zadluzenia.com
zamknij

70% Polaków pojedzie na wakacje

Ponad 70% Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje. Z badania przeprowadzonego przez Diners Club Polska wynika, że na wyjazdy zagraniczne również decyduje się coraz więcej osób, w szczególności tych, które korzystają z programu 500 plus.
 

Stan finansowy polskich rodzin zdaje się poprawiać, bowiem w roku poprzednim wyjazd na wakacje deklarowało 55% rodzin. Średnio na jednego członkaplanują one przeznaczyć od 1000 do 2000 złotych. Czy program 500 plus faktycznie aż tak pozytywnie wpływa na sytuację finansową Polaków?Gdzie Polacy chcą spędzić wakacje
 

74% ankietowanych w przedziale wiekowym od 18 do 29 lat wybrali wakacje w Polsce. 42% Polaków w wieku od 30 do 39 lat wybrało wakacje w jednym z zagranicznych krajów Europy. Zaledwie 3% emerytów również wybrało wakacje poza Polską.


Według statystyk:
 

  • 51% mieszkańców małych miast planuje spędzić wakacje w Polsce,

  • 41% mieszkańców wsi planuje spędzić wakacje tam, gdzie aktualnie mieszkają,

  • 37% mieszkańców średnich miast oraz 34% mieszkańców bardzo dużych miast decyduje się na wakacje poza granicami naszego kraju.
Wydatki urlopowiczów

Polacy trzymają się różnych stawek, które planują przeznaczyć na wakacje. Z badania wynika, że 40% naszych rodaków planując wakacje, chce przeznaczyć średnio od 1000 do 2000 złotych na jednego członka rodziny. Kolejne 21% rodzin podjęło decyzję, że maksymalna pula do przeznaczenia na jednego członka rodziny to 1000 złotych. Pozostałe 12% nie zamierza przeznaczyć na wyjazd więcej, niż 500 złotych.Urlop za granicą

W zeszłym roku na wakacje zagraniczne zdecydowało się 25% beneficjentów programu 500 plus. W tym roku liczba osób w programie, zainteresowana spędzeniem urlopu na zagranicą wzrosła do 40%.

Wzrosła też liczba rodzin, które nie pobierając świadczenia również wakacje spędzą poza Polską. W zeszłym roku było to 12% rodzin, w bieżącym zaś chętnych jest już 25%.Zarobki 
 

Największa grupa spośród ankietowanych to osoby, których zarobki miesięczne są wyższe niż 5000 złotych netto. 52% tych osób planuje spędzić urlop w Europie, lecz poza Polską, natomiast inny kontynent wybiera 6% ankietowanych. 


Druga grupa, to osoby, których dochód miesięczny netto mieści się w przedziale od 4000 do 5000 złotych. 47% z tych osób ma zamiar spędzić wakacje za granicą.


Badanie

Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu bieżącego roku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych. Odpowiedzi na pytania uzyskiwano w rozmowach telefonicznych. Kwestionariusz wypełniło 1100 Polaków powyżej osiemnastego roku życia.
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY