Już 7 Banków w Mieszkaniu dla Młodych

Już 7 Banków w Mieszkaniu dla Młodych

author
Patryk Byczek
17 stycznia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria
Do programu Mieszkanie dla Młodych przystąpiły kolejne banki. Tym samym w programie uczestniczy już 7 instytucji finansowych.

Należą do nich: PKO BP, Pekao S.A., Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Getin Noble Bank oraz dwa banki spółdzielcze: Bank BPS S.A. i SGB Bank S.A.

Docelowo w programie MdM uczestniczić ma większość banków na terenie całego kraju. Program działa na podstawie specjalnej ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu własnego mieszkania przez młodych ludzi.

Klienci mogą składać wnioski od 1 stycznia 2014. Przypomnijmy podstawowe zasady: pomoc polega na sfinansowaniu części wkładu własnego oraz spłacie części kredytu na zakup własnego mieszkania (lub domu jednorodzinnego), ze środków pochodzących z budżetu państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego oraz banków udzielających kredytów hipotecznych.

Aby skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych należey spełnić następujące kryteria:

– zakupem objęte może być pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny wyłącznie na rynku pierwotnym (czyli od dewelopera), służące zaspokojeniu własnych potrzeb

– powierzchnia użytkowa nie może przekroczyć 75 m2 w przypadku mieszkania oraz 100 m2 w przypadku domu jednorodzinnego (dla osób wychowujących przynajmniej troje dzieci powiechnia zwiększa się odpowiednio do 85 m2 oraz 110 m2)

– cena nieruchomości nie może przekroczyć wartości limitu określonego w ustawie (110% "średniego wskaźnika wojewody"); Bank Gospodarstwa Krajowego na bieżąco informuje o maksymalnej cenie za 1 m2 dla konkretnego regionu

– w programie uczestniczyć mogą być: małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci lub osoby samotne; nie mogą one jednak przekroczyć wieku 35 lat (w przypadku małżonków – przez jednego z nich).

Dofinansowanie w ramach MdM do wkładu własnego wynosi: 

– 10% dla małżeństw bezdzietnych i osób samotnych

– 15% dla małżeństw z dziećmi oraz osób samotnie wychowujących dzieci

Dodatkowe dofinansowanie 5% przysługuje z tytułu urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka.

Mieszkanie dla Młodych to program przewidziany na lata 2014-2018. Zgodnie z założeniami, Banki mają skredytować w ten sposób około 25 000 mieszkań rocznie.

Tymczasem, jak informuje TVN24, do tej pory w ramach programu MdM wpłynęło jedynie 400 wniosków o dofinansowanie. Sytuacja może ulec zmianie po przystąpieniu do niego kolejnych banków.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak odzyskać ubezpieczenie kredytu?

Każdy kredyt, na jaki się decydujemy, wiąże się z pewnym ryzykiem. Bojąc się o swą przyszłość, wiele Klientów decyduje się na wykupienie pakietu ubezpieczeniowego. Sprawdziliśmy, czy istnieje możliwość otrzymania zwrotu kosztów, jakie ponieśliśmy, ubezpieczając swój kredyt.

author
Halszka Gronek
20 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Consumer Bank Nysa

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Profesjonalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Nysie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
20 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Ile wynosi mandat za brak biletu PKP?

Ceny biletów kolejowych w relacji do jakości i czasu jazdy są dosyć wysokie. Mimo tego faktu kontrolerzy znajdujący się na pokładzie pociągu mają prawo nałożyć karę za brak biletu kolejowego, którą zwyczajowo nazywa się mandatem. Jak wysokie kary na pasażera na gapę może nałożyć konduktor?

author
Alicja Hirsekorn
31 stycznia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą zalogować się do bankowości internetowej. Nie działa również płatność za pomocą BLIK. Bank pracuje nad jak najszybszym usunięciem awarii. Kiedy problem zostanie rozwiązany? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
02 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Brzegu Dolnym

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Brzegu Dolnym – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
13 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Czy można wynegocjować lepsze warunki kredytu lub pożyczki?

Negocjacja warunków umowy może być niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy starają się o kredyt lub nie są zadowoleni z obecnych jego warunków. Sprawdziliśmy, jak skutecznie negocjować umowę i na jakie profity można liczyć.

author
Halszka Gronek
03 października 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj