System Bankowy Rejestr – co to jest, jak wykreślić wpis?

System Bankowy Rejestr – co to jest, jak wykreślić wpis?

autor wpisu
Julia Wierciło
17 kwietnia 2023

System Bankowy Rejestr jest bazą, która zbiera dane dotyczące osób zalegających ze spłatą swoich zobowiązań. Kiedy możemy trafić do tego rejestru? Czy po wpisaniu naszych danych istnieje możliwość wykreślenia negatywnego wpisu? Sprawdźmy, kto może zostać wpisany do bazy dłużników, a także czym System Bankowy Rejestr różni się od innych baz.

Spis treści:

 1. System Bankowy Rejestr – co to jest?
 2. System Bankowy Rejestr – za co można do niego trafić?
 3. System Bankowy Rejestr – sprawdzenie danych w rejestrze
 4. Czym różni się System Bankowy Rejestr od innych baz?
 5. System Bankowy Rejestr - jak wykreślić negatywny wpis?
Zwiń spis treści

System Bankowy Rejestr – co to jest?

System Bankowy Rejestr jest bazą dłużników, podobnie jak inne rejestry dłużników. Prowadzona jest ona przez Związek Banków Polskich i zawiera wszystkie dane kredytobiorców, którzy nie wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań. System Bankowy Rejestr zawiera listę dłużników bankowych. Instytucja Związku Banków Polskich ma zrzeszać banki, które działają na terenie naszego kraju. Są to banki komercyjne, ale również banki spółdzielcze.

Oprócz banków, do bazy mają dostęp również doradcy kredytowi. System Bankowy Rejestr został stworzony ze względu na potrzebę wymiany informacji dotyczących kredytobiorców. Wszystko to ma zmniejszać ryzyko powiązane z wyłudzeniami. Dane zawarte w bazie najczęściej całkowicie uniemożliwiają zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Dotyczy to firm, ale także danych konsumenta (dlatego w każdej chwili mamy też prawo żądać dostępu do swoich danych osobowych, które są przetwarzane przez ten system).

System Bankowy Rejestr znany jest też jako Bankowy Rejestr Dłużników lub Bankowy Rejestr Niesolidnych Klientów. Nie jest to jednak to samo, co Biuro Informacji Kredytowej czy Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.

System Bankowy Rejestr – za co można do niego trafić?

Kto może znaleźć się w bankowym rejestrze? Zarówno firma jak i konsument mogą zostać umieszczeni w bazie. O umieszczeniu wpisu w bazie decyduje bank. Dotyczy to opóźnień w spłacie kredytu hipotecznego, ale również kredytu gotówkowego czy inwestycyjnego. Do rejestru nie trafia się jednak przy jednodniowym opóźnieniu.

Aby nasze dane zostały umieszczone w Systemie Bankowy Rejestr, musimy spełnić następujące warunki:

 • opóźnienie w spłacie zobowiązania wynosi co najmniej 60 dni,
 • kwota zobowiązania nie jest niższa niż 500 zł w przypadku firm oraz 200 zł w przypadku klienta indywidualnego.

Czy opóźnienie w spłacie pożyczek pozabankowych jest uwzględniane w Systemie Bankowy Rejestr?

Informacje w opóźnieniu zobowiązań zaciągniętych w firmach pożyczkowych nie zostaną wpisane do bazy Systemu Bankowy Rejestr. Mają do niej dostęp wyłącznie banki. Oznacza to, że wpis w Systemie Bankowy Rejestr nie wpływa na decyzję i nie wyklucza otrzymania pożyczki lub chwilówki w instytucji pozabankowej.

System Bankowy Rejestr – sprawdzenie danych w rejestrze

Jeżeli staramy się o kredyt bankowy możemy sprawdzić czy nasz wpis nie widnieje w Systemie Bankowy Rejestr. Dzięki temu uzyskamy informację czy w oczach banku jesteśmy wiarygodnym klientem. Jeśli w przeszłości wystąpiły u nas problemy ze spłatą zobowiązań, sprawdzenie Systemu Bankowy Rejestr będzie jak najbardziej zasadne.

Oprócz sprawdzenia swojej historii, System Bankowy Rejestr możemy również wykorzystać w celu sprawdzenia potencjalnego klienta biznesowego. Należy jednak pamiętać, że sprawdzając jego wiarygodność lub rzetelność finansową, potrzebujemy odpowiedniej zgody osoby, której dane planujemy otrzymać.

Jak sprawdzić czy trafiliśmy do rejestru?

 • pobieramy i wypełniamy formularz, który jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej ZBP,
 • wysyłamy uzupełniony wniosek do Związku Banków Polskich.

Zamawiany raport jest bezpłatny pod warunkiem, że jest on zamawiany pierwszy raz w okresie ostatnich 6 miesięcy. W przypadku zamówienia kolejnego raportu w tym czasie, będzie to wymagało opłaty.

Sprawdź także:

Pożyczki bez baz – najlepsze oferty

Pożyczki bez BIK – także dla osób z problemami finansowymi

Czym różni się System Bankowy Rejestr od innych baz?

System Bankowy Rejestr jest przede wszystkim mniej znaną, w porównaniu do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, bazą. Jest to spowodowane tym, że System Bankowy Rejestr służy głównie bankom, a nie innym instytucjom finansowym. Służy do wymiany informacji między bankami oraz przekazywania danych osobowych dotyczących nierzetelnych klientów. Gromadzone są w nim wszystkie dane identyfikacyjne Klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, którzy nie wywiązują się terminowo ze swoich zobowiązań wobec banków.

Mimo podobieństw do innych baz, ten system różni się kilkoma kwestiami. Są to:

 • Działanie ograniczone wyłącznie do wymiany informacji między bankami. System Bankowy Rejestr zbiera oraz udostępnia dane, które dotyczą opóźnień płatności w bankach. Informacje o zadłużeniach w innych instytucjach, takich jak na przykład operator telefonii komórkowej, ubezpieczyciele czy firmy pożyczkowe, nie będą widniały w bazie.
 • Rejestr ten jest określany mianem czarnej listy. Jeżeli spłacamy zaciągnięte zobowiązanie w wyznaczonym terminie, to nie musimy martwić się o umieszczenie w nim naszych danych. Do bazy trafiają wyłącznie osoby, które nie regulują swoich płatności terminowo,
 • Rejestr przechowuje dane bez zgody klienta przez 5 lat od zamknięcia konta bankowego (rachunku bankowego).

System Bankowy Rejestr - jak wykreślić negatywny wpis?

Czy wykreślenie wpisu w Systemie Bankowy Rejestr jest możliwe? Jeżeli nie otrzymaliśmy powiadomienia o możliwości wpisu do ZBP istnieje możliwość na pozbycie się tych danych. A co w przypadku zachowania wszystkich procedur? Jeśli chcemy aby wpis został usunięty przedterminowo należy w pierwszej kolejności uregulować zaległy dług. Następnie składamy wniosek o wcześniejsze usunięcie danych z rejestru. Niestety, pożyczkodawca nie musi udzielić zgody na wykreślenie.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

System Bankowy Rejestr jest bazą dłużników. Prowadzona jest ona przez Związek Banków Polskich i zawiera wszystkie dane kredytobiorców, którzy nie wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań.

Aby sprawdzić rejestr należy pobrać i wypełnić formularz, a następnie odesłać wniosek na adres Związku Banków Polskich.

W pierwszej kolejności uregulować zaległy dług. Następnie składamy wniosek o wcześniejsze usunięcie danych z rejestru.

Aby nasze dane zostały umieszczone w Systemie Bankowy Rejestr opóźnienie w spłacie zobowiązania musi wynieść co najmniej 60 dni, a kwota nie być niższa niż 200 zł.

Podsumowanie

 1. “System Bankowy Rejestr” to centralna instytucja, która zajmuje się zbieraniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji o kredytach i pożyczkach udzielanych przez instytucje finansowe w Polsce.
 2. Instytucja ta powstała w 2016 roku na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych elektronicznych.
 3. Głównym celem Systemu Bankowego Rejestru jest zapewnienie instytucjom finansowym dostępu do informacji o kredytobiorcach i ich zadłużeniu w innych instytucjach, w celu oceny ich zdolności kredytowej i minimalizacji ryzyka kredytowego.
 4. “System Bankowy Rejestr” jest prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. (KIR).
 5. Do Systemu Bankowego Rejestru są wprowadzane informacje o kredytach i pożyczkach udzielanych przez banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, SKOK-i, firmy leasingowe, faktoringowe i pozabankowe.
 6. System Bankowy Rejestr nie gromadzi informacji o kredytach udzielanych przez prywatne osoby, ani o kredytach i pożyczkach udzielanych przez firmy poza sektorem finansowym.
 7. Wszystkie wprowadzone do Systemu Bankowego Rejestru dane są przechowywane w bezpieczny sposób i są chronione przed nieuprawnionym dostępem.
 8. Dostęp do informacji zawartych w Systemie Bankowego Rejestru mają tylko uprawnione instytucje finansowe, w celach związanych z udzielaniem kredytów i pożyczek.
 9. System Bankowy Rejestr nie udziela informacji o kredytobiorcach ani o ich zadłużeniu osobom trzecim, niezwiązanym z instytucjami finansowymi.
 10. Właściciel danych wprowadzanych do Systemu Bankowego Rejestru ma prawo do ich kontroli i żądania ich usunięcia lub sprostowania w przypadku ich nieprawidłowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

goldmax@vp.pl
2015-04-05 16:45:14

Witam maja sprawa jest bardziej skomplikowana niż standardowe sprawy tego typu obecnie w BIK moja sytuacja jest bardzo dobra spłacam 4 zobowiązania regularnie mam bardzo dobrą historię kredytową tylko jak chcę kredyt gotówkowy to są problemy z tą bazą ale mam problem Idea Bank wpisał mnie w 2012 roku do bazy MIG BR tz wykupili jakieś dwie umowy kredytowe z przed bagatela 15 lat temu klauzula wykonalności była w 2005 raku już się przedawniła .Moje pytanie jest takie co teraz mam zrobić skoro wpisali mnie do MIG BR z przedawnionym dawno długiem nie zamierzam tego spłacać bo nie mam takiego obowiązku tylko chodzi mi o to czy bank umieszczając mnie w 2012 raku do systemu bankowy rejestr miał prawo to zrobić .Proszę o pomoc

  BR
  BR
  2016-08-22 13:48:16

  Mam możliwość załatwienia kredytu na firmę z wpisem do BR. Kontakt na mail prywatny : lwica37(a)wp.pl

Maciek
Maciek
2014-11-09 13:19:16

Witam serdecznie. Jeśli bank, który umieścił mnie w BRD wysłał na moją prośbę pismo do BRD z prośbą o wykreślenie, to ile czasu ma BRD na odpowiedź i ustosunkowanie się do tejże prośby mojej i banku? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Podobne artykuły

PKO BP w Działoszynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 października 2019

PKO BP w Działoszynie

Horyzont 2020 – unijne dotacje dla firm
Ekonomia
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Horyzont 2020 – unijne dotacje dla firm

Kredyt hipoteczny Bieruń
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 września 2017

Kredyt hipoteczny Bieruń

Kasa Stefczyka Goleniów
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 października 2020

Kasa Stefczyka Goleniów

Totalizator Sportowy oddział Olsztyn
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
26 września 2017

Totalizator Sportowy oddział Olsztyn

Santander Consumer Bank Braniewo
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
06 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Braniewo

Porównaj