Mniej niż 400 zł na miesiąc? Czy da się za tyle przeżyć średnio 30 dni? Część z Polaków nie ma innego wyjścia.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 13.06.2018
Udostępnij:

Zgodnie z obliczeniami GUS, minimalną kwotą za którą da się przeżyć w Polsce jeden miesiąc jest 393 zł. Rzeczywistość jest brutalna, ale za takie pieniądze musi dać radę przeżyć 30 dni 1,5 mln Polaków. 

Czym jest granica skrajnego ubóstwa ?

Jest to inaczej minimum egzystencji wyliczane, aby określić, jakie dochody wystarczą miesięcznie, by człowiekowi starczało na jego biologiczne potrzeby i mógł przeżyć. 

GUS obliczył, że taka granica dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosi 582 zł, dla rodziny składającej się z czterech osób – 1571 zł. 

W ubiegłym roku niższe dochody niż przyjęta średnia osiągnęło 4,3% badanych gospodarstw. To mniej niż w 2016 roku, ale nadal liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie pozostaje na wysokim poziomie. 

Ile osób żyje poniżej minimum egzystencji ?

Około 1,5 mln Polaków boryka się z problemami związanymi z najbardziej podstawowymi potrzebami człowieka. Aby to bardziej zobrazować, 1,5 mln Polaków zmieściłoby się na ponad 25 Stadionach Narodowych w Warszawie. Co więcej, liczba żyjących w skrajnym ubóstwie równa jest prawie wszystkim mieszkańcom stolicy (dane z 2016 roku pokazują, że w Warszawie mieszkało ponad 1,7 osób).

Dane Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych pokazują, że chcąc przeżyć w 2017 roku trzeba było wydawać więcej niż 220 zł na jedzenie na osobę. Kwota ta zwiększyła się o ponad 5% w porównaniu do 2016 roku. 

Do koniecznie zaspokajanych potrzeb należą:

  • wydatki na jedzenie
  • wydatki na mieszkanie
  • wydatki na odzież i środki higieny

Niektórzy ukrywają swoje dochody

Z drugiej strony, urzędnicy nie mają dostępu do kwot, które Polacy zarabiają na szaro. Dlatego takie wyniki nie oznaczają, że wszyscy żyjący poniżej minimum egzystencji, mieszkają na ulicach.

Standardy zza granicy

Stany Zjednoczone niewątpliwie należą do krajów bogatych. Jak tam wygląda granica skrajengo ubóstwa? Okazuje się, że zgodnie z danymi urzędowymi, w USA nie da się przeżyć za mniej niż 2350 dolarów, czyli za około 8 523 zł na czteroosobową rodzinę (dane ze stycznia 2018).  Za naszą zachodnią granicą, kwota ta sięga dla czteroosobowej rodziny 2440 euro, czyli 10 400 zł. 

Oczywiście, wszystko zależy od zamożności czy aktualnych cen żywności w badanym kraju. Standardy życia różnią się w zależności od prześwietlonego państwa.

Komentarze