Już 7 Banków w Mieszkaniu dla Młodych

Już 7 Banków w Mieszkaniu dla Młodych

autor wpisu
Maciej_Stanko
17 stycznia 2014
Do programu Mieszkanie dla Młodych przystąpiły kolejne banki. Tym samym w programie uczestniczy już 7 instytucji finansowych.

Należą do nich: PKO BP, Pekao S.A., Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Getin Noble Bank oraz dwa banki spółdzielcze: Bank BPS S.A. i SGB Bank S.A.

Docelowo w programie MdM uczestniczić ma większość banków na terenie całego kraju. Program działa na podstawie specjalnej ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu własnego mieszkania przez młodych ludzi.

Klienci mogą składać wnioski od 1 stycznia 2014. Przypomnijmy podstawowe zasady: pomoc polega na sfinansowaniu części wkładu własnego oraz spłacie części kredytu na zakup własnego mieszkania (lub domu jednorodzinnego), ze środków pochodzących z budżetu państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego oraz banków udzielających kredytów hipotecznych.

Aby skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych należey spełnić następujące kryteria:

– zakupem objęte może być pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny wyłącznie na rynku pierwotnym (czyli od dewelopera), służące zaspokojeniu własnych potrzeb

– powierzchnia użytkowa nie może przekroczyć 75 m2 w przypadku mieszkania oraz 100 m2 w przypadku domu jednorodzinnego (dla osób wychowujących przynajmniej troje dzieci powiechnia zwiększa się odpowiednio do 85 m2 oraz 110 m2)

– cena nieruchomości nie może przekroczyć wartości limitu określonego w ustawie (110% "średniego wskaźnika wojewody"); Bank Gospodarstwa Krajowego na bieżąco informuje o maksymalnej cenie za 1 m2 dla konkretnego regionu

– w programie uczestniczyć mogą być: małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci lub osoby samotne; nie mogą one jednak przekroczyć wieku 35 lat (w przypadku małżonków – przez jednego z nich).

Dofinansowanie w ramach MdM do wkładu własnego wynosi: 

– 10% dla małżeństw bezdzietnych i osób samotnych

– 15% dla małżeństw z dziećmi oraz osób samotnie wychowujących dzieci

Dodatkowe dofinansowanie 5% przysługuje z tytułu urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka.

Mieszkanie dla Młodych to program przewidziany na lata 2014-2018. Zgodnie z założeniami, Banki mają skredytować w ten sposób około 25 000 mieszkań rocznie.

Tymczasem, jak informuje TVN24, do tej pory w ramach programu MdM wpłynęło jedynie 400 wniosków o dofinansowanie. Sytuacja może ulec zmianie po przystąpieniu do niego kolejnych banków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Krajowa Informacja Skarbowa – czym się zajmuje?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 marca 2020

Krajowa Informacja Skarbowa – czym się zajmuje?

Praca zdalna a wypadek przy pracy
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
23 kwietnia 2020

Praca zdalna a wypadek przy pracy

PayPo – kontakt, infolinia
Ekonomia
author
Aleksandra Gościnna
14 lutego 2022

PayPo – kontakt, infolinia

Coraz gorsze wyniki moralności finansowej Polaków
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
13 lipca 2019

Coraz gorsze wyniki moralności finansowej Polaków

Porównaj