Ulga na Internet

author
Halszka Gronek
25 grudnia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ulga na Internet jest jedną z najcześciej odliczanych ulg podatkowych przez polskich płatników. By móc stać się jej beneficjentem, trzeba jednak spełnić kilka bezwględnych warunków. Sprawdziliśmy więc, kto może skorzystać z ulgi internetowej, jaka jest jej obecna stawka i w jaki sposób uwzględnić owe odliczenie na zeznaniu rocznym.

Spis treści:

  1. Ulga na Internet - ile wynosi obecnie?
  2. Ulga na Internet - czym jest?
  3. Ulga na Internet – podstawa prawna
  4. Kto może otrzymać ulgę na Internet?
  5. Ulga na Internet - jak otrzymać?
  6. Ulga na Internet - najważniejsze informacje
Zwiń spis treści

Ulga na Internet - ile wynosi obecnie?

W ciągu jednego roku podatkowego płatnik nie może odliczyć od dochodu więcej, niż 760 złotych łącznych kosztów poniesionych w związku z korzystaniem z Siecią

Ulga na Internet to niezwykle korzystne rozwiązanie – lecz jak wszystko, co dobre, ma niestety swój limit. W ciągu jednego roku podatkowego płatnik nie może odliczyć od dochodu więcej, niż 760 złotych łącznych kosztów poniesionych w związku z korzystaniem z Siecią. Oczywiście na wszystkie te opłaty musi on posiadać rachunki lub odpowiednio faktury czy umowy abonamentowe. Jeśli dochód rozliczany z fiskusem nie jest wystarczająco duży, by odliczyć całe pokryte koszty internetowe (do limitu 760 złotych), brakująca kwota zostaje wyzerowana. Oznacza to, że płatnik nie może liczyć na wyrównanie i zwrot podatkowy ulgi w postaci gotówki. Co więcej – kwota, która nie znajdzie pokrycia w dochodach, nie będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach.  Warto także wiedzieć, jakie dokładnie koszty poniesione w związku z korzystaniem z Internetu można odliczyć od dochodu. Oprócz Internetu domowego do właściwych wydatków zalicza się także korzystanie z Internetu w telefonie lub kafejce internetowej. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku pakietów łączonych (np. abonament komórkowy + internet LTE) umowa od dostawcy powinna jasno wskazywać, jaka część wydatków dotyczyła bezpośrednio Internetu. W innym przypadku dokonanie odliczenia będzie niemożliwe. Na koniec warto także dodać, iż nie ma możliwości odliczenia wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację, serwis czy obsługę techniczną Sieci. Ulga internetowa pozwala pomniejszyć swój opodatkowany dochód jedynie o koszty dostępu (transferu). Kwestie techniczne (na przykład jednorazowe podłączenie routera) nie będą uwzględniane przez skarbówkę. 

Ulga na Internet - czym jest?

Ulga internetowa jest specjalną formą przywileju podatkowego, który przewidziany zostały w polskich przepisach prawa. Istotą ulgi  – tak jak w przypadku innych ulg podatkowych – jest zmniejszenie wysokości dochodu (lub odpowiednio: podatku, jaki płatnik uiszcza na rzecz fiskusa). Można więc powiedzieć, że ulga na Internet to nic innego, jak pieniężne wsparcie wszystkich tych, którzy stale korzystają z Internetu. Jeśli posiadasz rachunki potwierdzające ponoszenie przez Ciebie kosztów internetowych, nic nie stoi na przeszkodzie, byś skorzystał z przywileju podatkowego. Lecz czy aby na pewno? Choć sprawa wygląda prosto, prawo przewidziało jednak kilka „warunków” i „wykluczeń”. Kwestia najważniejsza: z ulgi na Internet nie mogą skorzystać wszyscy płatnicy podatków. Przywilej ten dedykowany jest jedynie tym przedsiębiorcom, którzy rozliczają się według ryczałtu ewidencjonowanego lub skali podatkowej. Z grona beneficjentów wykluczeni zostali biznesmeni i biznesmenki korzystający z podatku liniowego lub karty podatkowej, a także osoby prawne. Poza tym ulga przysługuje również pracownikom składającym PIT-37 (a więc podatnikom nieprowadzącym działalności). Jakie jeszcze warunki nałożone zostały na beneficjentów ulgi na Internet? O tym w dalszej części artykułu.

Sprawdź nasz ranking najlepszych kredytów na oświadczenie: https://www.zadluzenia.com/kredyt-na-oswiadczenie/

Ulga na Internet – podstawa prawna

Pierwszym z aktów prawnych, które regulują kwestię przyznawania ulgi na Internet, jest Ustawa z dnia 26. lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dokument ten, skrótowo nazywany ustawą o PIT, wszedł w życie wraz z początkiem 1992 roku. Jego treść znaleźć można w Dzienniku Ustaw nr 80 na rok 1991, pod pozycją 350. 

Ustawa o PIT przedstawia kwestię odliczenia ulgi internetowej w sposób następujący:

Art. 26. Podstawa obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych

  1. Podstawę obliczenia podatku […] stanowi dochód […] po odliczeniu kwot: […]

6a) wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Źródło: Dz.U.2019.0.1387 t.j. – Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Drugim z dokumentów, jakie regulują kwestię przyznawania ulgi na Internet, jest Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dokument ten wszedł w życie wraz z początkiem 1990 roku. Jego ujednolicą treść znaleźć można w Dzienniku Ustaw nr 144 na rok 1998, pod pozycją 930. Sprawdź również oferty pożyczek dla zadłużonych.

Podstawowe kwestie związane z odliczeniem ulgi internetowej przedstawione zostały w owej ustawie następująco:

Art. 11. Odliczenia od przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

  1. Podatnik uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1, 1a i 1d, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę […] oraz wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Kto może otrzymać ulgę na Internet?

  • Typ działalności

Ulgi na Internet nie mogą wykorzystywać wszyscy płatnicy podatków. Przywilej ten dedykowany jest jedynie tym przedsiębiorcom, którzy rozliczają się według ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28) lub skali podatkowej (PIT-36). Poza tym ulga przysługuje również pracownikom składającym PIT-37 (a więc podatnikom nieprowadzącym działalności). Z grona beneficjentów wykluczeni zostali biznesmeni i biznesmenki korzystający z podatku liniowego lub karty podatkowej, a także osoby prawne. Jednak odpowiedni status i sposób rozliczania się z fiskusem nie są jedynymi wymogami niezbędnymi do skorzystania z ulgi internetowej.

  • Liczba wykorzystanych ulg

Kolejna kwestia konieczna do spełnienia to odpowiednia liczba  wykorzystanych ulg na Internet w latach poprzednich. Z przywileju odliczenia kosztów poniesionych w związku z korzystaniem z sieci Internet skorzystać można bowiem tylko dwa razy – rok po roku. Jeżeli weźmiesz ulgę w tym i następnym roku, to w kolejnym już z niej nie skorzystasz

  • Koszty i ich udowodnienie

Warto także zaznaczyć, iż beneficjent przywileju podatkowego powinien przechowywać dowody poniesionych kosztów związanych z korzystaniem z Internetu. Rachunki lub umowy abonamentowe powinny być imienne, jasno wskazywać koszt ponoszony przez płatnika i odnosić się bezpośrednio do sieci Internet. Jeśli więc podatnik wykupił pakiet łączony (np. Internet +TV+ telefon), faktura powinna rozdzielać poszczególne kwoty.

To musi zawierać dokument, potwierdzający prawo do ulgi:

  • dane odbiorcy usługi;
  • dane sprzedawcy usługi;
  • informację o poniesionych kosztach;
  • nazwę rodzaju usługi.

Ulga na Internet - jak otrzymać?

Odliczenie ulgi internetowej od dochodu jest bardzo proste: wystarczy dołączyć odpowiedni formularz do składanej przez nas deklaracji PIT. Można oczywiście to zrobić, składając zeznanie podatkowe dowolną metodą – również w wygodnej formie e-deklaracji. Do odpowiedniego druku zeznania podatkowego koniecznie należy dołączyć formularz PIT-O. To właśnie dzięki owemu załącznikowi możliwe jest także odliczenie takich ulg jak ulga rehabilitacyjna (odliczana również od podstawy opodatkowania, czyli dochodu/przychodu) czy ulga na dziecko (odliczana bezpośrednio od podatku). Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składają PIT-O wraz z deklaracją PIT-28. W przypadku przedsiębiorców na skali podatkowej podstawą rozliczenia jest deklaracja PIT-36. Natomiast osoby nieprowadzące działalności (będące pracownikami) załącznik dotyczący ulg składają wraz z drukiem PIT-37.  Jeżeli potrzebujesz gotówki, sprawdź najlepsze oferty pożyczek online.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jeżeli jedną umowę korzystania z usług internetowych zawarło kilka osób, każdej z nich przysługuje osobne prawo do ulgi na Internet (oczywiście w ramach odrębnego limitu).  Warunek jest jeden: każda z owych osób posiada dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków z tego tytułu. Mówiąc prościej – każda musi imiennie figurować w umowie abonamentowej lub na fakturze. Tak więc w przypadku małżonków, którzy rozliczają się oddzielnie, każdy z nich może samodzielnie odliczyć koszty korzystania z Internetu – o ile dowód zapłaty/umowa wskazują oba nazwiska.

Maksymalna kwota odliczenia kosztów internetowych wynosi obecnie 760 złotych rocznie. Jeśli jednak podatnik nie uzyskał wystarczających dochodów, kwota ta także ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że koszty internetowe, które nie znajdą pokrycia w dochodach, zostaną wyzerowane i nie będą podlegać wyrównaniu lub zwrotowi – także i w kolejnych latach. Pod tym względem ulga internetowa różni się od ulgi prorodzinnej, która – jak wiemy – zakłada możliwość wypłacenia podatnikowi brakującej sumy odliczenia.

Wszystkie rachunki lub umowy abonamentowe, na których podstawie wnioskujemy o ulgę podatkową, powinny jasno wskazywać koszt ponoszony przez płatnika bezpośrednio w związku z siecią Internetu. Jeśli więc podatnik wykupił pakiet łączony, faktura powinna wyodrębniać poszczególne kwoty. Przykładowo: wartość X za Internet, Y za TV i Z za telefon. Warto więc sprawdzić, czy dany dostawca rozdziela poszczególne wartości na fakturze, zanim podpiszemy z nim umowę abonamentową. W przeciwnym razie możemy stracić szansę na odliczenie ulgi.

Niestety nie. Z przywileju odliczenia kosztów poniesionych w związku z korzystaniem z sieci Internet skorzystać można tylko dwa razy. Co więcej, według najnowszych przepisów owe odliczenia powinny być zastosowane rok po roku. Jednak Pan – niezależnie od tego, czy w latach bezpośrednio następujących po sobie, czy nie – wykorzystał obie szanse odliczenia. W takim wypadku nie może Pan już po raz trzeci starać się o uwzględnienie ulgi internetowej.

Ulga na Internet - najważniejsze informacje

1) Ulga internetowa jest specjalną formą przywileju podatkowego, jakie przewidziane zostały w polskich przepisach prawa. Jej istotą jest zmniejszenie wysokości dochodu (lub odpowiednio przychodu w przypadku przedsiębiorców na ryczałcie).

2) Owa ulga na Internet to nic innego, jak pieniężne wsparcie wszystkich tych, którzy stale korzystają z Internetu. Dzięki niej możliwe jest opłacenie mniejszej kwoty podatku na rzecz fiskusa.

3) Przywilej korzystania z ulgi dedykowany jest jedynie przedsiębiorcom, którzy rozliczającą się według ryczałtu ewidencjonowanego lub skali podatkowej, a także podatnikom nieprowadzącym biznesu (zatrudnionym).

4) Z grona beneficjentów ulgi na Internet wykluczeni zostali biznesmeni i biznesmenki korzystający z podatku liniowego lub karty podatkowej. Co więcej, także i osoby prawne (opodatkowane CIT-em) nie mogą stosować odliczenia w związku z korzystaniem z Internetu.

5) Z przywileju odliczenia kosztów internetowych skorzystać można tylko dwa razy – rok po roku.

6) Beneficjent przywileju podatkowego powinien przechowywać dowody poniesionych kosztów związanych z korzystaniem z Internetu.

7) Rachunki lub umowy abonamentu internetowego powinny być imienne, jasno wskazywać koszt ponoszony przez płatnika i odnosić się bezpośrednio do sieci Internet.

8) ciągu jednego roku podatkowego płatnik nie może odliczyć od dochodu więcej, niż 760 złotych łącznych kosztów poniesionych w związku z korzystaniem z Siecią.

9) By odliczyć ulgę internetową od dochodu, wystarczy dołączyć odpowiedni formularz PIT-O do składanej przez nas deklaracji podatkowej.

10)  W przypadku małżonków, którzy z podatków rozliczają się oddzielnie, każdy z nich może samodzielnie odliczyć koszty korzystania z Internetu. Warunek do tego jest jeden: umowa lub faktura musi wskazywać nazwiska obojga małżonków.

Źródła:

http://www.mf.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=0c713bdf-4844-4520-ae25-913c890d5200&groupId=766655

https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-na-internet/

https://harf.mf.gov.pl/documents/766655/1751189/ULOTKA-ulga_Internet.pdf

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Stefan Musiedlak
Stefan Musiedlak
2021-02-22 20:37:51

Z ulgiinternetowewj korzystałemok8lat temu . Czy mogę z niej skorzystać ?

Paula
Paula
2020-03-24 11:54:18

Nie pamiętam czy korzystałam z ulgi, czy można to gdzieś sprawdzić? Nie kolekcjonuję pitów więc ta opcja odpada.

Izabela
Izabela
2020-03-03 23:03:24

witam, korzystam z interneu w pakiecie orange love - na fakturach koszt internetu wyszczególniony jest jako osobna pozycja. faktury opłacam przelewami, w których tytule zawsze wpisuję tylko numer faktury, której dotyczą. czy bazując na tych dowodach wpłat mogę skorzystać z ulgi na internet?

czytelnik
czytelnik
2019-02-01 19:36:18

a czy na fakturze musi byc podany. adres ?

Podobne artykuły

Finansowa pomoc BNP Paribas w związku z koronawirusem

W oficjalnym komunikacie bank BNP Paribas poinformował o udzieleniu wsparcia polskiej służbie zdrowia i przekazaniu funduszy, które pokryją wykonanie tysiąca testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

author
Patryk Byczek
25 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Co może zająć komornik sądowy?

Kiedy rozpoczyna się egzekucja komornicza, z reguły gorączkowo poszukujemy, co nie podlega egzekucji komorniczej, jaki element majątku dłużnika jest chroniony od zajęcia komorniczego. W naszym wpisie wskazujemy szczegółowo, czego komornik nie może zająć, a co temu zajęciu podlega.

author
Dominika Byczek
24 grudnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Podwójna nagroda dla ING w Rankingu Banków

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o zdobyciu aż dwóch nagród w 26. edycji Rankingów Banków Miesięcznika Finansowego BANK 2021. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
19 czerwca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Nowy Sącz

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Profesjonalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Nowym Sączu – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
03 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

PKO BP w Zduńskiej Woli

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Zduńskiej Woli – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
24 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Polacy nie rozmawiają z dziećmi o finansach

Na zlecenie Santander Bank Polska przeprowadzono badanie, z którego wynika, że Polacy nie rozmawiają ze swoimi dziećmi o finansach. Co więcej, chętnie płacimy dzieciom za wykonywanie prac domowych, a według psychologów – to nie jest dobrą praktyką. Czego jeszcze dowiadujemy się z badania?

author
Aneta Jankowska
31 marca 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj