Strona główna Poradnik Jak wycofać sprawę od komornika

Jak wycofać sprawę od komornika

aleksandra
Aleksandra Gościnna
05 lutego 2014
Egzekucja komornicza wiąże się z ogromnym stresem, a przede wszystkim utrudnieniami dla Klienta-Dłużnika. Trudno się zatem dziwić, że osoby  które znalazły się w takiej sytuacji dążą do wycofania sprawy od komornika. Jak to zrobić ?

Jedno jest pewne: nie ma jednego złotego środka na cofnięcie sprawy od komornika. Każda sprawa jest inna. Każdy Klient-Dłużnik znajduje się też w innej sytuacji życiowo-finansowej.

Mimo wszystko portal Zadłużenia.com przedstawia 11 wskazówek pomocnych przy zawieszeniu egzekucji u komornika sądowego:

1. Tylko wierzyciel może wycofać komornika

Podstawowa zasada. To wierzyciel (a najczęściej jest nim: Bank, SKOK czy firma pożyczkowa) kieruje sprawę do komornika sądowego. I tylko wierzyciel może ją od niego wycofać.

Komornik działa wyłącznie na jego wniosek. Przykładowo jeżeli wierzyciel wskazał zajęcie rachunku bankowego jako jeden ze sposób prowadzenia egzekucji, to komornik nie może bez jego wniosku odstąpić od tej egzekucji. Podobnie wygląda egzekucja z wynagrodzenia, emerytury, renty,  wierzytelności etc.

2. Wnioski kierujemy do wierzyciela

Wszystkie pisma i wnioski o zawieszenie/umorzenie egzekucji wysyłamy do wierzyciela, a nie do komornika sądowego. Kancelaria po otrzymaniu takiego pisma może jedynie przekazać je do wierzyciela celem ustosunkowania się. Znacznie utrudni to jednak rozpatrzenie sprawy.

3. Negocjuj z wierzycielem, a nie komornikiem

Komornik sądowy nie jest także właściwy do prowadzenia jakichkolwiek negocjacji z dłużnikiem. Jeżeli chcemy np. wnieść o umorzenie części odsetek to prośbę kierujemy do wierzyciela.

4. Zaproponuj dobrowolną spłatę

Istota tematu. Wierzyciel będzie skłonny wycofać komornika tylko wtedy jeżeli będzie to opłacalne z jego perspektywy. Szczegóły konkretnej ugody uzależnione są oczywiście od możliwości finansowych Dłużnika. Dla jednego lepsza będzie spłata w ratach, kto inny woli spłacić jednorazowo, ale w późniejszym terminie (np. rolnicy po otrzymaniu dotacji).

Jeżeli chcesz spłacić dług w ratach – zaproponuj takie wpłaty bezpośrednio do banku, które będą większe od potrąceń dokonywanych przez komornika. Jeżeli masz możliwości spłaty całego zadłużenia – wnieś o umorzenie całości lub przynajmniej części odsetek karnych.

5. Składaj reklamacje i wpłacaj do wierzyciela

W przypadku negatywnego rozparzenia przez wierzyciela wniosku o zawieszenie egzekucji komorniczej – odwołaj się od decyzji. W miarę możliwości staraj się także wpłacać pieniądze na konto wierzyciela. Znacznie poprawia to sytuację Dłużnika w czasie negocjacji z wierzycielem. 

6. Ustalenia na piśmie

Teoretycznie ugoda zawarta w formie ustnej jest tak samo ważna jak ta zawarta w formie pisemnej. Mimo wszystko zachęcamy do zawierania pisemnej ugody. O wiele trudniej jest podważyć treść pisemnych ustaleń.

7. W razie sporu skieruj sprawę do Rzecznika Praw Konsumentów

Jeżeli czujesz się pokrzywdzony działaniem wierzyciela – zawsze możesz skierować sprawę do Rzecznika Konsumentów. Rzecznik nie ma wprawdzie możliwości zawieszenia egzekucji komorniczej, ale samo zajęcie się przez niego sprawą często powoduje przychylniejsze traktowanie ze strony wierzyciela. Jest zatem spora szansa, że dostaniemy korzystną ugodę, a postępowanie u komornika zostanie zawieszone.

8. Bądź w częstym kontakcie z wierzycielem

Nikt nie zadba o nasze sprawy lepiej niż my sami. W pierwszej kolejności wskazany jest kontakt telefoniczny z Wierzycielem. Jeżeli wierzyciel prosi o wniosek na piśmie – najlepiej wysłać go także w drodze e-mail lub faksem. W razie konieczności wysyłamy wniosek (najlepiej w drodze e-mail)

9. Czas to pieniądz

Nie odwlekaj sprawy na później. Im szybciej zaczniesz działać tym lepiej. Najlepiej od razu po uzyskaniu informacji od komornika o wszczęciu egzekucji. Jeżeli niezwłocznie skontaktujesz się z wierzycielem to jest spora szansa, że komornik nie zajmie jeszcze wynagrodzenia, rachunku bankowego, emerytury, renty lub nieruchomości.

10. Pożyczka oddłużeniowa

Zaciąganie kolejnych zobowiązań przez osobę z komornikiem to jak gaszenie pożaru benzyną. Z drugiej strony – pożyczone pieniądze można przeznaczyć na ugodę z Wierzycielem i w rezultacie – na zawieszenie egzekucji komorniczej. Robi tak wielu Dłużników, ale zawsze trzeba to zrobić po dokładnej analizie naszej sytuacji finansowej.

Kto pożycza z komornikiem ? Wiadomo, że nie mamy co liczyć na kredyt w Banku. Znamy natomiast dwie inne sensowne oferty:

Profi Credit – do 25 000 zł na 36 miesięcy – także z komornikiem sądowym

Pożyczka oddłużeniowa w SKOKu – do 30 000 zł bez dodatkowych zabezpieczeń

SKOK oferuje także pożyczki na wyższą kwotę – wówczas warunkiem jej otrzymania jest posiadanie nieruchomości przez dowolnego kredytobiorcę oraz stały dochód.

11. Nie poddawaj się

Komornik to nie koniec świata. Zawsze jest sposób na wyjście z problemów finansowych. Najważniejsze to działać. Nie od jutra czy za tydzień. Od dzisiaj.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

iMIĘ I nAZWISKO
iMIĘ I nAZWISKO
2020-03-22 07:42:43
pO OGŁOSZENIU UPADŁOŚCI...KOMORNIK ZNIKA...DLUGI TEZ..NO EW JAK JA ALIMENTY ZMNIEJSZYŁEM BO KIEDYS 1000 ZŁOZYŁEM WNIOSEK Z 1000 NA 500 A WIEC (1000-500)*12*5%=300 A MAM KOMORNIKA ALIMENTY..SAD OKREGOWY UMOZYŁ OPLATE SADOWA W CALOSCI NA POSIEDZENIU NIEJAWNYM..PO NAP[ISANIU ZAZALENIA WALCZCIE Z KOMORNIKAMI ..ZYJA Z LUDZKICH DRAMATÓW :(
iMIĘ I nAZWISKO
iMIĘ I nAZWISKO
2020-03-22 07:38:20
cI CO MAJĄ KMORNIKA NIE ZE SWOJEJ WINY NAJLEPRZYM ROZWIĄZANIEM JEST SĄDOWA SPRAWA WPISZCIE W GOOGLE UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA ..OPLACIŁEM PRAWNIKÓW ..PO ZASADZENIU UPOADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ SYNDYK MASY UPADŁOŚCIOWEKJ NIE MA MI CO ZABRAC..W 2016 R..OKRADLI MNIE NA OK 160000 U KOMORNIKA MAM OK 90000..I CO KTO MI DA POZYCZKĘ? NIKT..PROFI CREDIT? HI HI NIGDY..A MOZE NIE MASZ SIANA IC DO bociana?..vHWILOWKI - ZLODZIEJSTWO CHOC NAWET AKTOR ..pAN kLEKS REKLAMUJE WONGA...OBRZYDLIWE
hENRYK tALAR
hENRYK tALAR
2020-03-22 07:30:48
a dlaczego piszecie o rozmowie z wierzycielami? phi ..to nad czym pracuja prawnicy..upadłość konsumencka!!!!!!!!!!!! uPADŁOŚĆ KONSUMENCKA OCZYWIŚCIE JESLI PO ZASADZENIU NIE ZABIERZE NAM ..JESLI NIE MAMY NIC JAK JA SYNDYK MASY UPADŁOŚCIOWEJ
Grzegorz Tkocz
Grzegorz Tkocz
2020-02-25 13:47:05
Miałem dług w ZUS, odezwał się komornik więc podpisałem ugodę z wierzycielem było tego na 35 tyś. Ugodę spłaciłem dwa lata przed czasem. Po 11 mieś od spłaty odezwał się komornik i chce abym mu zapłacił koszta komornicze w wys 27 tyś. Dodam że komornik nawet złotówki nie ściągnął z tego zadłużenia. Najgorsze że nic nie można na to poradzić bo takie jest prawo w Polsce. To chory kraj....
Andrzej.D.
Andrzej.D.
2020-02-10 21:59:38
Profi Credit już nie chce pożyczać osobą z komornikiem, sam wiem o tym od pracownika Profi Credit.

Podobne artykuły

ZUS oddział w Tomaszowie Mazowieckim
Oddziały
patryk
Patryk Byczek
16 września 2019

ZUS oddział w Tomaszowie Mazowieckim

Kredyt gotówkowy Opoczno
Wpisy Inne
dominika
Dominika Sobieraj
11 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Opoczno

Na czym polega crowdfunding ?
Wpisy Inne
aneta
Aneta Jankowska
02 lipca 2018

Na czym polega crowdfunding ?

PKO BP w Lęborku
Oddziały
aleksandra
Aleksandra Gościnna
02 września 2019

PKO BP w Lęborku

Usunięcie danych z BIG
Dla zadłużonych
maciej_stanko
Maciej_Stanko
11 kwietnia 2013

Usunięcie danych z BIG

Alior Bank w Twardogórze
Oddziały
aleksandra
Aleksandra Gościnna
18 czerwca 2019

Alior Bank w Twardogórze