zadluzenia.com
zamknij

500+ dla emerytów – od kiedy?

500+ ma już od 2019 roku nie obejmować samotnych matek. Może natomiast objąć emerytów i rencistów. W rządzie już od dłuższego czasu mówiło się o dodatku dla seniorów, a teraz o sprawie ostatecznie zdecyduje Trybunał Konstytucyjny.

 

Samotni rodzice nie otrzymają 500+ po wzroście minimalnego wynagrodzenia w 2019? (czytaj więcej). 


Aktualnie projekt budżetu państwa na przyszły rok jest już gotowy, ale uwzględnione są w nim tylko przychody, co do których nie ma wątpliwości. Oznacza to, że np.: potencjalne wpływy ze zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS nie są policzone w budżecie. Jeżeli jednak Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, że limit zostanie zniesiony, w budżecie pojawi się nagle dodatkowe 7 mld zł, które trzeba będzie na coś przeznaczyć. Spekulacje dotyczą właśnie programu 500+ w wersji dla seniorów. 
Zniesienie limitu dotyczy sytuacji, w których najlepiej zarabiający przestają płacić składki ZUS za zarobki powyżej określonej kwoty. Wniosek został skierowany do trybunału przez prezydenta Andrzeja Dudę. Póki decyzji nie ma - pieniędzy w budżecie nikt nie uwzględnia. 


Ile pieniędzy dla seniora? 


7 mld zł na pewno nie wystarczy na to, by pokryć koszt comiesięcznej wypłaty kwoty 500 zł dla każdego emeryta i rencisty, jak to jest obecnie w przypadku dzieci. Już jednorazowa wypłata tej kwoty pochłonie ponad połowę zaoszczędzonych środków, czyli 4,5 mld zł. Środki miałyby jednak otrzymać wszystkie osoby przebywające na rencie lub emeryturze - bez żadnego dodatkowego kryterium dochodowego. 


Wszystko wskazuje jednak na to, że na comiesięczne wypłaty 500+ dla seniorów nie ma co liczyć. Jeżeli program powstanie, to będzie raczej pomocą jednorazową i wejdzie w życie nie wcześniej, jak w 2019 roku. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY