Strona główna Poradnik Jak wycofać sprawę od komornika

Jak wycofać sprawę od komornika

aleksandra
Aleksandra Gościnna
05 lutego 2014
Egzekucja komornicza wiąże się z ogromnym stresem, a przede wszystkim utrudnieniami dla Klienta-Dłużnika. Trudno się zatem dziwić, że osoby  które znalazły się w takiej sytuacji dążą do wycofania sprawy od komornika. Jak to zrobić ?

Jedno jest pewne: nie ma jednego złotego środka na cofnięcie sprawy od komornika. Każda sprawa jest inna. Każdy Klient-Dłużnik znajduje się też w innej sytuacji życiowo-finansowej.

Mimo wszystko portal Zadłużenia.com przedstawia 11 wskazówek pomocnych przy zawieszeniu egzekucji u komornika sądowego:

1. Tylko wierzyciel może wycofać komornika

Podstawowa zasada. To wierzyciel (a najczęściej jest nim: Bank, SKOK czy firma pożyczkowa) kieruje sprawę do komornika sądowego. I tylko wierzyciel może ją od niego wycofać.

Komornik działa wyłącznie na jego wniosek. Przykładowo jeżeli wierzyciel wskazał zajęcie rachunku bankowego jako jeden ze sposób prowadzenia egzekucji, to komornik nie może bez jego wniosku odstąpić od tej egzekucji. Podobnie wygląda egzekucja z wynagrodzenia, emerytury, renty,  wierzytelności etc.

2. Wnioski kierujemy do wierzyciela

Wszystkie pisma i wnioski o zawieszenie/umorzenie egzekucji wysyłamy do wierzyciela, a nie do komornika sądowego. Kancelaria po otrzymaniu takiego pisma może jedynie przekazać je do wierzyciela celem ustosunkowania się. Znacznie utrudni to jednak rozpatrzenie sprawy.

3. Negocjuj z wierzycielem, a nie komornikiem

Komornik sądowy nie jest także właściwy do prowadzenia jakichkolwiek negocjacji z dłużnikiem. Jeżeli chcemy np. wnieść o umorzenie części odsetek to prośbę kierujemy do wierzyciela.

4. Zaproponuj dobrowolną spłatę

Istota tematu. Wierzyciel będzie skłonny wycofać komornika tylko wtedy jeżeli będzie to opłacalne z jego perspektywy. Szczegóły konkretnej ugody uzależnione są oczywiście od możliwości finansowych Dłużnika. Dla jednego lepsza będzie spłata w ratach, kto inny woli spłacić jednorazowo, ale w późniejszym terminie (np. rolnicy po otrzymaniu dotacji).

Jeżeli chcesz spłacić dług w ratach – zaproponuj takie wpłaty bezpośrednio do banku, które będą większe od potrąceń dokonywanych przez komornika. Jeżeli masz możliwości spłaty całego zadłużenia – wnieś o umorzenie całości lub przynajmniej części odsetek karnych.

5. Składaj reklamacje i wpłacaj do wierzyciela

W przypadku negatywnego rozparzenia przez wierzyciela wniosku o zawieszenie egzekucji komorniczej – odwołaj się od decyzji. W miarę możliwości staraj się także wpłacać pieniądze na konto wierzyciela. Znacznie poprawia to sytuację Dłużnika w czasie negocjacji z wierzycielem. 

6. Ustalenia na piśmie

Teoretycznie ugoda zawarta w formie ustnej jest tak samo ważna jak ta zawarta w formie pisemnej. Mimo wszystko zachęcamy do zawierania pisemnej ugody. O wiele trudniej jest podważyć treść pisemnych ustaleń.

7. W razie sporu skieruj sprawę do Rzecznika Praw Konsumentów

Jeżeli czujesz się pokrzywdzony działaniem wierzyciela – zawsze możesz skierować sprawę do Rzecznika Konsumentów. Rzecznik nie ma wprawdzie możliwości zawieszenia egzekucji komorniczej, ale samo zajęcie się przez niego sprawą często powoduje przychylniejsze traktowanie ze strony wierzyciela. Jest zatem spora szansa, że dostaniemy korzystną ugodę, a postępowanie u komornika zostanie zawieszone.

8. Bądź w częstym kontakcie z wierzycielem

Nikt nie zadba o nasze sprawy lepiej niż my sami. W pierwszej kolejności wskazany jest kontakt telefoniczny z Wierzycielem. Jeżeli wierzyciel prosi o wniosek na piśmie – najlepiej wysłać go także w drodze e-mail lub faksem. W razie konieczności wysyłamy wniosek (najlepiej w drodze e-mail)

9. Czas to pieniądz

Nie odwlekaj sprawy na później. Im szybciej zaczniesz działać tym lepiej. Najlepiej od razu po uzyskaniu informacji od komornika o wszczęciu egzekucji. Jeżeli niezwłocznie skontaktujesz się z wierzycielem to jest spora szansa, że komornik nie zajmie jeszcze wynagrodzenia, rachunku bankowego, emerytury, renty lub nieruchomości.

10. Pożyczka oddłużeniowa

Zaciąganie kolejnych zobowiązań przez osobę z komornikiem to jak gaszenie pożaru benzyną. Z drugiej strony – pożyczone pieniądze można przeznaczyć na ugodę z Wierzycielem i w rezultacie – na zawieszenie egzekucji komorniczej. Robi tak wielu Dłużników, ale zawsze trzeba to zrobić po dokładnej analizie naszej sytuacji finansowej.

Kto pożycza z komornikiem ? Wiadomo, że nie mamy co liczyć na kredyt w Banku. Znamy natomiast dwie inne sensowne oferty:

Profi Credit – do 25 000 zł na 36 miesięcy – także z komornikiem sądowym

Pożyczka oddłużeniowa w SKOKu – do 30 000 zł bez dodatkowych zabezpieczeń

SKOK oferuje także pożyczki na wyższą kwotę – wówczas warunkiem jej otrzymania jest posiadanie nieruchomości przez dowolnego kredytobiorcę oraz stały dochód.

11. Nie poddawaj się

Komornik to nie koniec świata. Zawsze jest sposób na wyjście z problemów finansowych. Najważniejsze to działać. Nie od jutra czy za tydzień. Od dzisiaj.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Aldona
Aldona
2019-12-02 04:56:49
Przeczytałam właśnie tekst o mężczyźnie, który popełnił samobójstwo w momencie eksmisji komorniczej. Moje pytanie brzmi skoro nie miał już nic do stracenia i postanowił, że lepiej nie żyć niż wylądować na ulicy dlaczego nie zabił komornika? Za zabójstwo miałby zapewniony dach nad głowa w więzieniu i wyżywienie. Za zbrodnie w afekcie i dobre sprawowanie prawdopodobnie zostałby wcześniej zwolniony warunkowo. Czemu ludzie w takiej sytuacji wola pozbawić życia siebie niż kogoś kto odebrał im chce do życia i cały majątek? Co o tym mówi psychologia?słyszeliście kiedykolwiek o morderstwie komornika?
BOGI
BOGI
2019-11-19 10:20:28
Proszę tu nie pisać o PROFI CREDIT to najbardziej oszukańcza i najdroższa Firma na rynku z którymi nawet z uczciwą spłatą rat nie można się dogadać. Konsultanci i windykatorzy Firmy to aroganci i kompletnie bez serc. Z daleka od nich jeśli możecie. Brrrrrr.......
2019-09-13 07:21:43
Właśnie że komornik to to koniec świata i nie da się z nim normalnie rozmawiać
andre44
andre44
2019-07-04 17:41:36
ludzie rzad musi przywrocic normalnosc ktos pozycza ale i pozyczajacy liczy na zysk ---------trudno stao sie jest dlug nima zysku i co u nas sie dziieje -stado sepow leci to juz miljonerzy i ich uczniowie tez tak ida -nie oddluzaja zadłuzaja-bo zyja z prowizji------------czas z tym skonczyc-tylko przy sadach pracownicy na etatach -----uzyskujesz ntytul sadowy nie zaoczne!!!!!!!!!!wtedy masz obowiazek sam sie zglosic zaproponowac splate w miare mozliwosci by splacic krote glowna i roczny procent lokaty bankowej a nie cuda na kijuprzed przedawnieniem-------------to prawnicy dopuscili do takiego balaganu rejestracyjnego dlugow jak i ich sciagalnosci za prowizje sie zabija szok!to juz nie ludzie -jak zyc ze sie zarabua skubiac innego niemilosiernie bo dzis odsetki zabijaja --------i wtedy byloby ok a ktos kto celowo sie uchyla no trudno prace publiczne czekaja===========pozyczylem kolo 300 oddalem caly majatek 600 jeszcze zanizony przez gnoi-----i co dalej wisze bo odsetki zrobiły swoje ale juz nikt nie dostanie zlotowki robie na czarno wsio mam na kogo innego a gnoje co chcieli zdublowac dlug przykro mi -inny jak bralem w usd po 4,20 to pey 2,90 stwierdzil ze w zlotowkach rozliczamy z dni brania kredytu------------moglbym do rana ale jedna rada nie popadac w chotobe psychiczna nie placic nic jak nie ma calosci--------------z pracodawca na czarno albo wcale szukac na czarno------lub lewe wszystko -----------oni zyja z prowizji nie oddłuzaja zadłuzaja-------nikt nie ma korzysci po za nimi wiec reforma natychmiast bo ja nie chce miec dlugow ale i tez nie placic 3 razy tyle -ile bank placi na lokacie------i rozumiem kazdy chce odzyskac kase ale na boga musi byc w sadach instytucja konczenia dlugow ta upahlosc nie wiem bede przechodzil napisze oddalem wiecej niz pozyczyłem jeszcze raz tyle majatek zlicytowany nie niszczylem bo i tak wruce juz spac nie moga ----------to sa tylko pieniadze zdrowia nikt wam nie odda na poprawe humoru 90%komornikow to alkoholicy nie dzis to jutro i wtedy warto wiecie co !!!!!!!!!!szczeholnie tym zachlannym lichwiarza czesto wspolpracuja z wierzycielem pazernym itd koncze w usa oddajesz klucz jestes wolny ae nie u nas zostanie 3ytysi po licutacji zrobia 30tysi potem 100 takze nie glosuje wybory nima mnie
Ilona Burska
Ilona Burska
2019-06-16 07:19:14
Splacone zadluzone alimenty. Placone sa bierzace ale nie bezposrednio na konto wierzyciela tylko za posrednictwem komornika. Wierzyciel podal numer konta. Wierzyciel nie chce zamknac sprawy agzekucji. Komornik informuje, ze do czasu kiedy wierzyciel nie zglosil zamkniecia sprawy musze placic bierzace alimenty za pisrednictwem komornika a co za tym idzie dokonywac oplaty komorniczej. Co zrobic? Ponoc to obowiazek wierzyciela jest zglosic, zamkniecie sprawy. Prosze o pomoc w tej sprawie :-(

Podobne artykuły

Autobusy bez kierowców – ostatnia prosta technologii
Bez kategorii
alicja
Alicja Uzarowicz
23 czerwca 2019

Autobusy bez kierowców – ostatnia prosta technologii

Twój e-PIT w 2020 roku nie dla przedsiębiorców
Bez kategorii
alicja
Alicja Uzarowicz
05 stycznia 2020

Twój e-PIT w 2020 roku nie dla przedsiębiorców

Wakacje odczują także banki
Bez kategorii
alicja
Alicja Uzarowicz
08 lipca 2019

Wakacje odczują także banki

Pożyczki bez BIK Ełk
Wpisy
aleksandra
Aleksandra Gościnna
17 lutego 2021

Pożyczki bez BIK Ełk

Płatności IKO dostępne w drogeriach Rossmann
Wpisy
maciej_stanko
Maciej_Stanko
27 grudnia 2013

Płatności IKO dostępne w drogeriach Rossmann