierający jest zobowiązany do zapłaty za towar,
  • akredytywa eksportowa – jest to akredytywa obca. Bank otwierający jest wyłącznie pośrednikiem w odpowiedniej realizacji ustalonej umowy. Dokument jest sprawdzany, a następnie wysłany. W kolejnym etapie weryfikowane jest wykonanie przelewu.

Akredytywy mogą zostać podzielone także pod względem możliwości banku otwierającego.
Są to:

  • akredytywa odwołalna – bank, który otwiera akredytywę może zmieniać warunki umowy,
  • akredytywa nieodwołalna – zmiana może nastąpić wyłącznie za zgodą banku pośredniczącego.

Następny podział jest oparty o rolę banku pośredniczącego. Możemy wyróżnić następujące typy:

  • akredytywa potwierdzona – bank pośredniczący współpracuje ze stronami,
  • akredytywa niepotwierdzona – ten typ transakcji odbywa się bez pomocy banku pośredniczącego. Na taką formę decydują się zazwyczaj strony, które mają do siebie zaufanie.

Akredytywy możemy również podzielić uwzględniając sposób opłacenia zamówionego towaru. Są to:

  • akredytywa gotówkowa – po otrzymaniu przez bank wymaganych dokumentów, przelew wykonywany jest natychmiastowo,
  • akredytywa z odroczonym terminem płatności – przelew realizowany jest w określonym późniejszym czasie.

Czy akredytywa jest korzystna dla wszystkich?

Jeśli zależy nam na uczciwych transakcjach możemy śmiało stwierdzić, że to rozwiązanie jest bardzo korzystne nie tylko dla importera. Sprawdźmy jakie zalety posiada zabezpieczenie w postaci akredytywy dla obu stron transakcji.

Zalety dla importera:

  • zmniejsza ryzyko niedostarczenia towarów,
  • zapewnia terminowe dostawy,
  • umowa obliguje eksportera do wypełnienia ustalonych warunków. Oznacza to, że ryzyko otrzymania niekompletnego towaru jest znikome,
  • możliwe niższe koszty towaru ze względu na niskie ryzyko.

Zalety dla eksportera:

  • pewność otrzymania pieniędzy za wysłany towar,
  • możliwość szybkiego otrzymania zapłaty – może to pomóc w utrzymaniu płynności finansowej i brak konieczności zaciągania dodatkowych zobowiązań takich jak np. kredyt gotówkowy,
  • dzięki akredytywie może on otrzymać kredyt dla firm.

Wadą akredytywy może okazać się koszt całego procesu. Banki w Polsce pobierają duże opłaty związane z prowizją, otwarciem, sprawdzeniem dokumentów, a także sfinalizowaniem transakcji. Przed decyzją o otwarciu akredytywy należy zapoznać się ze wszystkimi możliwymi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
Dominika Sobieraj
06 grudnia 2022

ING Bank Śląski – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Kasa Stefczyka Olkusz
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 października 2020

Kasa Stefczyka Olkusz

Santander Bank Polska szuka startupów
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 marca 2019

Santander Bank Polska szuka startupów

Handlowcy skarżą się na split payment w podatkach
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 listopada 2019

Handlowcy skarżą się na split payment w podatkach

Kredyt gotówkowy Iława
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
19 maja 2022

Kredyt gotówkowy Iława

PKO BP w Łaziskach Górnych
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 sierpnia 2019

PKO BP w Łaziskach Górnych

Porównaj