zadluzenia.com
zamknij

Bankowy Rejestr - informacje ogólne

System Bankowy Rejestr to jedno z podstawowych narzędzi wymiany informacji wspierających banki podczas analizy ryzyka kredytowego.  Bankowy Rejestr jest „dzieckiem” Związku Banków Polskich, zrzeszającego wszystkie banki. W związku z tym z Bankowego Rejestru nie korzystają Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, a tym bardziej firmy pożyczkowe.

 

Podstawą prawną systemu Bankowy Rejestr jest art. 105 ust. 4 pkt 1. ustawy Prawo Bankowe. Tym samym system Bankowy Rejestr i BIK mają niemalże taką samą podstawę prawną. Dlaczego część mechanizmów systemu Bankowy Rejestr będzie znana użytkownikom, którzy znają tematykę BIK. W żadnym razie nie należy utożsamiać obydwu systemów! Pomimo iż mają tę samą podstawę prawną i pełnią podobną funkcję. Podstawą działania obu systemów są regulaminy, będące ściśle strzeżoną tajemnicą.

 

Bankowy Rejestr jest pierwszą linią wsparcia podczas analizy wniosku kredytowego. Następne narzędzie wspierające zarządzanie ryzykiem kredytowym to BIK, trzy BIGi (opcjonalnie, w zależności od polityki banku) i własna baza danych konkretnego banku.

 

Jak mogę „trafić” do Bankowego Rejestru?

 

W przeciwieństwie do BIK, tylko niektóre informacje zostaną udostępnienie w Bankowym Rejestrze. Bank, chcąc ewentualnie udostępnić dane w systemie Bankowy Rejestr, powinien uzyskać pisemną zgodę klienta. W praktyce banki umieszczają stosowny zapis w dokumentacji.


Bankowy Rejestr gromadzi i udostępnia dane klientów banków, którzy:

 

1) dopuścili się w zwłoki powyżej 60 dni, na kwotę min. 200zł w przypadku osób fizycznych, 500 zł w przypadku przedsiębiorców


2) zostali poinformowani przez bank o zamiarze przetwarzania danych w systemie


3) w ciągu 30 dni od skutecznego poinformowania nie uregulowali zobowiązania.

 

Łatwo zauważyć, że takie same warunki muszą zostać spełnione, aby przedsiębiorca mógł wpisać dłużnika do jednego z trzech Biur Informacji Gospodarczej.

 

 W BIKu gromadzone są wszystkie informacje kredytowe: pozytywne i negatywne. System Bankowy Rejestr gromadzi negatywne informacje związane z czynnościami bankowymi, w tym m.in. dotyczące kredytów i pożyczek.  Dlatego z jednej strony Bankowy Rejestr jest zawężony do informacji negatywnych, z drugiej strony jest rozszerzony o każde zobowiązanie wynikające z czynności bankowej. Niemało wpisów do systemu Bankowy Rejestr dotyczyło opóźnień w spłacie różnych opłat i prowizji niemających związku z ratami kredytowymi !

 

Umieszczenie informacji w Bankowym Rejestrze jest samowolną decyzją banku. Ponad 60-dniowe opóźnienie w spłacie zobowiązania nie oznacza automatycznie uruchomienia procedury (poinformowanie dłużnika; upływ kolejnych 30 dni). Bank może zastosować łagodniejsze kryteria z punktu widzenia dłużnika.

 

Jestem w Bankowym Rejestrze, co teraz?

 

Obecność w Bankowym Rejestrze w znaczny sposób komplikuje uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Pod tym względem określenie Bankowe Rejestru „czarną listą” jest na pewno bardziej trafne niż w odniesieniu do Biura Informacji Kredytowej. Podstawową czynnością jest udowodnienie faktu, iż nie zostały spełnione łącznie 3 warunki, umożliwiające wpis do Bankowego Rejestru. W naszej bazie pism i wniosków znajdziecie wzór pisma.

 

Jeżeli bank dopełnił formalności i wszystkie 3 warunki zostały spełnione możemy spróbować nakłonić bank do wykreślenia informacji w Bankowym Rejestrze. W tym celu skontaktujmy się z bankiem, który dokonał wpisu. Miejmy jednak świadomość, że taka decyzja banku należy do rzadkości a z naszych informacji wynika, iż nie zawsze będzie zgodna z postanowieniami regulaminu systemu Bankowy Rejestr.

 

BIG vs Bankowy Rejestr

 

Podobnie jak w przypadku BIK, Biura Informacji Gospodarczej mogą uzyskać informacje na nasz temat z systemu Bankowy Rejestr. Aktualnie taką funkcjonalność oferuje BIG Infomonitor – jedyne Biuro Informacji Gospodarczej współpracujące na tym polu ze Związkiem Banków Polskich. Zgłaszający (przedsiębiorca, konsument) do BIG wniosek o udostępnienie informacji z systemu Bankowy Rejestr musi uzyskać nasze upoważnienie.
 

 

Skomentuj artykuł
captcha

Witam maja sprawa jest bardziej skomplikowana niż standardowe sprawy tego typu obecnie w BIK moja sytuacja jest bardzo dobra spłacam 4 zobowiązania regularnie mam bardzo dobrą historię kredytową tylko jak chcę kredyt gotówkowy to są problemy z tą bazą ale mam problem Idea Bank wpisał mnie w 2012 roku do bazy MIG BR tz wykupili jakieś dwie umowy kredytowe z przed bagatela 15 lat temu klauzula wykonalności była w 2005 raku już się przedawniła .Moje pytanie jest takie co teraz mam zrobić skoro wpisali mnie do MIG BR z przedawnionym dawno długiem nie zamierzam tego spłacać bo nie mam takiego obowiązku tylko chodzi mi o to czy bank umieszczając mnie w 2012 raku do systemu bankowy rejestr miał prawo to zrobić .Proszę o pomoc   Odpowiedź

~BR

Mam możliwość załatwienia kredytu na firmę z wpisem do BR. Kontakt na mail prywatny : lwica37(a)wp.pl   Odpowiedź

~Maciek

Witam serdecznie. Jeśli bank, który umieścił mnie w BRD wysłał na moją prośbę pismo do BRD z prośbą o wykreślenie, to ile czasu ma BRD na odpowiedź i ustosunkowanie się do tejże prośby mojej i banku? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.   Odpowiedź