Strona główna Kredyt dla firm

Kredyt dla firm

zadluzenia
Aleksandra Gościnna
27 lipca 2020

Rozwój firmy jest bardzo ważny. Czasami jednak, by rozwijać swoją działalność potrzebny jest dodatkowy zastrzyk gotówki. Podobnie dzieje się, gdy pojawiają się trudności. W takich wypadkach doskonałym rozwiązaniem jest kredyt dla firm. Kredyty to także doskonałe rozwiązanie dla firm, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku. Korzystne oprocentowanie pozwala na rozwój i spłatę zadłużenia, gdy już zaczniemy zarabiać. Banki i firmy prześcigają się z ofertami pożyczek dla przedsiębiorców, dlatego warto dokładnie przestudiować oferty, by wybrać najlepszą propozycję. Nasi specjaliści na bieżąco analizują oferty kredytów dla firm w różnych bankach, zestawiając je w przejrzyste zestawienia.

Kredyty dla firm - oferty

Spis treści:

 1. Kredyty dla firm - oferty
 2. Kto może otrzymać kredyt dla firm?
 3. Wymagania kredytu firmowego
 4. Jak otrzymać kredyt dla firm?
 5. Kredyty dla firm - dodatkowe udogodnienia
 6. Kredyty dla firm na dowolny cel
 7. Pytania i odpowiedzi
 8. Plusy i minusy kredytów dla firm
 9. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Kto może otrzymać kredyt dla firm?

O kredyt dla firm mogą w szczególności wnioskować:

– przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą,
– spółki cywilne,
– spółki jawne,- spółki partnerskie,
– spółki komandytowe,
– spółki komandytowo-akcyjne,
– spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
– spółki akcyjne (jeżeli ich właścicielami są osoby fizyczne).

Wymagania kredytu firmowego

Przede wszystkim wymaganiem kredytu firmowego jest zawsze to, by wnioskowała o niego osoba pełnoletnia, legitymująca się ważnym i własnym dowodem osobistym i będąca w pełni czynności prawnych.

Niektóre banki wymagają, by firma już funkcjonowała – Alior Bank na przykład przyjmuje wnioski firm, które mają już zakończony rok obrachunkowy obejmujący co najmniej 10 miesięcy. Idea Bank wymaga natomiast stażu prowadzenia działalności aż przez 12 miesięcy.

Ważnymi dokumentami będą:

– ostatnia deklaracja PIT 36/36L wraz z potwierdzeniem jej złożenia w US (dla tych, którzy składają taką deklarację, czyli: osób fizycznych, spółek cywilnych, spółek jawnych, spółek partnerskich),
– zaświadczenie o braku zaległości wobec ZUS i US,
– okresowe dokumenty finansowe, czyli w szczególności księga przychodów i rozchodów oraz rachunek zysków i strat.

Nie wszystkie banki oczekują jednak kompletu tych dokumentów. Idea Bank chwali się na przykład tym, że nie wymaga zaświadczeń z ZUS-u i US.

Jak otrzymać kredyt dla firm?

Proces otrzymywania kredytu dla firm w każdym miejscu wygląda nieco inaczej, ale w pewnym uproszczeniu możemy wskazać etapy właściwie dla brania kredytu firmowego.


Aby otrzymać kredyt dla firm:

1) Przeglądamy różne oferty kredytowe (np.: w takim rankingu, jak ten, który jest wskazany w naszym artykule).
2) Wybieramy ofertę, która wydaje się nam najbardziej korzystna.
3) Klikamy “złóż wniosek”.
4) Wskazujemy pożądaną kwotę pożyczki i okres spłaty.
5) Wypełniamy wniosek pożyczkowy.
6) Załączamy wszystkie wymagane dokumenty.
8) Oczekujemy na weryfikację naszego wniosku.
9) Otrzymujemy decyzję kredytową.
10) Pieniądze trafiają na nasze konto.


Decyzja kredytowa jest zazwyczaj wydawana bardzo szybko – nawet w ciągu 10 minut od wysłania wniosku. Środki finansowe najczęściej wpływają na nasze konto w następnym dniu roboczym (liczonym od dnia uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej).

Kredyty dla firm - dodatkowe udogodnienia

Przy kredytach dla firm przedsiębiorcom często proponowane są dodatkowe opcje. Idea Bank oferuje na przykład możliwość dodatkowego finansowania do kredytu (leasingu lub faktoringu). W pakiecie kredytowym w Idea Banku przedsiębiorca otrzymuje także dostęp do:

– platformy Idea Cloud z aplikacją mobilną,
Chmury Faktur, czyli platformy do wystawiania faktur.

Kredyty dla firm na dowolny cel

Kredyt dla firm jest tak naprawdę kredytem na dowolny cel. Większość tych ofert to bowiem kredyty gotówkowe, w których nikt nie wnika, na co chcemy przeznaczyć pieniądze. Nieraz we wniosku kredytowym możemy spotkać się z rubryką, w której oczekuje się od Klienta podania, na co potrzebuje pieniędzy.

Nigdy jednak zadeklarowany cel kredytu nie będzie warunkował tego, czy otrzymamy finansowanie, czy nie. Jeżeli kredytodawca oczekuje podania tego we wniosku, to robi to jedynie w celach statystycznych. Ponadto zawsze możemy w tym miejscu wpisać rzecz dowolną, nikt tak naprawdę nie sprawdzi, na co przeznaczymy pieniądze z kredytu gotówkowego.

Pytania i odpowiedzi

1. Jaka jest maksymalna kwota kredytu dla firm?

Maksymalna kwota kredytu to aż 3 miliony złotych. Taką kwotę oferuje na przykład Alior Bank (dla małych i średnich firm). Nest Bank oferuje firmom maksymalnie 550 000 zł, a Idea Bank do 400 000 zł w ramach kredytu obrotowego bez zabezpieczeń.


2. W ile czasu pieniądze są na koncie?

Wypłata środków przeprowadzana jest zazwyczaj bardzo szybko – przy większości ofert otrzymujemy zapewnienie, że pieniądze znajdą się na podanym przez koncie bankowym w ciągu maksymalnie 24 godzin.


3. Czy trzeba wskazywać we wniosku, na co pożyczamy pieniądze?

Z reguły pieniądze pożyczane w ramach kredytu dla firm są kredytami na dowolny cel. Jeżeli kredytodawca we wniosku zapyta nas o cel pożyczki, to będzie to robił raczej w celach statystycznych niż po to, by od naszej odpowiedzi uzależnić fakt przyznania/nieprzyznania nam kredytu.


4. Czy trzeba mieć zgodę współmałżonka, aby zaciągnąć kredyt dla firm?

Zgoda współmałżonka jest z reguły wymagana tylko wtedy, kiedy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Jeżeli nie mamy wspólności majątkowej, na 99% będziemy mogli wziąć kredyt dla firm decydując o tym samodzielnie.


5. Jak wybrać najlepszy kredyt dla firm?

Żeby wybrać najlepszy kredyt dla firm, musimy przede wszystkim porównać dostępne na rynku oferty. Możemy zrobić to albo samodzielnie, albo wykorzystać do tego celu porównywarki internetowe, które pomogą nam automatycznie dobrać najkorzystniejszą ofertę do podanych przez nas parametrów.


6. Czy kredyt dla firm dostaniemy mając 18 lat?

Musimy mieć świadomość, że wszystkie kredyty w Polsce dostępne są od 18 roku życia. Nie oznacza to jednak, że każda pełnoletnia osoba otrzyma finansowanie w banku – granica 18 lat to tylko punkt wyjścia. Każdy bank ma prawo do nakładania własnych wymogów i większość banków korzysta z tego prawa podwyższając granicę minimalnego wieku potencjalnego Klienta. Z reguły granica ustalana jest na poziomie 19, 21 albo 24 lat.


7. Czy jest górna granica wiekowa przy kredycie?

Tak, kredytodawcy z reguły wyznaczają górną granicę wiekową dla swoich Klientów. Zazwyczaj pokrywa się ona z wiekiem emerytalnym wyznaczanym albo wokół niego oscyluje. Dokładne informacje dotyczące wieku powinniśmy znaleźć zawsze na stronie internetowej danego kredytodawcy.


8. Czy wszystkie oferty są dostępne online?

Tak, oferty kredytowe z naszego rankingu są propozycjami dostępnymi przez Internet. Na samym początku online możemy zorientować się w samych ofertach, potem również online składamy wniosek kredytowy i załączamy konieczne dokumenty. Sama decyzja kredytowa przychodzi najczęściej na e-mail lub przez SMS, a wypłata kredytu jest realizowana w formie przelewu. Od początku do końca procesu kredytowego właściwie musimy wstać z kanapy tylko raz – by przynieść sobie dowód osobisty i ewentualne dokumenty, których skan trzeba załączyć do wniosku.


9. Czy można uzyskać kredyt dla firm dla świeżo założonej działalności?

Tak, nowe firmy również mogą uzyskać kredyty, ale nie takie, jak ujęliśmy w powyższym zestawieniu. Dla nowych firm przygotowane są zupełnie inne oferty. Te, które znalazły się w naszym rankingu, kierowane są do firm, które mają za sobą już jakiś czas działalności (z reguły wymagane jest co najmniej 10-12 miesięcy prowadzenia działalności).


10. Czy kredyty dla firm są udzielane firmom zadłużonym w ZUS i US?

Tak, firmy mają szansę uzyskać kredyty mimo zadłużenia w ZUS i US, ale nie wszędzie. Tylko niektóre oferty są dostępne dla takich firm, więc musimy uważnie przyglądać się propozycjom, które nas zainteresują. Istnieją także oferty typowych kredytów na ZUS i US, wtedy nie tylko udzielane są one tym, którzy takie zadłużenia posiadają, ale także w tym celu, by te zadłużenia właśnie spłacić.

Plusy i minusy kredytów dla firm

Najczęściej wskazywane dobre strony kredytów dla firm:

 • szybka decyzja pożyczkowa,
 • możliwość sprawdzenia wielu kombinacji czasu spłaty i pożyczanej kwoty w kalkulatorach internetowych w celu wyboru najkorzystniejszej oferty,
 • przelew pieniędzy nawet w kilkanaście minut,
 • niedużo formalności (w większości proces opiera się o podanie danych osobowych oraz informacji z naszego dowodu osobistego),
 • możliwość wzięcia pożyczki na dowolny cel (bez jego wskazania),
 • anonimowość względem osób fizycznych (o naszym zadłużeniu wie tylko wirtualny pożyczkodawca).

Najczęściej wskazywane złe strony kredytów dla firm:

 • weryfikacja w bazach dłużników,
 • wysokie odsetki w przypadku spóźnienia ze spłatą,
 • możliwe wysokie tzw. koszty dodatkowe kredytu.

Podsumowanie

 1. Obecnie w naszym rankingu dostępnych jest 6 ofert kredytów dla firm.
 2. Kredyty mogą stanowić rozwiązanie dla firm, które nie radzą sobie z bieżącymi kosztami.
 3. O kredyt firmowy mogą wnioskować zarówno przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółki.
 4. Kredyty firmowe dostępne są jedynie dla osób pełnoletnich.
 5. Z reguły kredyty firmowe nie są udzielane nowym firmom, a takim, które mają za sobą już co najmniej 10 lub 12 miesięcy działalności.
 6. Najważniejszymi dokumentami do uzyskania kredytów dla firm jest deklaracja PIT 36/36L, zaświadczenie o braku zaległości wobec ZUS i US oraz okresowe dokumenty finansowe firmy.
 7. Kredyty firmowe dostępne są praktycznie w 100% online – osobiście musimy złożyć tylko podpis.
 8. Środki z kredytu przelewane są na konto zazwyczaj w ciągu 24 godzin.
 9. Decyzja kredytowa wydawana jest najczęściej już w 10 minut od złożenia wniosku.
 10. Maksymalna kwota kredytu dla firm to aż 3 mln zł.
Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

ARoss
ARoss
2020-04-21 17:53:37

Nie bardzo rozumiem tych optymistycznie przedstawionych warunków uzyskania kredytu, tu przykład: Spółka realizuje umowę inwestycyjną z zaawansowaniem 35% wartości umowy, wystąpiła do banku o kredyt na zakup urządzeń o wartości 20% wartości umowy i pomimo przedstawieni bardzo dobrych dokumentów finansowych za rok ubiegły: RZI, Bilans, F01 nie może otrzymać kredytu. Wartość kredytu stanowi 4% wartości obrotu spółki za rok ubiegły. Proszę o wyjaśnienie autora artykułu dlaczego piszecie nieprawdę o tak szerokich możliwościach pozyskania kredytów oferowanych przez banki. Taki działanie powoduje wyłącznie zbieranie przez banki pełnych informacji o kondycji finansowej klienta jego danych finansowych, miejscach realizowanych kontraktów i jego wartości, odpowiedzi na wnioski kredytowe są zwykle odmowne a dane pozostają własnością banków, i to jet OK?

Podobne artykuły

Ile kosztuje produkcja nowego iPhone’a
Blog
patryk
Patryk Byczek
02 października 2018

Ile kosztuje produkcja nowego iPhone’a

Wyższe ratingi dla podmiotów z Grupy Credit Agricole
Bez kategorii
alicja
Alicja Uzarowicz
02 października 2019

Wyższe ratingi dla podmiotów z Grupy Credit Agricole

ING Bank Śląski zachęca do działań proekologicznych
Bez kategorii
patryk
Patryk Byczek
06 maja 2021

ING Bank Śląski zachęca do działań proekologicznych

Podstawowy rachunek płatniczy Bank BPS
Wpisy Inne
dominika
Dominika Sobieraj
28 lipca 2018

Podstawowy rachunek płatniczy Bank BPS

Play wchodzi w ubezpieczenia
Wpisy
aneta
Aneta Jankowska
14 grudnia 2017

Play wchodzi w ubezpieczenia