Przedawnienie sprzymierzeńcem dłużnika

Przedawnienie sprzymierzeńcem dłużnika

author
Patryk Byczek
19 grudnia 2012
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria
Dlaczego w większości systemów prawnych na świecie funkcjonuje instytucja przedawnienia? Argumenty są różne. Niewątpliwie jednym z bardziej przekonujących jest potrzeba zniesienia stanu niepewności co do przysługujących praw i obowiązków.

Jeżeli wyobrazimy sobie funkcjonowanie w otoczeniu prawnym bez konstrukcji przedawnienia, jednym z możliwych scenariuszy byłoby nieustanne procesowanie się jednostek, nierzadko w sprawach już zamierzchłych. Samo postępowanie dowodowe mogłoby nastręczać sporo trudności, pamięć ludzka wszak bywa zawodna.

Przedawnienie jest intuicyjnie kojarzone z upływem czasu, wywołującym prawne konsekwencje i rzeczywiście czas jest istotną składową konstrukcji przedawnienia. Jednak przedawnienie nie powoduje, iż roszczenie wierzyciela przestaje istnieć.

Daje jedynie dłużnikowi możliwość uchylenia się od spełnienia zobowiązania. Aby „skorzystać” z przedawnienia, oprócz upływu czasu wskazanego w prawie, dłużnik musi w postępowaniu sądowym wznieść stosowny zarzut (jedynie sąd pracy bada z urzędu przedawnienie roszczeń). Jeżeli dłużnik podniesie zarzut przedawnienia, powództwo wierzyciela zostanie oddalone. W przeciwnym wypadku sąd może wydać wyrok niekorzystny dla dłużnika.

Terminy przedawnienia

Dwa podstawowe terminy przedawnienia roszczeń to:

  • 10 lat – ogólna zasada („jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej”),
  • 3 lata dla świadczeń okresowych i świadczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,

Liczone od dnia wymagalności roszczenia (np. terminu zapłaty w świadczeniach okresowych). Najczęściej spotykany w obrocie gospodarczym termin przedawnienia to 3 lata. Terminy przedawnienia wskazane w ustawie są wiążące, strony umowy nie mogą skutecznie zmienić ww. terminów.

Termin przedawnienia roszczenia wskazuje okres jaki musi upłynąć od dnia wymagalności roszczenia. Niekiedy potrzeba więcej czasu aby spełnić ustawowe kryterium. Bieg przedawnienia może bowiem ulec zawieszeniu bądź przerwaniu. Ujmując rzecz kolokwialnie: licznik przedawnienia może się zatrzymać, albo może zostać wyzerowany.

Zawieszenie biegu przedawnienia
 

Instytucja zawieszenia biegu przedawnienia została unormowana w art. 121 Kodeksu Cywilnego. Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu: 

1) co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom – przez czas trwania władzy rodzicielskiej; 

2) co do roszczeń, które przysługują osobom nie mającym pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom sprawującym opiekę lub kuratelę – przez czas sprawowania przez te osoby opieki lub kurateli; 

3) co do roszczeń, które przysługują jednemu z małżonków przeciwko drugiemu – przez czas trwania małżeństwa; 

4) co do wszelkich roszczeń, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może ich dochodzić przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw danego rodzaju – przez czas trwania przeszkody.

Zawieszenie biegu przedawnienia jest pewnym ukłonem w stronę wierzyciela, który nie mógł skorzystać ze swoich praw z przyczyn obiektywnych.

Przerwanie biegu przedawnienia

Konstrukcja przerwania biegu przedawnienia uregulowana została w art. 123. § 1 Kodeksu Cywilnego. Bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia; 

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje, 

3) przez wszczęcie mediacji.

Zgodnie z powyższym bieg przedawnienia może przerwać działanie zarówno wierzyciela jak i dłużnika. Uznanie roszczenia przez dłużnika niekoniecznie występuje w przypadku świadomego i jasno sformułowanego oświadczenia. Nieświadomie możemy przerwać bieg przedawnienia wysyłając do banku pismo z prośbą o rozłożenie długu na raty. Najczęściej spotykanie działania wierzyciela wiążą się z czynnościami procesowymi, np:

– wniesienie pozwu

– wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnego

– zgłoszenie wierzytelności w trakcie postępowania upadłościowego

Spełnienie świadczenia mimo przedawnienia

Na zakończenie mała przestroga.  Jeżeli dłużnik, nieświadomy upływu czasu, spełnił świadczenie na rzecz wierzyciela, nie może powołać się na instytucję przedawnienia roszczeń. W pełni akceptując starożytną maksymę „umów należy dotrzymywać”, zachęcamy do każdorazowego spojrzenia na dług pod kątem ewentualnego przedawnienia roszczeń.

Jeżeli wszelkie okoliczności wskazują na upłynięcie terminu przedawnienia możemy uchylić się od spełnienia świadczenia. Należy pamiętać o tym by w razie ewentualnego procesu podnieść zarzut w trakcie postępowania sądowego.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao sponsorem wyprawy na K2

Bank Pekao S.A. był jednym ze sponsorów wyprawy Andrzeja Bargiela na K2. Himalaista wspiął się na szczyt i zjechał z niego na nartach.

author
Aneta Jankowska
24 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Chwilówki Bartoszyce

Szybko potrzebujesz pieniędzy?  Zebraliśmy wszystkie oferty chwilówek w jednym miejscu – poniższy ranking obejmuje oferty, z których można skorzystać w Bartoszycach. Maksymalnie możesz pożyczyć aż 15 000 zł. Bez okazywania zaświadczeń o dochodach.

author
Dominika Byczek
05 lutego 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Praszce

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Praszce – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
13 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Mikroprzedsiębiorcy z 5-miliardowym długiem

O tym, jak ciężko jest utrzymać własną firmę w Polsce, wiadomo nie od dziś. Nie dziwi więc fakt, iż polskie firmy zadłużają się na potęgę. Lwią część dłużników biznesowych stanowią przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Ich łączny dług względem wierzycieli wynosi już 5 miliardów złotych, a więc średnio 26,5 tysiąca złotych na firmę. 

author
Halszka Gronek
17 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Znaczek z okazji 100. rocznicy przywrócenia Białegostoku Niepodległej

Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek, który upamiętnia 100. rocznicę przywrócenia Białegostoku niepodległej Polsce. Znaczek pojawił się w obiegu we wtorek 19 lutego i jest kolejnym z filatelistycznej serii  “Miasta polskie”.

author
Aneta Jankowska
19 lutego 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego i paszportu?

Składając wniosek o wyrobienie nowego dowodu osobistego lub paszportu, należy bezwzględnie pamiętać o dostarczeniu prawidłowo przygotowanego zdjęcia. Sprawdziliśmy, jakie są najnowsze wytyczne rządu w sprawie zdjęć do dokumentów.

author
Halszka Gronek
09 lipca 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj