Strona główna Poradnik Jak wycofać sprawę od komornika

Jak wycofać sprawę od komornika

aleksandra
Aleksandra Gościnna
05 lutego 2014
Egzekucja komornicza wiąże się z ogromnym stresem, a przede wszystkim utrudnieniami dla Klienta-Dłużnika. Trudno się zatem dziwić, że osoby  które znalazły się w takiej sytuacji dążą do wycofania sprawy od komornika. Jak to zrobić ?

Jedno jest pewne: nie ma jednego złotego środka na cofnięcie sprawy od komornika. Każda sprawa jest inna. Każdy Klient-Dłużnik znajduje się też w innej sytuacji życiowo-finansowej.

Mimo wszystko portal Zadłużenia.com przedstawia 11 wskazówek pomocnych przy zawieszeniu egzekucji u komornika sądowego:

1. Tylko wierzyciel może wycofać komornika

Podstawowa zasada. To wierzyciel (a najczęściej jest nim: Bank, SKOK czy firma pożyczkowa) kieruje sprawę do komornika sądowego. I tylko wierzyciel może ją od niego wycofać.

Komornik działa wyłącznie na jego wniosek. Przykładowo jeżeli wierzyciel wskazał zajęcie rachunku bankowego jako jeden ze sposób prowadzenia egzekucji, to komornik nie może bez jego wniosku odstąpić od tej egzekucji. Podobnie wygląda egzekucja z wynagrodzenia, emerytury, renty,  wierzytelności etc.

2. Wnioski kierujemy do wierzyciela

Wszystkie pisma i wnioski o zawieszenie/umorzenie egzekucji wysyłamy do wierzyciela, a nie do komornika sądowego. Kancelaria po otrzymaniu takiego pisma może jedynie przekazać je do wierzyciela celem ustosunkowania się. Znacznie utrudni to jednak rozpatrzenie sprawy.

3. Negocjuj z wierzycielem, a nie komornikiem

Komornik sądowy nie jest także właściwy do prowadzenia jakichkolwiek negocjacji z dłużnikiem. Jeżeli chcemy np. wnieść o umorzenie części odsetek to prośbę kierujemy do wierzyciela.

4. Zaproponuj dobrowolną spłatę

Istota tematu. Wierzyciel będzie skłonny wycofać komornika tylko wtedy jeżeli będzie to opłacalne z jego perspektywy. Szczegóły konkretnej ugody uzależnione są oczywiście od możliwości finansowych Dłużnika. Dla jednego lepsza będzie spłata w ratach, kto inny woli spłacić jednorazowo, ale w późniejszym terminie (np. rolnicy po otrzymaniu dotacji).

Jeżeli chcesz spłacić dług w ratach – zaproponuj takie wpłaty bezpośrednio do banku, które będą większe od potrąceń dokonywanych przez komornika. Jeżeli masz możliwości spłaty całego zadłużenia – wnieś o umorzenie całości lub przynajmniej części odsetek karnych.

5. Składaj reklamacje i wpłacaj do wierzyciela

W przypadku negatywnego rozparzenia przez wierzyciela wniosku o zawieszenie egzekucji komorniczej – odwołaj się od decyzji. W miarę możliwości staraj się także wpłacać pieniądze na konto wierzyciela. Znacznie poprawia to sytuację Dłużnika w czasie negocjacji z wierzycielem. 

6. Ustalenia na piśmie

Teoretycznie ugoda zawarta w formie ustnej jest tak samo ważna jak ta zawarta w formie pisemnej. Mimo wszystko zachęcamy do zawierania pisemnej ugody. O wiele trudniej jest podważyć treść pisemnych ustaleń.

7. W razie sporu skieruj sprawę do Rzecznika Praw Konsumentów

Jeżeli czujesz się pokrzywdzony działaniem wierzyciela – zawsze możesz skierować sprawę do Rzecznika Konsumentów. Rzecznik nie ma wprawdzie możliwości zawieszenia egzekucji komorniczej, ale samo zajęcie się przez niego sprawą często powoduje przychylniejsze traktowanie ze strony wierzyciela. Jest zatem spora szansa, że dostaniemy korzystną ugodę, a postępowanie u komornika zostanie zawieszone.

8. Bądź w częstym kontakcie z wierzycielem

Nikt nie zadba o nasze sprawy lepiej niż my sami. W pierwszej kolejności wskazany jest kontakt telefoniczny z Wierzycielem. Jeżeli wierzyciel prosi o wniosek na piśmie – najlepiej wysłać go także w drodze e-mail lub faksem. W razie konieczności wysyłamy wniosek (najlepiej w drodze e-mail)

9. Czas to pieniądz

Nie odwlekaj sprawy na później. Im szybciej zaczniesz działać tym lepiej. Najlepiej od razu po uzyskaniu informacji od komornika o wszczęciu egzekucji. Jeżeli niezwłocznie skontaktujesz się z wierzycielem to jest spora szansa, że komornik nie zajmie jeszcze wynagrodzenia, rachunku bankowego, emerytury, renty lub nieruchomości.

10. Pożyczka oddłużeniowa

Zaciąganie kolejnych zobowiązań przez osobę z komornikiem to jak gaszenie pożaru benzyną. Z drugiej strony – pożyczone pieniądze można przeznaczyć na ugodę z Wierzycielem i w rezultacie – na zawieszenie egzekucji komorniczej. Robi tak wielu Dłużników, ale zawsze trzeba to zrobić po dokładnej analizie naszej sytuacji finansowej.

Kto pożycza z komornikiem ? Wiadomo, że nie mamy co liczyć na kredyt w Banku. Znamy natomiast dwie inne sensowne oferty:

Profi Credit – do 25 000 zł na 36 miesięcy – także z komornikiem sądowym

Pożyczka oddłużeniowa w SKOKu – do 30 000 zł bez dodatkowych zabezpieczeń

SKOK oferuje także pożyczki na wyższą kwotę – wówczas warunkiem jej otrzymania jest posiadanie nieruchomości przez dowolnego kredytobiorcę oraz stały dochód.

11. Nie poddawaj się

Komornik to nie koniec świata. Zawsze jest sposób na wyjście z problemów finansowych. Najważniejsze to działać. Nie od jutra czy za tydzień. Od dzisiaj.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Patryk Noworyta
Patryk Noworyta
2019-01-21 11:00:49
wszystko ładnie piękne opisane. pracując za granicą przelewalem pieniądze mojej byłej żonie na spłatę kredytu gdy po pewnym czasie dała papiery o rozwód zapytałem się w sądzie czy pieniądze wplacala na ratę kredytu przy siedzi oznajmiła że tak. Wróciłem do Polski przeprowadziłem się pracowałem legalnie na umowę o pracę. Po 10 latach otwarlem firmę i płaciłem wszystko z ZUS i US przychody na konto zadowalające aż w pewnym dniu sprawdzając konto zauważyłem wpis zajęcie komornicze na kwotę 80000 zł dzwoniąc do komornika poinformował mnie że trzeba do kruka dzwonic więc zadzwoniłem i pytam za co to jest kobieta odpowiada że za kredyt wzięty 14 lat temu. Więc mówię że nie brałem takiego kredytu A ten co miałem jest spłacony. Więc poinformowała mnie że nie jest spłacony i 24000 to kredyt reszta odsedki to moje pytanie czy wcześniej nie szło się skontaktować odpowiedziała że były wysyłane listy pytam gdzie skoro każda zmianę adresu zglaszalem w US to powiedziała mi adres gdzie mieszkałem jako gowniaz.Wiec zdążyłem temat miałem legalną pracę umowę płacone świadczenia i nikt mi nic nie zajol zero jakich kolejek konsekwencji. Teraz komornik zajol konta firmowe w 100%. Dzwonię do niego i tłumacze że zajol konta firmowe i jak mam prowadzić firmę odpowiedział że to to nie interesuje. No to riposta moja że zaraz będzie miał następne sprawy o nie płacenie ZUS i US jak i z banku o zalegania w opłatach za prowadzenie kont. odpowiedź była jedną TRUDNO NIECH SE PAN RADZI. Po przeczytaniu lektury na temat komornika nikt nie pisze co zrobić jak ma się firmę i to mloda mająca rok. proszę o wypowiedź szanowne grono.Dodam że ugoda nie wchodzi u nich w grę pozdrawiam
Rafal Rafal
Rafal Rafal
2019-01-16 12:34:33
Do Olafa z aresztu Alimentów nie da się cofnąć, nawe wierzyciel nie wycofa wniosku.Raz złożony pozew o alimenty i koniec.Placisz aż splacisz.
Stachu
Stachu
2018-07-30 12:06:27
Przywracasz termin sprawy i jebiesz firmę za wyłudzenie... Ale najlepiej przekazać sprawę adwokatom z np. „Anuluj dług” - firmy boją się ich, jak diabeł święconej wody.
browar
browar
2018-04-18 16:34:28
Werzyciele: -Kruk (aasaa) kwota:2979.69 z nakazu zaplaty -Kruk (assa) kwota: 3613,66 z nakazu zaplaty - Intrum Instuta( Rapid Finanse) kwota:3123 -Duo Finance kwota 2065,55 -Centrum Rozwiazan Kredytowych( szybka pozyczka): kwota:1208,57 -Wandoo Finance: kwota:1290,02 -Posrednictwo kredytowe Kredyty i Chwilowki :kwota :1105 -Alfa Finance: kwota:1044,43 -Feratum Bank: kwota:5276.86 z nakazu zaplaty { u komornika) -Solven Finance: kwota: 3984 u komornika -Profi Credit: kwota:16151 z nakazu zaplaty -Bank BGZ kwota:11100 -Bank BGZ kwota: 37200 -Axess Finanse Poland : kwota:3020 -Credistar Poland : kwota:6230 -Wonga.pl kwota 4108 -Incredit kwota:4654 -Takto Finance kwota:6500 -Vivus Finance kwota:6576 -Arena Finance kwota: 2976 -Inkane sp zoo kwota:3578 -Polcredit kwota:3745 -Net Credit kwota:2765 -Kim Finance kwota:8850 z nakazu zaplaty -Friendly Finance kwota:4178 -Capital System kwota:800 -Kreditech Polska sa kwota:1430 Witam moje dlugi to 150 tys zl i odsetki od ok roku nie place tylko jedynie komornik odciaga mi 420 zl z renty (1408) Sad odrzucil moja upadlosc konsumencka i co robic ?? Czekac na wyrok do konca zycia??? Nie mam majatku tylko dlugi. Grozi mi wiezienie???
Janusz Pijanka Sieradz
Janusz Pijanka Sieradz
2018-03-21 19:23:40
A ja jade z nimi rowno!Juz ich nie szanuje!Nikogo!Zwlaszcza komornikow,sedziow,prokuratorow! Ublizam im w pismach!!Zabral mi wszystkie pieniadze jakn za granica bylem!3 tyg bez kasy,pod golym niebem glodny!Jebac ich!

Podobne artykuły

Alior Bank w Miasteczku Śląskim
Oddziały
aleksandra
Aleksandra Gościnna
20 czerwca 2019

Alior Bank w Miasteczku Śląskim

Wysokość mandatów za brak polisy OC w 2019
Wpisy Inne
dominika
Dominika Sobieraj
15 września 2018

Wysokość mandatów za brak polisy OC w 2019

Bank Spółdzielczy w Jabłonce sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
patryk
Patryk Byczek
03 października 2019

Bank Spółdzielczy w Jabłonce sesje przychodzące i wychodzące

Jak osiągnąć wolność finansową?
Bez kategorii
halszka
Halszka Gronek
19 listopada 2018

Jak osiągnąć wolność finansową?