zadluzenia.com
zamknij

10 000 mieszkań w Mieszkanie Plus

Wiceprezes BGK Nieruchomości Bartłomiej Pawlak, zapowiedział, że na koniec bieżącego roku przewiduje 10 tysięcy mieszkań w budowie w ramach programu Mieszkanie Plus. Pierwsze lokale mają zostać oddane jeszcze w tym roku.

 


 
Bartłomiej Pawlak poinformował, że aktualnie BGK Nieruchomości ma podpisanych "8 umów inwestycyjnych, które przekładają się na 4,5-5 tys. mieszkań".  Dodał też, że do końca roku chciałby, aby tych umów było około 40, co dałoby prawie 20 tys. mieszkań.

 

Z drugiej strony, wiceprezes zaznaczył, że samo "podpisanie umowy nie jest jednoznaczne z automatycznym rozpoczęciem prac budowlanych". Stąd też informacja, że na koniec 2017 roku BGKN chce, aby w budowie było około 10 tys. mieszkań w ramach programu. 

 

Obecnie w ramach programu Mieszkanie Plus budowane są domy w Białej Podlaskiej i Jarocinie:
 
- Są na bardzo zaawansowanym etapie. Jest szansa, że pierwsze mieszkania oddamy pod koniec tego roku, a najpóźniej w pierwszym kwartale 2018. Wszystko zależy od pogody - poinformował wiceprezes BGKN.
 
W trakcie pilotażu BGKN realizuje inwestycje, które pozwolą na wybudowanie minimum 80-100 mieszkań. Właśnie dla takich inwestycji, powyżej 5 mln zł, jest obecnie oferta. Bartłomiej Pawlak dodał, że inwestycje poniżej 5 mln "są obecnie zbyt kosztochłonne".

 

- Gdy już zrealizujemy pierwszy krok pilotażu programu Mieszkanie Plus, będziemy mogli przejść do rozwiązań dla mniejszych miejscowości, które chciałyby budować 20-50 mieszkań - zapowiedział.

 

Więcej o programie

 
Funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu "Mieszkanie Plus" zarządza BGK Nieruchomości. Jest to jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), który został przyjęty przez rząd we wrześniu ubiegłego roku. Program zakłada między innymi powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.
 
Od 10 do 20 zł za metr kwadratowy - tyle ma wynieść średni czynsz w mieszkaniu na wynajem (bez uwzględnienia kosztów eksploatacji i mediów). Natomiast w sytuacji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść około 12-24 zł za mkw.
 
Preferowanymi odbiorcami programu mają być rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach. Jednak ubiegać się o najem będą mogli wszyscy zainteresowani. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY