4 mln Polaków codziennie wyrzuca jedzenie
Wyniki badania zleconego przez Tesco Polska ujawniły, że problem z marnowaniem jedzenia wśród Polaków jest ogromny. Najgorzej na tle społeczeństwa wypadają osoby młode, które marnują największe ilości żywności. Dlaczego spora grupa naszych rodaków robi zakupy w tak nierozsądny sposób?
Żywność w koszu
Każdego roku w Polsce do kosza trafia prawie dziewięć ton żywności. Do grup wyrzucających jedzenie zaliczamy gospodarstwa domowe, gastronomię, rolnictwo i przemysł oraz handel. W rankingu krajów marnujących jedzenie, którego liderem jest Holandia, Polska zajmuje piątą lokatę.
Szacuje się, że w przeliczeniu na osoby, średnio do kosza wyrzucamy 50 złotych. W odniesieniu do rodziny czteroosobowej, marnujemy aż 200 złotych miesięcznie. Według statystyk to gospodarstwa domowe marnują największe ilości żywności.
Grupy, które marnują jedzenie w Unii Europejskiej:
-
Gospodarstwa domowe – 53%,
-
Przetwórstwo żywności – 19%,
-
Usługi żywnościowe – 12%,
-
Rolnictwo – 11%,
-
Handel – 5%.
Badanie pokazuje, że aż 62,7% Polaków wyrzuca jedzenie przynajmniej raz w miesiącu.
Kto wyrzuca jedzenie?
Badanie przeprowadzone przez ośrodek badawczy SW Research na zlecenie Tesco Polska pokazuje, że Polacy dzielą się na trzy grupy:
-
Ci, którzy wyrzucają jedzenie codziennie – 10,4%,
-
Ci, którzy wyrzucają jedzenie raz w tygodniu – 32,1%,
-
Ci, którzy wyrzucają jedzenie raz w miesiącu – 20,2%.
Respondenci deklarowali także, że wyrzucają jedzenie raz na rok lub tylko przy okazji świąt (3,9%). 26,4% naszych rodaków zapewnia, że nigdy nie wyrzuca żywności do śmieci.
Co najczęśniej ląduje w smietniku?
Produkty, które najczęściej wyrzucają Polacy, to kolejno:
-
pieczywo – 51%,
-
wędliny – 49%,
-
warzywa – 33%,
-
dania gotowe – 32%,
-
owoce – 32%,
-
jogurty – 16%,
-
mięso – 11%,
-
ser – 11%,
-
mleko – 8%,
-
ryby – 4%,
-
jaja – 2%.
Powody, dla których marnujemy jedzenie
Przyczyn, dla których wyrzucamy jedzenie jest bardzo dużo. Głównym powodem jest po prostu przegapienie terminu ważności, stwierdziło 34% badanych. Zbyt duże zakupy stanowią kolejny problem. Polskie rodziny kupują zazwyczaj więcej, niż potrzebują. Działają tak na nas różnego rodzaju promocje, które zachęcają do kupna większej ilości sztuk danego towaru, chociaż go nie potrzebujemy. Wydawać by się mogło, że w ten sposób oszczędzamy pieniądze, natomiast podczas wyrzucania produktu do kosza uświadamiamy sobie, że jesteśmy stratni.
Dodaj komentarz