Strona główna Porady BIK Zgoda ogólna i zgoda indywidualna

Zgoda ogólna i zgoda indywidualna

author
Maciej_Stanko
24 kwietnia 2013
Przypomnijmy zagadnienie wyrażenia/cofnięcia zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego. Zgoda kierowana jest do instytucji finansowej (Banku lub SKOKu), bądź do instytucji gromadzącej informacje o zobowiązaniach kredytowych, czyli do Biura Informacji Kredytowej S.A. Wyróżniamy zgodę ogólną oraz zgodę indywidualną.

Zgoda ogólna

Oświadczenie o wyrażeniu lub cofnięciu zgody ogólnej wysyłamy do Biura Informacji Kredytowej S.A. Wzór oświadczenia znajdziecie na portalu Zadluzenia.com w tym miejscu. Wyrażenie zgody ogólnej spowoduje następujący skutek: informacje o wszystkich zobowiązaniach, tj. jeszcze nie powstałych, trwających oraz wygasłych będą przetwarzane po wygaśnięciu zobowiązania. Innymi słowy każdy bank/SKOK składający zapytanie do BIKu będzie widział wszystkie nasze zobowiązania.

Jeżeli wyrazimy zgodę ogólną, a następnie nabywając kolejny produkt kredytowy, nie wyrazimy zgody indywidualnej, przetwarzane będą informacje o wszystkich wygasłych zobowiązaniach oprócz tego jednego, do którego nie wyraziliśmy zgody. Każdy bank/skok składający zapytanie do BIKU nie będzie zatem widział wszystkich zobowiązań. To jedyne zobowiązanie, po wygaśnięciu będzie przetwarzane tylko dla celów statystycznych, czyli w sekcji niewidocznej dla instytucji finansowych.

Wyrażenie zgody ogólnej jest wygodnym sposobem na budowanie wiarygodności kredytowej. Sprawdza się szczególnie wobec kredytobiorców sumiennie regulujących zobowiązania oraz wobec kredytobiorców, którzy oczekują w przyszłości sumiennego regulowania zobowiązań.

Analogicznie odwołanie zgody ogólnej jest wygodnym sposobem na poprawę wiarygodności kredytowej dla kredytobiorców, którzy przy każdym zobowiązaniu mieli problemy z dotrzymaniem terminów spłat.

Informacje o zgodzie ogólnej znajdziemy w początkowej części raportu:

Uwaga: statusy zgody ogólnej mogą być mylące:
 

a) zgoda nieudzielona – należy rozumieć, jako niepodjęcie decyzji

b) zgoda ogólna odwołana – sprzeciw, cofnięcie decyzji o udzieleniu zgody

c) zgoda udzielona – udzielenie zgody ogólnej

Zgoda indywidualna

Oświadczenie o wyrażeniu lub cofnięciu zgody indywidualnej wysyłamy do konkretnej instytucji finansowej, z którą zawarliśmy umowę kredytową. Może się zdarzyć, że decyzję podejmiemy podczas podpisywania umowy, kiedy na ostatniej stronie będziemy podpisywać stosowną klauzulę. Banki/SKOKi mają różną strukturę dokumentacji, więc powyższa klauzula może być przykładowo umieszczona na odrębnym dokumencie. Decyzję możemy zmienić w każdej chwili trwania zobowiązania, również po jego wygaśnięciu.

Wyrażenie lub cofnięcie zgody indywidualnej dotyczy, jak sama nazwa wskazuje, konkretnego zobowiązania. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zorientować się, gdzie wyraziliśmy lub odwołaliśmy zgodę, stosowną informację znajdziemy na raporcie BIK. Zarówno informacja ustawowa jak i płatne raporty BIK PLUS zawierają „historię” wyrażania zgód.

Informacje o zgodzie indywidualnej stanowią jeden z końcowych podsegmentów segmentu DANE DOTYCZĄCE RACHUNKÓW KREDYTOWYCH. Każdy rachunek kredytowy zawiera m.in. podsegment informujący o zgodzie indywidualnej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Sierpc
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
12 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Sierpc

Alior Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
20 listopada 2018

Alior Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Santander Consumer Bank Działdowo
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
13 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Działdowo

Czym jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Ekonomia
author
Maciej_Stanko
15 grudnia 2012

Czym jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Bank Pekao w Lubawie
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2019

Bank Pekao w Lubawie

Promesa kredytowa – na czym polega?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
31 maja 2019

Promesa kredytowa – na czym polega?