zadluzenia.com
zamknij

Już niedługo zmiany w kredytach hipotecznych

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła projekt nowelizacji rekomendacji S (odnoszącej się do kredytów hipotecznych). Czy jeżeli proponowane zmiany wejdą w życie to kredytobiorcy będą mieli łatwiej w uzyskaniu kredytu na zakup wymarzonej nieruchomości ? To zależy, m.in. od kierunku w którym podążą zmiany w programach współfinansujących zakup mieszkania.


Najważniejsze zmiany? Maksymalny okres spłaty kredytu wyniesie 35 lat. Osoby nie będące beneficjantami programów rządowych/regionalnych, nie dostaną kredytu hipotecznego bez tzw. wkładu własnego. Bank udzieli kredytu w kwocie niższej niż 100% wartości nieruchomości (KNF zaproponowała górny próg 80-90%). Mocno już ograniczone kredyty walutowe zostaną udzielone tylko kredytobiorcom osiągającym trwały dochód w danej walucie.

 Zmieni się sposób wyliczenia zdolności kredytowej. Maksymalny przyjmowany do obliczeń okres spłaty zwiększy się z 25 do 30 lat. Znikną tzw. wskaźniki DtL 50% i 65% określające relacje wysokości zobowiązania kredytowego do osiąganego dochodu netto, co wcale nie oznacza z automatu łatwiejszej drogi do uzyskania kredytu dla klientów dotychczas nie spełniających powyższego kryterium – banki będą indywidualnie ustalać wysokość wskaźnika DtL.


Komisja Nadzoru Finansowego zakłada, iż rekomendacja zacznie obowiązywać od marca 2013 roku.


Treść nowelizacji można znaleźć na stronie Komisji Nadzoru Finansowego http://www.knf.gov.pl/index.html

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY