zadluzenia.com
zamknij

Kredyt konsolidacyjny pomoże wydostać się z pętli zadłużenia


Stało się. Wpadliśmy w pętlę zadłużenia. Zadłużamy się by spłacić stare zadłużenie, następnie bierzemy nowy kredyt, by spłacić stary kredyt którym spłaciliśmy jeszcze starszy kredyt, którym…. I tak w kółko. Możemy próbować zacisnąć pasa i spłacać wszystkie kredyty osobno, możemy próbować negocjować z bankami warunki spłaty kredytów. Jednym z narzędzi pozwalających ulżyć naszej doli może być kredyt konsolidacyjny.

Nie jest to żadna magia ani kuglarska sztuczka  - kredyt konsolidacyjny, jak typowy instrument finansowy, niesie za sobą profity, ale i koszty. Niewątpliwie warto wziąć pod uwagę zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, w wielu przypadkach pomaga wyjść na prostą.


Pojęcie „kredyt konsolidacyjny” nie występuje w przepisach, pomimo tego jest intuicyjnie kojarzony z rodzajem kredytu zaciągniętym, aby spłacić pozostałe zobowiązania finansowe (nie tylko kredytowe !). W praktyce można spotkać bardziej wymyślne nazwy: jak kredyt refinansowany, oddłużeniowy czy restrukturyzacyjny. Pomińmy drugorzędną sprawę nazewnictwa i spójrzmy na mechanizm działania kredytu konsolidacyjnego.

 

Jak to działa ?

Mamy kredyt ratalny w banku A, kredyt gotówkowy w banku B i kredyt samochodowy w banku C. Idziemy do banku D i bierzemy kredyt konsolidacyjny. W konsekwencji mamy zaciągnięty jeden kredyt w banku D, a bank D jednorazowo spłaca nasze kredyty zaciągnięte w bankach A, B, C. Skoro bank niejako „likwiduje” nasze zobowiązania, kwota kredytu konsolidacyjnego jest znaczna. Ponadto Bank często wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

Klient chcąc skorzystać z kredytu konsolidacyjnego powinien wykazać się pozytywną historią spłat zobowiązań. W przeciwnym wypadku spotka się z odmową zawarcia umowy bądź dostanie mniej korzystną propozycję.


Korzyści

 

1) Wygoda.  Jeden przelew do jednego banku raz w miesiącu.
 

2) Niższa rata. Aktualna jedna rata jest niższa od sumy dotychczasowych rat.

 

3) Poczucie ulgi. Udało się wyjść z pętli zadłużenia. Odzyskaliśmy płynność finansową.

 

4) Wyczyszczony BIK. Jeżeli jeden z kredytów komplikował naszą historię kredytową, wskutek spłaty zobowiązania problem zostaje rozwiązany.


Koszty

 

1) Wydłużenie okresu spłaty. Kredyt konsolidacyjny spłacamy dłużej, gdyż rata jest niższa. Coś za coś.


2) Dodatkowe zabezpieczenia. Bank może wymagać ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia, np. ustanowienia hipoteki. Jeżeli spłacamy kredyt samochodowy, gotówkowy i ratalny – nasza nieruchomość może zostać obciążona hipoteką, pomimo, iż nie zaciągnęliśmy kredytu hipotecznego. 


3) Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych jest niższe niż kredytów ratalnych czy gotówkowych, ale wyższe niż kredytów hipotecznych.

Produkt jest korzystny również dla banków. Instytucja zyskuje długotrwałego, często wdzięcznego klienta, a kredyt jest z reguły solidnie zabezpieczony. 
 

 

 
Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY