Polacy chcą zmieniać swoje nawyki

Polacy chcą zmieniać swoje nawyki

author
Aneta Jankowska
12 października 2017
Z badania “Uzależnienia i ich konsekwencje” wynika, że co trzeci Polak poniósł finansowe, społeczne lub zdrowotne negatywne konsekwencje swoich nawyków i uzależnień. Co widnieje na liście naszych słabości? Czy chcemy z nimi walczyć?

Badanie zlecił BIG InfoMonitor sprawdzając z czego Polacy chcieliby zrezygnować najbardziej. Do takich rzeczy należą między innymi papierosy, niezdrowa dieta, słodycze czy alkohol.

Uzależnienie XXI wieku

Dziś, Polacy największy problem mają z korzystaniem z Internetu. Więcej niż połowa ankietowanych wskazuje, że dostęp do sieci jest usługą, do której są szczególnie przywiązani i nie łatwo byłoby im z niej zrezygnować. Natomiast już ponad jednej czwartej osób sieć jest konieczna do tego, aby pielęgnować inne nawyki, takie jak zaglądanie do portali społecznościowych czy skrzynki mailowej. 

Dalej na liście ważnych, cyklicznych zachowań znalazło się picie kawy, która tylko w małym stopniu przegrywa z uzależnieniem od sieci. Co jeszcze znalazło się na liście? 

Uzależnienie od codziennego:

  • sprzątania
  • seksu
  • alkoholu
  • tytoniu
  • przesadnego dbania o zdrowie 
  • gier komputerowych

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Czy żałujemy swoich negatywnych nawyków ?

Badanie pokazało, że o ile czasu spędzonego w sieci, picia kawy, rozmów telefonicznych aż tak nie żałujemy, to zupełnie inaczej jest w przypadku palenia papierosów. Wszyscy palacze deklarowali, że chcieliby pozbyć się tego nałogu. Niczym nowym nie jest fakt, że palenie negatywnie wpływa na nasze zdrowie i portfel. Przeciętna cena paczki papierosów to obecnie 13,6 zł (droższe kosztują 17 zł). Wypalający pół paczki dziennie wydają w miesiącu około 200-260 zł. Przy jednej paczce na dzień – 400-500 zł. 

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Co jeszcze chcielibyśmy zmienić? 7% ankietowanych marzy o skończeniu ze złą dietą, a co trzeci badanych chciałby odstawić piwo i drinki. Ciekawe, że tylko 4% uzależnionych od sieci chciałoby pozbyć się tego nawyku. Podobnie jest też wśród uzależnionych od oglądania seriali i TV – ten nawyk nie odpowiada co trzynastej osobie chętnie oglądającej telenowele (2%). 12% ankietowanych wskazało również na inne przyzwyczajenia, których chętnie by się pozbyło. 

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Uzależnienie drogą do zadłużenia

Chcemy walczyć ze swoimi nawykami nie tylko przez małe niedogodności – dla części badanych, co trzeciego Polaka, nałóg stał się nawet powodem do zadłużenia.

Badanie pokazało, że nawyki i nałogi zmusiły do pożyczania pieniędzy w instytucjach finansowych 16% Polaków. 13% ankietowanych pożyczało od rodziny i znajomych. Natomiast co jedenasty badany przyznał, że jego przyzwyczajenia wpędziły go w depresję (9%), zaś co dwudziesty (5%) stracił partnera lub się rozwiódł. 

Uzależnieni mieli także stycznośc z komornikiem, korzystali z terapii czy stracili mieszkanie. 7% trafiło z tego powodu do rejestru dłużników (w bazie BIG InfoMonitor jest dziś już 2 mln osób z niezapłaconymi w terminie zaległościami na kwotę 32,2 mld zł). Znaleźli się tam z powodu niezapłaconych przez co najmniej 60 dni od terminu, rachunków za telefon, telewizję kablową, rat pożyczek, czynszów czy długów windykowanych przez firmy windykacje oraz ze względu na nieuregulowane alimenty czy zobowiązania wobec sądów.

Wydawanie pieniędzy nie zawsze sprawia radość

Chociaż mówi się, że zakupy poprawiają nastrój, to według badania w kłopoty popadły osoby, które były rozrzutne i lekko wydawały pieniądze. 26% badanych przyznaje, że zdarzyło się im w życiu wydać w sposób nieprzemyślany dużą sumę pieniędzy, a 42% odpowiedziało też, że zdarzyło im się w ostatnich 2 latach kupić coś na co nie było ich stać.

Pochopne zakupy częściej robią osoby młode od 22 do 34 lat. Ich główną motywacją jest poprawa humoru czy podniesienia statusu społecznego i dorównania innym.

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Policjant stracił prawo jazdy za prędkość
Wpisy
author
Patryk Byczek
23 czerwca 2018

Policjant stracił prawo jazdy za prędkość

Kredyt na innowacje technologiczne – nowy nabór wniosków
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
14 października 2018

Kredyt na innowacje technologiczne – nowy nabór wniosków

1/3 polskich firm bez strony internetowej
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
02 stycznia 2019

1/3 polskich firm bez strony internetowej

PKO BP w Polanowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 października 2019

PKO BP w Polanowie

Stress-testy – PKO BP najodporniejszym europejskim bankiem
Aktualności
autor wpisu
Natalia Narloch
03 listopada 2018

Stress-testy – PKO BP najodporniejszym europejskim bankiem

PKO BP w Pyskowicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 sierpnia 2019

PKO BP w Pyskowicach

Porównaj