Kredyt konsolidacyjny pomoże wydostać się z pętli zadłużenia

Kredyt konsolidacyjny pomoże wydostać się z pętli zadłużenia

autor wpisu
Dorota Cholewicka
16 stycznia 2023

Co zrobić, gdy wpadliśmy w pętlę zadłużenia? Możemy próbować zacisnąć pasa i spłacać wszystkie kredyty osobno, możemy próbować negocjować z bankami warunki spłaty kredytów. Jednym z narzędzi pozwalających ulżyć naszej doli może być kredyt konsolidacyjny.

Spis treści:

 1. Kredyt konsolidacyjny - co to jest?
 2. Jak działa kredyt konsolidacyjny?
 3. Kredyt konsolidacyjny - korzyści i koszty
Zwiń spis treści

Kredyt konsolidacyjny - co to jest?

Kredyty konsolidacyjne przeznaczone są w szczególności dla osób, które mają trudności z jednoczesną spłatą kilku rat z różnych zobowiązań kredytowych. Jest to rozwiązanie, które pozwoli połączyć wszystkie kredyty w jeden, a dodatkowo zyskać dłuższy okres spłaty. Zamiast pamiętać o opłaceniu wielu rat, łączymy wszystko w jedno zbiorcze zobowiązanie. Konsolidacja kredytów to szansa na wydłużenie okresu spłaty, dzięki czemu spada wysokość miesięcznej raty.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny może wyglądać różnie w zależności o tego, z jakiej oferty skorzystamy. Znaczenie ma również fakt, czy skorzystamy z opcji kredyty online, czy udamy się do konkretnej placówki. We wniosku o kredyt konsolidacyjny wskazujemy wszystkie nasze dane oraz dane dotyczące konsolidowanych zobowiązań (w zależności od banku). W przypadku pozytywnej decyzji, pieniądze są wypłacane bezpośrednio na nasz rachunek bankowy lub rachunek innego banku.

Jak działa kredyt konsolidacyjny w praktyce?

Załóżmy, że mamy kredyt ratalny w banku A, kredyt gotówkowy w banku B i kredyt samochodowy w banku C. Idziemy do banku D i bierzemy kredyt konsolidacyjny. W konsekwencji mamy zaciągnięty jeden kredyt w banku D, a bank D jednorazowo spłaca nasze kredyty zaciągnięte w bankach A, B, C. Skoro bank niejako „likwiduje” nasze zobowiązania, kwota kredytu konsolidacyjnego jest znaczna. Ponadto Bank często wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Klient chcąc skorzystać z kredytu konsolidacyjnego powinien wykazać się pozytywną historią spłat zobowiązań. W przeciwnym wypadku spotka się z odmową zawarcia umowy bądź dostanie mniej korzystną propozycję.

Sprawdź: Jak wyjść z długów?

Kredyt konsolidacyjny - korzyści i koszty

Nie jest to żadna magia ani kuglarska sztuczka  – kredyt konsolidacyjny, jak typowy instrument finansowy, niesie za sobą profity, ale i koszty. Niewątpliwie warto wziąć pod uwagę zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, ponieważ w wielu przypadkach pomaga wyjść na prostą.

Wybierając kredyt konsolidacyjny online, wielu Klientów decyduje się również na wypłatę dodatkowej gotówki (działa to tak samo jak kredyt gotówkowy, ale wypłacane jest razem z kredytem konsolidacyjnym).

Korzyści:

 • Wygoda – jeden przelew do jednego banku raz w miesiącu.
 • Niższa rata – aktualna jedna rata jest niższa od sumy dotychczasowych rat.
 • Poczucie ulgi – udało się wyjść z pętli zadłużenia. Odzyskaliśmy płynność finansową.
 • Wyczyszczony BIK – jeżeli jeden z kredytów komplikował naszą historię kredytową, wskutek spłaty zobowiązania problem zostaje rozwiązany.
 • Produkt jest korzystny również dla banków – instytucja zyskuje długotrwałego, często wdzięcznego Klienta, a kredyt jest z reguły solidnie zabezpieczony.

Koszty:

 • Wydłużenie okresu spłaty – kredyt konsolidacyjny spłacamy dłużej, gdyż rata jest niższa. Coś za coś.
 • Dodatkowe zabezpieczenia – bank może wymagać ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia, np. ustanowienia hipoteki. Jeżeli spłacamy kredyt samochodowy, gotówkowy i ratalny – nasza nieruchomość może zostać obciążona hipoteką, pomimo, iż nie zaciągnęliśmy kredytu hipotecznego.
 • Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych jest niższe niż kredytów ratalnych czy gotówkowych, ale wyższe niż kredytów hipotecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Racibórz
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
11 maja 2022

Pożyczki bez BIK Racibórz

Promocja BLIK na Allegro
Wpisy
author
Patryk Byczek
08 czerwca 2018

Promocja BLIK na Allegro

Kaucja za butelki plastikowe w Polsce?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
19 grudnia 2019

Kaucja za butelki plastikowe w Polsce?

Hapi Pożyczki od Providenta
Wpisy
autor wpisu
Monika_Lis
24 października 2014

Hapi Pożyczki od Providenta

KNF ostrzega przed kolejnymi firmami
Wpisy
author
Patryk Byczek
12 marca 2018

KNF ostrzega przed kolejnymi firmami

Profi Credit w Ciechanowie
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Ciechanowie

Porównaj