Kredyt konsolidacyjny pomoże wydostać się z pętli zadłużenia
Co zrobić, gdy wpadliśmy w pętlę zadłużenia? Możemy próbować zacisnąć pasa i spłacać wszystkie kredyty osobno, możemy próbować negocjować z bankami warunki spłaty kredytów. Jednym z narzędzi pozwalających ulżyć naszej doli może być kredyt konsolidacyjny.
Spis treści:
- Kredyt konsolidacyjny - co to jest?
- Jak działa kredyt konsolidacyjny?
- Kredyt konsolidacyjny - korzyści i koszty
Kredyt konsolidacyjny - co to jest?
Kredyty konsolidacyjne przeznaczone są w szczególności dla osób, które mają trudności z jednoczesną spłatą kilku rat z różnych zobowiązań kredytowych. Jest to rozwiązanie, które pozwoli połączyć wszystkie kredyty w jeden, a dodatkowo zyskać dłuższy okres spłaty. Zamiast pamiętać o opłaceniu wielu rat, łączymy wszystko w jedno zbiorcze zobowiązanie. Konsolidacja kredytów to szansa na wydłużenie okresu spłaty, dzięki czemu spada wysokość miesięcznej raty.
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny może wyglądać różnie w zależności o tego, z jakiej oferty skorzystamy. Znaczenie ma również fakt, czy skorzystamy z opcji kredyty online, czy udamy się do konkretnej placówki. We wniosku o kredyt konsolidacyjny wskazujemy wszystkie nasze dane oraz dane dotyczące konsolidowanych zobowiązań (w zależności od banku). W przypadku pozytywnej decyzji, pieniądze są wypłacane bezpośrednio na nasz rachunek bankowy lub rachunek innego banku.
Jak działa kredyt konsolidacyjny w praktyce?
Załóżmy, że mamy kredyt ratalny w banku A, kredyt gotówkowy w banku B i kredyt samochodowy w banku C. Idziemy do banku D i bierzemy kredyt konsolidacyjny. W konsekwencji mamy zaciągnięty jeden kredyt w banku D, a bank D jednorazowo spłaca nasze kredyty zaciągnięte w bankach A, B, C. Skoro bank niejako „likwiduje” nasze zobowiązania, kwota kredytu konsolidacyjnego jest znaczna. Ponadto Bank często wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Klient chcąc skorzystać z kredytu konsolidacyjnego powinien wykazać się pozytywną historią spłat zobowiązań. W przeciwnym wypadku spotka się z odmową zawarcia umowy bądź dostanie mniej korzystną propozycję.
Sprawdź: Jak wyjść z długów?
Kredyt konsolidacyjny - korzyści i koszty
Nie jest to żadna magia ani kuglarska sztuczka – kredyt konsolidacyjny, jak typowy instrument finansowy, niesie za sobą profity, ale i koszty. Niewątpliwie warto wziąć pod uwagę zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, ponieważ w wielu przypadkach pomaga wyjść na prostą.
Wybierając kredyt konsolidacyjny online, wielu Klientów decyduje się również na wypłatę dodatkowej gotówki (działa to tak samo jak kredyt gotówkowy, ale wypłacane jest razem z kredytem konsolidacyjnym).
Korzyści:
- Wygoda – jeden przelew do jednego banku raz w miesiącu.
- Niższa rata – aktualna jedna rata jest niższa od sumy dotychczasowych rat.
- Poczucie ulgi – udało się wyjść z pętli zadłużenia. Odzyskaliśmy płynność finansową.
- Wyczyszczony BIK – jeżeli jeden z kredytów komplikował naszą historię kredytową, wskutek spłaty zobowiązania problem zostaje rozwiązany.
- Produkt jest korzystny również dla banków – instytucja zyskuje długotrwałego, często wdzięcznego Klienta, a kredyt jest z reguły solidnie zabezpieczony.
Koszty:
- Wydłużenie okresu spłaty – kredyt konsolidacyjny spłacamy dłużej, gdyż rata jest niższa. Coś za coś.
- Dodatkowe zabezpieczenia – bank może wymagać ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia, np. ustanowienia hipoteki. Jeżeli spłacamy kredyt samochodowy, gotówkowy i ratalny – nasza nieruchomość może zostać obciążona hipoteką, pomimo, iż nie zaciągnęliśmy kredytu hipotecznego.
- Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych jest niższe niż kredytów ratalnych czy gotówkowych, ale wyższe niż kredytów hipotecznych.
Dodaj komentarz