zadluzenia.com
zamknij

Już 7 Banków w Mieszkaniu dla Młodych

Do programu Mieszkanie dla Młodych przystąpiły kolejne banki. Tym samym w programie uczestniczy już 7 instytucji finansowych.

 

Należą do nich: PKO BP, Pekao S.A., Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Getin Noble Bank oraz dwa banki spółdzielcze: Bank BPS S.A. i SGB Bank S.A.

 

Docelowo w programie MdM uczestniczić ma większość banków na terenie całego kraju. Program działa na podstawie specjalnej ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu własnego mieszkania przez młodych ludzi.

 

Klienci mogą składać wnioski od 1 stycznia 2014. Przypomnijmy podstawowe zasady: pomoc polega na sfinansowaniu części wkładu własnego oraz spłacie części kredytu na zakup własnego mieszkania (lub domu jednorodzinnego), ze środków pochodzących z budżetu państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego oraz banków udzielających kredytów hipotecznych.

 

Aby skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych należey spełnić następujące kryteria:

 

- zakupem objęte może być pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny wyłącznie na rynku pierwotnym (czyli od dewelopera), służące zaspokojeniu własnych potrzeb

 

- powierzchnia użytkowa nie może przekroczyć 75 m2 w przypadku mieszkania oraz 100 m2 w przypadku domu jednorodzinnego (dla osób wychowujących przynajmniej troje dzieci powiechnia zwiększa się odpowiednio do 85 m2 oraz 110 m2)

 

- cena nieruchomości nie może przekroczyć wartości limitu określonego w ustawie (110% "średniego wskaźnika wojewody"); Bank Gospodarstwa Krajowego na bieżąco informuje o maksymalnej cenie za 1 m2 dla konkretnego regionu

 

- w programie uczestniczyć mogą być: małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci lub osoby samotne; nie mogą one jednak przekroczyć wieku 35 lat (w przypadku małżonków - przez jednego z nich).

 

Dofinansowanie w ramach MdM do wkładu własnego wynosi: 

 

- 10% dla małżeństw bezdzietnych i osób samotnych

 

- 15% dla małżeństw z dziećmi oraz osób samotnie wychowujących dzieci

 

Dodatkowe dofinansowanie 5% przysługuje z tytułu urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka.

 

Mieszkanie dla Młodych to program przewidziany na lata 2014-2018. Zgodnie z założeniami, Banki mają skredytować w ten sposób około 25 000 mieszkań rocznie.

 

Tymczasem, jak informuje TVN24, do tej pory w ramach programu MdM wpłynęło jedynie 400 wniosków o dofinansowanie. Sytuacja może ulec zmianie po przystąpieniu do niego kolejnych banków.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY